Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23
  1. #1

    Domyślnie Przejście z N18-105/3.5-5.6 na S17-50/2.8

    Dzień dobry.
    Planuję wymienić mojego Kita 18-105 na coś jaśniejszego. Na chwilę obecną skłaniam się ku Sigmie 17-50 2.8. Ciężko mi sobie jednak wyobrazić w praktyce jaką różnice w ilości wpuszczonego światła da mi Sigma na najmniejszej ogniskowej w stosunku do Nikkora. Czy jeśli wykonam zdjęcie przy użyciu Nikkora ustawiając 18 mm i F/3.8, a potem wrzucę NEFa w Dx0 to przeciągnę suwak ekspozycji o 1 to otrzymany rezultat będzie zbliżony do użycia obiektywu Sigma na ustawieniach 17 mm i F/2.8? Czy moje rozumowanie ma sens?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fido83 Zobacz posta
    Czy jeśli wykonam zdjęcie przy użyciu Nikkora ustawiając 18 mm i F/3.8, a potem wrzucę NEFa w Dx0 to przeciągnę suwak ekspozycji o 1 to otrzymany rezultat będzie zbliżony do użycia obiektywu Sigma na ustawieniach 17 mm i F/2.8? Czy moje rozumowanie ma sens?
    Nie. Zdjęcie będzie tak samo jasne. Będziesz mieć o 2/3EV krótszy czas lub niższe ISO.

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    I mniejszą głębię ostrości
    Pytanie dotyczyło naświetlenia. Przy takich ogniskowych i różnicach przysłon nie będzie to praktycznie zauważalne.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie do końca precyzyjnie się wyraziłem. Chcę niejako edytować w programie graficznym (w moim przypadku Dx0) zdjęcie wykonane obiektywem z przysloną 3.8, aby zobaczyć jak wyglądałoby to zdjęcie wykonane przysłoną 2.8.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fido83 Zobacz posta
    Nie do końca precyzyjnie się wyraziłem. Chcę niejako edytować w programie graficznym (w moim przypadku Dx0) zdjęcie wykonane obiektywem z przysloną 3.8, aby zobaczyć jak wyglądałoby to zdjęcie wykonane przysłoną 2.8.
    Tak samo pod względem jasności.

  7. #7

    Domyślnie

    Także w sytuacji kiedy używam trybu manualnego ?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fido83 Zobacz posta
    Także w sytuacji kiedy używam trybu manualnego ?
    Jeśli w obu przypadkach ustawisz te same parametry czasu oraz ISO to zdjęcie z Sigmy będzie o 2/3 jaśniejsze co wynika z wartości przysłony (f/2.8 vs. f/3.5).

  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fido83 Zobacz posta
    Nie do końca precyzyjnie się wyraziłem. Chcę niejako edytować w programie graficznym (w moim przypadku Dx0) zdjęcie wykonane obiektywem z przysloną 3.8, aby zobaczyć jak wyglądałoby to zdjęcie wykonane przysłoną 2.8.
    Jasny obiektyw pozwala na skrócenie czasu, na użycie niższego ISO, na lepsza separacje tła, rozmycie, bokeh ale sama ekspozycja przecież będzie taka sama, chyba że... użyjesz takich samych ustawień czasu i iso, a przysłonę otworzysz to wtedy zdjęcie będzie bardziej naświetlone czyli jaśniejsze, czy o to ci chodziło ?

  10. #10

    Domyślnie

    @koesh, zdaję sobie sprawę, że będzie jaśniejsze, po to właśnie chcę zmienić obiektyw. Ale i ile jaśniejsze? To mnie nurtuje. Pracuję na manualu więc mam już w pewnych sytuacjach wypracowane pewne ustawienia, które mi odpowiadają. Stąd też wiem w jakich sytuacjach mój obiektyw zupełnie się nie sprawdza, bo dalsze wydłużenie czasu, lub zwiększenie ISO mimo, ze jest możliwe to dla mnie staje się nie akceptowalne. I tu pojawia się sedno. O ile jaśniejsze byłoby to samo zdjęcie, na tych samych ustawieniach, ale przysłonie 2.8 zamiast 3.8?
    Ostatnio edytowane przez fido83 ; 15-01-2018 o 00:12

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Krajobraz ] przejście...
    By darek_d in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22-01-2012, 12:59
  2. [ Architektura ] Przejście
    By Assire in forum Architektura
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 01-09-2011, 17:25
  3. [ Krajobraz ] Skalne przejście
    By katatjuta in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22-05-2011, 21:11
  4. [ Krajobraz ] Przejście
    By iahveh in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 10-08-2009, 21:10
  5. [ Architektura ] Przejście
    By aro6 in forum Architektura
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 04-01-2009, 20:43

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •