Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1

    Domyślnie przycyzna zaświetlenia kliszy

    Miałem w aparacie Ilforda 400, ostatnio dokończyłem rolkę no i taka niespodzianka mnie spotkała - każda klatka ma te smugi. Czy to objaw puszczania uszczelnienia aparatu u góry? Czy też tego, że po wyciągnięciu kasety gdzieś puściła światło?
    Klatka pusta dla zobarazowania problemu, ale te ze zdjęciami tez mają u góry bardziej lub mniej widoczne smugi, mają mały kontrast, bardzo w stylu retro, heh...


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	28720006.JPG
Wyświetleń:	163
Rozmiar:	29,4 KB
ID:	4361

  2. #2

    Domyślnie

    aha, być może został film naświetlony na szpuli odbiorczej...

  3. #3

    Domyślnie

    Mi to wygląda na efekt powstały w wyniku braku albo zbyt intensywnego poruszania filmu w trakcie wywoływania. Widać wyraźnie smugi prowadzące od otworów perforacji.
    Zaświetlenie powstałe od nieszczelnej kasetki lub komory filmowej było by raczej jednostajne.

  4. #4

    Domyślnie

    Jest to efekt złego wywoływania - zbyt małego poruszania kliszą w koreksie. Najlepsze efekty daje przekręcanie koreksu ( do góry dnem ) np. co 30 sekund (zależy od wywoływacza).
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  5. #5

    Domyślnie

    macie rację, dowiedziałem się, że gość wykonujący zlecenia dla zakładu foto chrzani czasem wywoływanie. cała klisza bez kontrastu, skany oczywiście kasza...

  6. #6

    Domyślnie

    Wywoływanie filmów jest bardzo prostą operacją i niedrogą. Wystarczy koreks na dwie klisze za kilkadziesiąt złotych, wywoływacz i utrwalacz.
    Wywoływacz najlepszy na początek to Rodinal (R09) . Stężeniem (od 1:20 do 1:200) reguluje się końcowy efekt czyli ziarno i kontrast. Roztwory Rodinalu są jednorazowe więc zawsze efekty są powtarzalne.
    Jeśli ktoś decyduje się na fotografię analogową czarno-białą to przynajmniej trzeba spróbować filmy wywoływać samodzielnie. W przeciwnym wypadku to traci sens jak widać powyżej.
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  7. #7

    Domyślnie

    dawniej dawałem klisze do tego samego zakładu i było ok. potem do Saturna i było super. teraz Saturn nie wywołuje filmów no i dalem do tego zakładu, efekt jak widać. nie mam warunków i nie chcę urządzać laboratorium w domu. kiedyś się bawiłem trochę owszem

  8. #8

    Domyślnie

    Książkowy przykład braku poruszania filmem w koreksie. Widać dokładnie, którędy przepływał świeży wywoływacz.

  9. #9

    Domyślnie

    do wywołania filmu nie trzeba laboratorium.szczelna szafa do włożenia filmu do koreksu.Jak pisal andystar wywoływacz i utrwalacz i parę minut zabawy.Warto spróbować.Nie mówię o powiększalniku i odbitkach,ale przynajmniej zabawa z negatywem i koreksem

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krzysiekn Zobacz posta
    do wywołania filmu nie trzeba laboratorium.szczelna szafa do włożenia filmu do koreksu.
    Do włożenia filmu do koreksu szafy też nie trzeba, wystarczy prosty rękaw ciemniowy. A do wywołania BW 135 nie trzeba też koreksu, od biedy wystarczy kuweta.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Wywoływanie kliszy w Katowicach
    By kurako92 in forum Tradycyjne techniki wołania - ciemnia
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 17-11-2016, 00:48
  2. Zafarb na kliszy
    By norbibxl in forum Tradycyjne techniki wołania - ciemnia
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 02-12-2011, 23:41
  3. [ Portret ] Skan z kliszy
    By stecarlos in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 16-06-2010, 12:31
  4. [ Reportaż ] Grajkowie z Kliszy z Powstania
    By kisio in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 10-08-2009, 10:46
  5. Trwałość kliszy w aparacie
    By kropsi in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-07-2008, 19:40

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •