Close

Strona 6 z 8 PierwszyPierwszy ... 45678 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 51 do 60 z 72
  1. #51

    Domyślnie

    Ach nie był to komfort jak przy splicie, ale roznica z pokojem obok, to było niebo a ziemia.

  2. #52

    Domyślnie

    Dużo zależy od Twojej tolerancji na temperaturę, ile czasu i kiedy spędzasz w pokoju, itp. Z mojego doświadczenia z sypialnią na poddaszu
    1. do 30-32 st, choć w zasadzie istotniejsza jest temp. po zmierzchu, jeśli spada pon. ~25 st, wystarcza mi markiza na oknie połaciowym, zamknięcie pozostałych okien, żaluzje i schłodzenie pokoju wieczorem.
    2. przy wyższych temperaturach włączam klimatyzację, czego za bardzo nie lubię i generalnie unikam.
    Obawiam się, że różne półśrodki, "klimatyzatory", wiatraki to tylko wydatki na raty i bez sensownego efektu. Albo załóż normalną klimę, albo takie wynalazki sobie w ogóle daruj i licz, że nie będzie upałów i wystarczy zacienienie okna.
    Ps. Folia, styropian czy karimata po wewnętrznej stronie okna też nic nie da, no, ale widać sam musisz popróbować
    Pps, Aha, od kiedy założyłem markizy przeciwsłoneczne, klimę włączam jakieś 50-70% rzadziej, choć to też kwestia jakie jest lato.

  3. #53

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nikomat Zobacz posta

    Zejscie z 12cm na 8cm nic nie daje. Okno nadal jest otwarte a kilma bardzo slabiutka.
    Doplyw upalu bedzie duzo przekraczal malenkie chlodzenie !
    przecciez kompletnie nie rozumiesz o czym piszesz.

    jedna rura pobierasz z zewnatrz powietrze zewnetrzne powiedzmy 30 C do schlodzenia wymiennika ciepla.
    druga rura wyrzucasz powietrze podgrzane np do 40 C , ktorym zostal schlodzony wymiennik ciepla. ( po rozprezeniu Spada w nim jak w lodowce temperatura do np 15 C)


    w pokoju o temp np 30 stopni powietrze zostaje doprowadzone do klimatyzatora , gdzie sie schladza na wyminniku ciepla i opusci go zimniejsze - powiedzmy w temperaturze 25 C.

    teoretycznie nie musi dojsc do wiekszej wymiany powietrza przez szczeline 12 cm w oknie pomiedzy zewnetrzem a wnetrzem.

    W praktyce gestosc wlasciwa tego schlodzanego powietrza wzrosnie wskutek oziebienia ,i wykroplenia wody . Czyli powietrze bedzie ciezsze od tego na zewnatrza - powinnoa sie raczej wylac przez okno na zewnatrz. Calkowita objetosc powietrrza we wnetrzu spadnie jednak o objetosc pary wpodnej wykroplonej w trakcie schladzania. oszacujmy pi razy drzwi :
    w powietrzu w tych warunkach znajduje sie ok 30 - 40 g H2/m3 powietrza. Gestosc wlasciwa powietrza to ok 1,2 kg/m3
    przyjmijmy , ze objetosc pary wodnej jest taka jak powietrza czyli stanowi 30/1200 = 2,5% , co odpowiada ok 0,025 m3
    w ciagu godziny usuniemy ok 500 g wody tzn objetosc spadnie 0,025* 500/30= 0,41 m3 , co stanwi 0,41/3*5*2,6 = ok 1% objetosci pokoju - tyle teoretycznie zostanie zassane powietrza z zewnatrz - bez znaczenia.
    Rachunek mocno przyblizony , dajacy tylko poglad o rzedzie wielkosci.

  4. #54
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez spiritus Zobacz posta
    Klimatyzator odpada. Nie mam gdzie odprowadzić powietrza... na korytarz? Lokatorzy przeciągną mnie po rozgrzanym asfalcie za to
    Dodatkowo to grube pieniądze kosztuje więc i tak odpada
    Klimatyzatory przenośne mają przeważnie w komplecie zwężkę do podłączenia przez uchylone lekko okno. Koszt to ok 1 kW/h przy pełnej pracy. Więc kilka zł na dobę za komfort życia to nie jest jakaś wygórowana cena. Przenośniaka kupisz w Casto za około 1000 zł. działają takie u mnie w firmie od kilku lat bezproblemowo.

    Miałem kilka lat temu dom z poddaszem użytkowym. Wzorowo zaizolowany itp. Bez klimy po kilku dniach grzania słońca nie wygrasz, nie ma szans.
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

  5. #55

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adming Zobacz posta
    No patrz. To u mnie jakoś nie słyszało Twoich rewelacji i mimo szpary w oknie (którą można uszczelnić) dawała zdecydowanie odczuwalny efekt. Wredne ustrojstwo. I to tak wredne, ze wyrabiało przy 3 osobach i 6 komputerach w pokoju 5x4.
    Jaką wydajność nominalną miał ten klimatyzator? Przecież jego skuteczność jest ograniczana przez samą rurę (brak lub szczątkowa izolacja termiczna), sprężarkę wewnątrz chłodzonego pomieszczenia (grzeje się podczas pracy, to oczywiste) oraz zasysanie ciepłego powietrza z zewnątrz (uszczelnisz okna - będzie zasysać z innych pomieszczeń, cudów nie ma).

    Do takich warunków jak opisujesz potrzebne jest realnie 4,5-5 kW wydajności chłodniczej. Rzeczywistej wydajności, która z tą z tabliczki znamionowej nie ma wiele wspólnego.
    FF (Fuji + Fuji)

  6. #56

    Domyślnie

    Nie wiem. Nie sprawdzałem tabliczek.

  7. #57
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Merde Zobacz posta
    J 4,5-5 kW wydajności chłodniczej. Rzeczywistej wydajności, która z tą z tabliczki znamionowej nie ma wiele wspólnego.
    Taki klimatyzator spokojnie schłodzi 120 metrowe mieszkanie.
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

  8. #58

    Domyślnie

    Nie da rady. Do pełnowymiarowych mieszkań najekonomiczniej stosować jest zewnętrzne jednostki centralne o mocy co najmniej 30000 BTU. No, chyba że mówimy o "chłodzeniu", a nie o chłodzeniu. Tak samo przenośny klimatyzator o mocy około 1kW nie wyrobi w pokoju, bo wtedy z równym skutkiem można otworzyć drzwi lodówki.

  9. #59
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    No mów mi dalej. Poprzednie moje mieszkanie miało właśnie agregat 4 kW i podłaczone pod to trzy splitery. Przy 30 stopniach na zewnątrz, w środku na luzie można było uzyskać 18-17 stopni.
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

  10. #60

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Rafał_Sz Zobacz posta
    No mów mi dalej. Poprzednie moje mieszkanie miało właśnie agregat 4 kW i podłaczone pod to trzy splitery. Przy 30 stopniach na zewnątrz, w środku na luzie można było uzyskać 18-17 stopni.
    To było poddasze, albo "serwerownia" jak w przypadku opisywanym przez @adming? Przecież na zneutralizowanie samych zysków ciepła z tych 6 komputerów trzeba z 1200-1500 W.

    PS: skąd ty wytrzasnąłeś potrójnego multisplita o takiej wydajności? Agregaty 4,5-5,3 kW to z reguły duosplity. Nie mylisz czasem wydajności chłodniczej z mocą elektryczną? 4 kW wystarczy na dwa pokoje po 20-25 m.kw., nie na 120.
    I to przy stosunkowo dobrych warunkach (np. brak dużych przeszkleń od strony południowej/zachodniej, broń Boże poddasze).
    @Ligo: posługiwanie się BTU/h podczas rozmowy z laikami chyba nie jest dobrym pomysłem. Chociaż mogło być gorzej, mogłeś podać wydajność np. w Tonach
    FF (Fuji + Fuji)

Strona 6 z 8 PierwszyPierwszy ... 45678 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Portret ] Pokój 10 B
    By Woland in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 24-08-2012, 11:13
  2. Pokój dla studenta w W-wie na Żoliborzu
    By szymonvader in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 05-09-2011, 00:40

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •