Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2018
    Miasto
    Konstantynów Łódzki
    Posty
    3

    Domyślnie chcę skompletować sprzęt, proszę o rady

    Witam wszystkich,

    Zdjęcia robię amatorsko od kilku lat, natomiast od 15 zajmuje się obróbką. Na początku bawiłam się olympusem d510, w chwili obecnej posiadam nikona d5100 ze zwykłym obiektywem 18-55. W chwili pojawienia się na świecie mojego syna zrozumiałam, że do szczęścia potrzebuję jeszcze dobrego sprzętu i dobrych obiektywów, obecny jest kiepski, nie uzyskuje nim tego czego bym oczekiwała. Brakuje mi ostrości i rozmytego tła.

    Poszukuję zestawu powiedzmy do 10 tys zł no maks 15
    - nowego aparatu ( myślałam o d750 ) może jest inny z tej półki cenowej warty uwagi ?
    - jasnej stałki do fotografii dziecięcej na tle, scena itd studio domowe
    - coś dłuższego i tutaj nie wiem czy stałoogniskowy czy zoom, zależy mi na uzyskaniu ładnie rozmazanego tła w plenerze, bokeh
    - lampa ( w tej kwestii jestem zielona)

    Proszę o rady, wszelkie mile widziane

  2. #2

    Domyślnie

    D750, Nikkor 50/1.4 lub Sigma 50 Art, Sigma 135 Art. Lampa - Quadralite ma teraz całkiem ciekawe lampy i sterowniki (Stroboss np.).

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Umbra Zobacz posta
    D750, Nikkor 50/1.4 lub Sigma 50 Art, Sigma 135 Art. Lampa - Quadralite ma teraz całkiem ciekawe lampy i sterowniki (Stroboss np.).
    D750 (jak budżet pozwoli to z kitem 24-120 f4) i 50 1.4g.
    Ew. D750 + używany 24-70 2.8 ale wtedy będzie to duży i ciężki zestaw.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nene Zobacz posta
    do szczęścia potrzebuję jeszcze dobrego sprzętu i dobrych obiektywów, obecny jest kiepski, nie uzyskuje nim tego czego bym oczekiwała. Brakuje mi ostrości i rozmytego tła.
    Lubię odpowiadać nie na temat, więc się za bardzo nie przejmuj tym, co napiszę

    Często w rozmowach spotykałem się z prośbami podobnymi do Twojej, mniej więcej "mam kijowy sprzęt, muszę kupić coś lepszego, bo to co mam kompletnie nie nadaje się do robienia zdjęć, dopiero jak kupie porządny sprzęt, to wtedy zacznę robić takie super ostre zdjęcia, i może nawet z rozmytym tłem". Moje porady po takich tekstach są praktycznie jednobrzmiące: lepszy obiektyw plus dobry kurs fotografii z danej dziedziny. Tym razem też doradzę podobnie
    Proponowałbym jasny, stałoogniskowy obiektyw. Biorąc pod uwagę plany zmiany aparatu na pełną klatkę, może (nowy) Sigma 35/1.4 Art? Na Twoim aparacie będzie miał kąt widzenia zbliżony do "standardowego", więc w pomieszczeniach nie powinno być problemu z brakiem miejsca za plecami.Ta ogniskowa także powinna spokojnie się sprawdzić w "domowym studio". Tymczasowo można byłoby dokupić (choćby używany) Nikkor 50/1.8 G, do "większych zbliżeń" i pleneru. Ten obiektyw także będzie się nadawał do pełnej klatki.
    O lampie kolega już napisał, jeśli myślisz o "domowym studio", to Stroboss jest dobrym pomysłem (także ze względu na "system" - są lampy reporterskie, lampy studyjne, i lampy "plenerowe" - studyjne z wbudowanym akumulatorem, które mogą być obsługiwane z jednego sterownika, łącznie z zdalną regulacją mocy i pracą w TTL).
    Obiektywy (nowy + używany) zmieszczą się poniżej 4000, jedna lampa na początek to 500-600 (ale szybko dojdzie statyw, uchwyt, parasolka, sterownik więc do 1000 trzeba liczyć). Zostanie kasa na wspomniany kurs foto, po którym możesz zmienić zdanie na temat sprzętu, którego będziesz potrzebować.
    Nie zrozum mnie źle, d750 to świetny aparat (o ile nie jest w serwisie ), proponowane przez kolegów obiektywy są świetne, i doskonale się sprawdzą w takich zdjęciach, o jakich myślisz. Jednak czytając "Brakuje mi ostrości i rozmytego tła" jako powód do zmiany sprzętu, gdy masz lustrzankę z podstawowym, najtańszym obiektywem, stawiam na doszkolenie i rozbudowę zestawu, a dopiero po próbach z rozbudowanym sprzętem proponowałbym dobranie czegoś już na podstawie swoich doświadczeń i potrzeb, a nie tylko na podstawie porad z internetu.

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2018
    Miasto
    Konstantynów Łódzki
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuję za wszelkie podpowiedzi. r_m jasne, że kurs by się przydał, gdzie szukać takich kursów? Nie mówię, że nie da się zrobić też dobrych zdjęć tym sprzętem, który obecnie posiadam. Mam takie zdjęcia. Jestem samoukiem, w ten sam sposób zaczęłam robić strony, w ten sam sposób wyremontowałam sobie mieszkanie, w ten sam sposób z fotografią i obróbką. Wachlarz moich zainteresowań i zdolności jest spory, a jednak ciągle nie wiedziałam co jest tym numerem 1 i dopiero niedawno postanowiłam, że chce się rozwijać w tematyce fotografii. Mam wrażenie, że olympus osiągał inny efekt, tło było jakby z mniejszym szumem, inne bardziej nasycone kolory. Szukam wszelkich porad na co zwracać uwagę, ciężko się tego wszystkiego nauczyć i zrozumieć nie mając dostępu do sprzętu by sobie porównać.

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Krótko - Nikon D750, jakiś obiektyw 50/1.4 lub 1.8 (Nikkor AF-S) oraz Tamron 70-200/2.8 G2.
    Jeśli masz zamiar robić szersze kadry, a mieszkanie jest małe to może być zamiast 50 mm - Sigma 35/1.4 Art.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Tak dodam od siebie, że na Tamrona 70-200 G2 złapiesz jeszcze w kwietniu promocję i kupisz go w niezłej cenie w pakiecie z filtrem UV i Tap in console USB w pakiecie. Popatrz na Allegro ... ja kilka dni temu ogarnąłem takiego Tamrona bo idę konsekwentnie w kierunku Nikona D850 i jestem tym Tamronem zachwycony

    Musisz sobie też odpowiedzieć co do ogniskowej jasnej stałki, która będzie w porządku.

    Jeśli coś około 50mm ... i nie boisz się ostrzenia manualnego a zależy Ci na ponadprzeciętnym pięknie obrazka to zainteresuj się Voigtlanderem 58mm 1.4 Nokton.
    Boisz się manualnego ostrzenia - dobra rada = naucz się ... warto. Żadne szkło AF nie da Ci tego co porządna, jasna, manualna stałka
    Dalej się boisz? Zainteresuj się lupą optyczną 3x na ekran LV (Optical Viewfinder) ... z tym ostrzenie manualką to przyjemność i 9/10 trafień .... nawet ruszającego się dzieciaka (o ile nie biega).

    Z około 35mm ... śmiało mogę polecić Tamrona nowego 35mm 1.8.

    Jeśli koniecznie auto fokus ... no to jak wcześniej koledzy napisali ... pewnie Nikkor 50mm 1.4 ... Jego plus to autofokus i ładny obrazek ale po lekkim przymknięciu ... Na 1.4 jest troszkę miękki i w porównaniu do Voigtlander daje nieco "sprane kolory" tak "out of the box"

    No a jak lubisz przygody i masz mocne nerwy to testuj Sigmę ... ale testuj i "macaj" zanim kupisz ... albo ... po co to napisałem? ... POKÓJ ... nie chcę tu wojny zaczynać ha ha ...
    Ostatnio edytowane przez damian_888 ; 31-03-2018 o 01:04
    D850 | V58 1.4SL IIs | T35 1.8 Di VC USD | Tokina Opera 50 1.4 | Z85 1.4 Planar ZF.2 | T100mm 2.8 MACRO | SY 8mm Fish Eye
    T11-16 2.8 | N18-200 3.5-5.6 ED VR II | T70-200 2.8 G2 | N70-300 4.5-5.6G VR IF-ED
    | SB900 | Ewa Marine U-AXP | 2x Jinbei MSN III 400 + mini STUDIO

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2018
    Miasto
    Konstantynów Łódzki
    Posty
    3

    Domyślnie

    właśnie przed chwilą zachwycałam się zdjęciami wykonanymi obiektywem 70-200 mm nawet jeszcze nie wyszukałam co to za dokładnie obiektyw a tutaj zaskoczenie, że właśnie o nim mowa
    Nie boje się manualnego ostrzenia i napewno udam się na szkolenia jak już tutaj napisał r_m

    mam dylemat chce stworzyć taki dość uniwersalny zestaw na tą chwilę myślę o obiektywach:
    - Nikkor 50 mm 1.4
    - Voigtlanderem 58mm 1.4
    - Sigma 135 mm 1.8 (dlaczego mocne nerwy do Sigmy? )
    - Tamron 70-200 mm 2.8
    - Nikkor 24-70 2.8

    co poradzicie, wybierając z puli 2-3 obiektywy, plusy minusy, nie mam gdzie macać i testować pozostaje mi to forum

    aaa i pokój 5m na 5 m więc w tym wypadku myślę, że odległość od fotografowanego obiektu maks 2 metry biorąc pod uwagę odsunięcie od tła

  9. #9

    Domyślnie

    Podzielę się z Tobą własnym doświadczeniem.
    W punktach.

    1. Tamron 70-200 2.8 ale G2 ... z mojego rozeznania jednak się różni na tyle od G1, że warto, chyba że naprawdę ogranicza nas budżet i mamy do wyboru 2 szkła lub jedno ... wówczas to co innego. Jeśli jest budżet to polecam G2.

    2. Jeśli nie boisz się manualnego ostrzenia, zależy Ci na dobrej jakości obrazkach z "tym czymś" (czego niektórzy nie widzą) - rozważ Voigtlander 58mm 1.4.

    3. Ja bym odpuścił Nikkora 24-70 2.8, bo Tamron 24-70 G2 (wyłącznie ten) jest co najmniej równie dobry i tańszy. I miałbyś już dwa Tamrony i można to opanować.

    4. Nie wchodziłbym w Sigmę ... zmęczony jestem opluwaniem moich komentarzy przez innych użytkowników, którzy uwielbiają Sigmy więc jak chcesz to na priv poślę infa. Sam ocenisz i zdecydujesz.

    5. Odpuść 50mm 1.4 Nikkor ... Przyda się coś z autofocusem do tego zestawu ... Tamron 45mm 1.8 albo Nikkor 85mm 1.8?

    6. Rozważ też Zeissa 85mm 1.4 Planara ... ale tu będzie kłopot z dostępnością zapewne .... i pytanie jaki budżet masz?

    7. 135mm manuala kup ale dopiero jak się wprawisz na 58mm i ewentualnie 85mm ... Popatrz na SWIVI wizjer optyczny (na Allegro) ... to się mega przydaje do manualnego ostrzenia, obniża frustrację, podnosi przyjemność i % trafionych fotek.

    Reszta na priv ...
    D850 | V58 1.4SL IIs | T35 1.8 Di VC USD | Tokina Opera 50 1.4 | Z85 1.4 Planar ZF.2 | T100mm 2.8 MACRO | SY 8mm Fish Eye
    T11-16 2.8 | N18-200 3.5-5.6 ED VR II | T70-200 2.8 G2 | N70-300 4.5-5.6G VR IF-ED
    | SB900 | Ewa Marine U-AXP | 2x Jinbei MSN III 400 + mini STUDIO

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez damian_888 Zobacz posta
    1. Tamron 70-200 2.8 ale G2 ... z mojego rozeznania jednak się różni na tyle od G1, że warto, chyba że naprawdę ogranicza nas budżet i mamy do wyboru 2 szkła lub jedno ... wówczas to co innego. Jeśli jest budżet to polecam G2.
    Podaj dokładny typ, bo jest szansa, że nene pisała o tym najtańszym (jeśli się nie mylę, są dostępne trzy różne obiektywy Tamrona 70-200/2.8 ).

    Cytat Zamieszczone przez damian_888 Zobacz posta
    4. Nie wchodziłbym w Sigmę ... zmęczony jestem opluwaniem moich komentarzy przez innych użytkowników, którzy uwielbiają Sigmy więc jak chcesz to na priv poślę infa. Sam ocenisz i zdecydujesz.
    Jeśli użytkownik A opisuje swoje złe doświadczenia z obiektywami firmy X, a użytkownik B napisze, że ma inne zdanie, bo korzysta z powodzeniem z kilku obiektywów właśnie firmy X to znaczy, że "opluwa"?

    Chyba skończy się na tym, co zaproponował Jacek_Z (i jakoś mnie to nie dziwi). "50" na pełnej klatce powinna być wystarczająco szeroka do pomieszczeń, a 70-200 doskonale sprawdzi się w plenerze.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Upadek aparatu-proszę o rady...
    By kropsi in forum Serwis
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 31-05-2015, 21:36
  2. [ Portret ] Natalia - prosze o oceny i rady
    By zcwtgjss in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 17-01-2014, 23:48
  3. Fotografia produktów pod allegro i sklep internetowy. Rady i sprzęt?
    By draco85 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-03-2011, 13:34
  4. Wywoływanie zdjęć w NX - proszę o rady
    By blue7 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 28-03-2009, 00:12
  5. Proszę o rady dot. siatkówki na hali
    By damiancore in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 22-12-2007, 11:48

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •