Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie przycyzna zaświetlenia kliszy

    Miałem w aparacie Ilforda 400, ostatnio dokończyłem rolkę no i taka niespodzianka mnie spotkała - każda klatka ma te smugi. Czy to objaw puszczania uszczelnienia aparatu u góry? Czy też tego, że po wyciągnięciu kasety gdzieś puściła światło?
    Klatka pusta dla zobarazowania problemu, ale te ze zdjęciami tez mają u góry bardziej lub mniej widoczne smugi, mają mały kontrast, bardzo w stylu retro, heh...


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	28720006.JPG
Wyświetleń:	163
Rozmiar:	29,4 KB
ID:	4361

  2. #2

    Domyślnie

    aha, być może został film naświetlony na szpuli odbiorczej...

  3. #3

    Domyślnie

    Mi to wygląda na efekt powstały w wyniku braku albo zbyt intensywnego poruszania filmu w trakcie wywoływania. Widać wyraźnie smugi prowadzące od otworów perforacji.
    Zaświetlenie powstałe od nieszczelnej kasetki lub komory filmowej było by raczej jednostajne.

  4. #4

    Domyślnie

    Jest to efekt złego wywoływania - zbyt małego poruszania kliszą w koreksie. Najlepsze efekty daje przekręcanie koreksu ( do góry dnem ) np. co 30 sekund (zależy od wywoływacza).
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  5. #5

    Domyślnie

    macie rację, dowiedziałem się, że gość wykonujący zlecenia dla zakładu foto chrzani czasem wywoływanie. cała klisza bez kontrastu, skany oczywiście kasza...

  6. #6

    Domyślnie

    Wywoływanie filmów jest bardzo prostą operacją i niedrogą. Wystarczy koreks na dwie klisze za kilkadziesiąt złotych, wywoływacz i utrwalacz.
    Wywoływacz najlepszy na początek to Rodinal (R09) . Stężeniem (od 1:20 do 1:200) reguluje się końcowy efekt czyli ziarno i kontrast. Roztwory Rodinalu są jednorazowe więc zawsze efekty są powtarzalne.
    Jeśli ktoś decyduje się na fotografię analogową czarno-białą to przynajmniej trzeba spróbować filmy wywoływać samodzielnie. W przeciwnym wypadku to traci sens jak widać powyżej.
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  7. #7

    Domyślnie

    dawniej dawałem klisze do tego samego zakładu i było ok. potem do Saturna i było super. teraz Saturn nie wywołuje filmów no i dalem do tego zakładu, efekt jak widać. nie mam warunków i nie chcę urządzać laboratorium w domu. kiedyś się bawiłem trochę owszem

  8. #8

    Domyślnie

    Książkowy przykład braku poruszania filmem w koreksie. Widać dokładnie, którędy przepływał świeży wywoływacz.

  9. #9

    Domyślnie

    do wywołania filmu nie trzeba laboratorium.szczelna szafa do włożenia filmu do koreksu.Jak pisal andystar wywoływacz i utrwalacz i parę minut zabawy.Warto spróbować.Nie mówię o powiększalniku i odbitkach,ale przynajmniej zabawa z negatywem i koreksem

  10. #10

    Domyślnie

    chyba sobie jednak sprawie jakąś skrzynkę, bo warto. jakby co to będę winil siebie

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Wywoływanie kliszy w Katowicach
    By kurako92 in forum Tradycyjne techniki wołania - ciemnia
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 17-11-2016, 00:48
  2. Zafarb na kliszy
    By norbibxl in forum Tradycyjne techniki wołania - ciemnia
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 02-12-2011, 23:41
  3. [ Portret ] Skan z kliszy
    By stecarlos in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 16-06-2010, 12:31
  4. [ Reportaż ] Grajkowie z Kliszy z Powstania
    By kisio in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 10-08-2009, 10:46
  5. Trwałość kliszy w aparacie
    By kropsi in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-07-2008, 19:40

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •