Close

Strona 42 z 44 PierwszyPierwszy ... 324041424344 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 411 do 420 z 431
  1. #411

    Domyślnie

    Dzień dobry wszystkim. Jako, że posiadam "dinozaura" to postanowiłam napisać w tym wątku o swoim problemie. Jestem nowa na forum, ale od 3 dni przy nim siedzę i wciąż nie mam rozwiązania na mój problem. Jeżeli to nie jest odpowiedni wątek lub przeskrobałam coś innego, bardzo proszę, bądźcie łaskawi Ok, przejdę do sedna...

    Posiadam Nikon D80, z "kitowym" obiektywem- Nikon AF-S DX 18-55mm f/3.5-5.6G VR. Do wtorku aparat robił zdjęcia bezbłędnie, a teraz nie mogę wykonywać zdjęć ani w trybie Manualnym, ani AUTO, dodatkowo wizjer jest strasznie ciemny, nic w nim nie widać, nawet przy pełnej baterii. Postaram się opisać moje problemy najjaśniej jak się da...

    Wizjer- bardzo ciemny, ledwo przez niego cokolwiek widać. Wskaniki/ikonki itd. wszystko ok. Po prostu sam wizjer jest ciemny. Gdy odkręciłam obiektyw i przykręciłam na nowo było ok, ale niestety tylko do zrobienia pierwszego zdjęcia... każde kolejne= co raz ciemniejszy wizjer i tu przy tym kolejny problem się pojawia...

    Tryb Auto- tak jak wyżej, jeżeli na nowo przykręcę obiektyw to pierwsze zdjęcie jest ok. Każde kolejne natomiast jest prawie, że czarne i to przy użyciu lampy w świetle dziennym. Aparat nie chce złapać ostrości i pokazuje, że jest zbyt ciemno, a nie jest. Wcześniej działał ten tryb bez zarzutów. W rezultacie w ogóle nie mogę zrobić zdjęcia.

    Tryb manualny- tutaj porównywałam z dokładnie takim samym aparatem, który posiada koleżanka. Ustawiłam dokładnie takie same parametry (ISO, przysłona, cz. naświetlania), w jej aparacie zdjęcie wychodzi dobrze naświetlone, w moim natomiast czarne! Kompletnie. I żeby zrobić w miarę jasne zdjęcie to muszę ustawić bardzo długi czas naświetlania, typu 2 lub 3 sekundy i wysokie iso plus maksymalnie otwartą przysłonę. Jak wiadomo, nie jestem w stanie utrzymać nieruchomo aparatu przez 3 sekundy lub dłużej, przez to zdjęcia są poruszone. Dziwi mnie fakt, że aparat koleżanki ma dokładnie ten sam obiektyw i te same ustawienia, zdjęcia wychodzą, a u mnie są czarne jakbym fotografowała smołę. Stąd wiem, że problemy mam ze sprzętem, ale nie wiem, którym? Czy wszystkie te wyżej wymienione problemy współgrają ze sobą? Bardzo Was proszę o pomoc, bo jestem już bezsilna, a nie stać mnie na lepszy aparat w tym momencie. Dziękuję.

    P.S. zapomniałam jeszcze dodać, że zresetowałam wszystkie ustawienia, bo z początku myślałam, że może coś przestawiłam, ale to również nie pomogło. Aparat również kilka razy nagle się wyłączył i musiałam zmieniać baterię, mimo, że poprzednia była 3/4 naładowana.
    Ostatnio edytowane przez Dlb ; 09-03-2018 o 19:48

  2. #412

    Domyślnie

    Moim zdaniem masz jakieś problemy z przysłoną obiektywu - nie otwiera się do pełnej dziury, dlatego a) wizjer ciemny i b) zdjęcia też ziemne. Szalejący autofokus też wskazuje na to, że mu brak świata (bo przysona domknięta i ciemno).

    Rodzi się pytanie - czy to wina aparatu, czy obiektywu... Najprościej sprawdzisz podpinając inny obiektyw: jeśli wady będą występować, wina aparatu, jeśli ustąpią - wina obiektywu.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #413

    Domyślnie

    Okręć obiektyw - tam z tyłu jest taka mała wystająca dźwigienka - sprawdź (patrząc przez obiektyw w coś jasnego), czy się zamyka (do malutkiego otworku) i otwiera (do pełnego otworu) w pełni.
    Coś, jak tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=HYnfvk374w4

  4. #414

    Domyślnie

    Dziękuję Wam za odpowiedź. Sprawdziłam przysłonę, tak jak na powyższym filmiku i wszystko jest ok. Dodam, że zaraz po założeniu go na nowo, wszystko działa jak należy. Dopóki nie zrobię kolejnych zdjęć. Nie mam niestety możliwości na chwilę obecną podpiąć innego.

  5. #415

    Domyślnie

    Czyli raczej wina po stronie aparatu. Ustaw tryb A albo M i popatrz, jak się zachowuje przysłona przy naciskaniu przycisku podglądu głębi ostrości (z przodu patrząc tuż obok bagnetu z lewej strony czarny przycisk, po przeciwnej stronie niż ten do odblokowywania obiektywu) dla różnych przysłon. Jeśli działa ok, to na tej samej przysłonie powinien tak samo przymykać, a im większy numer, tym mniejszy otwór.

  6. #416

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PM.M Zobacz posta
    Czyli raczej wina po stronie aparatu. Ustaw tryb A albo M i popatrz, jak się zachowuje przysłona przy naciskaniu przycisku podglądu głębi ostrości (z przodu patrząc tuż obok bagnetu z lewej strony czarny przycisk, po przeciwnej stronie niż ten do odblokowywania obiektywu) dla różnych przysłon. Jeśli działa ok, to na tej samej przysłonie powinien tak samo przymykać, a im większy numer, tym mniejszy otwór.
    Sprawdziłam. Ten przycisk w ogóle nie działa. Przysłona się nie otwiera wcale. Nie otwiera się również po wciśnięciu migawki. Jest jakiś sposób żeby to naprawić?

  7. #417

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dlb Zobacz posta
    Sprawdziłam. Ten przycisk w ogóle nie działa. Przysłona się nie otwiera wcale. Nie otwiera się również po wciśnięciu migawki. Jest jakiś sposób żeby to naprawić?
    Przycisk służy do przymykania przysłony. Daj to do ręki komuś, kto trochę ogarnia. Być może wystarczy przetrzeć styki.

  8. #418

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    Przycisk służy do przymykania przysłony. Daj to do ręki komuś, kto trochę ogarnia. Być może wystarczy przetrzeć styki.
    Tak zrobię, dziękuję.

  9. #419

    Domyślnie

    Ligo, ale jakie styki? Mechanizm przysłony jest w Nikonach stricte mechaniczny (dopiero w obiektywach typu P jest inaczej).
    Zapytaj forumowego TOP67, na pewno pomoże.
    Jakieś ciałko, szkiełko i światełko, no i jeszcze nosidełko

  10. #420

    Domyślnie

    Nie wiem, jakie. Na pewno jakieś są.
    Wydawało mi się, że mechaniczna przysłona skończyła się wraz z Nikkorami serii D.
    Wezwanie na pomoc kolegi @TOP67 na pewno będzie dobrym pomysłem.

Strona 42 z 44 PierwszyPierwszy ... 324041424344 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 16-05-2016, 21:27
  2. "Z poezją w przestworzach" -Prośba o pomoc
    By RomanZWrocławia in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 25-01-2014, 11:36
  3. "Krata" piwa za pomoc w wyborze obiektywu (Rzeszów)
    By Inki1234 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 12-05-2011, 12:28
  4. Odpowiedzi: 95
    Ostatni post / autor: 05-10-2010, 08:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •