Close

Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 58
  1. #31

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Nie wiem czy już ktoś o tym wspomniał, ale jedną z większych zalet LRa jest paleta świetnie przygotowanych profili do obiektywów, które to profile niwelują znakomicie comę na przykład, co istotne w zdjęciach nieba.
    Profile do Lr umożliwiają korektę:
    -Dystorsji.
    -Winietowania.
    -Poprzecznej aberracji chromatycznej.
    Komy nie korygują

  2. #32

    Domyślnie

    Nominalnie istotnie nie - dlatego już kilka lat temu sam sobie zrobiłem testy, i każdemu radzę: trzeba zrobić sobie zdjęcie nieba, a potem zobaczyć jak wygląda przed zaaplikowaniem profilu, a jako po - zwłaszcza na bokach kadru. To da każdemu pojęcia co profil robi, a czego nie. I czy ma to wpływ na comę, czy nie.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #33

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    ...I czy ma to wpływ na comę, czy nie.
    Wpływ ma pośredni... często w wyniku prostowania obcinane są boki i komuś może się wydawać że jest lepiej bo komy nagle mniej na obrazku...
    D300s D750 D5500 EPL5 z kitem NEX5 w rezerwie

  4. #34

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Nominalnie istotnie nie - dlatego już kilka lat temu sam sobie zrobiłem testy, i każdemu radzę: trzeba zrobić sobie zdjęcie nieba, a potem zobaczyć jak wygląda przed zaaplikowaniem profilu, a jako po - zwłaszcza na bokach kadru. To da każdemu pojęcia co profil robi, a czego nie. I czy ma to wpływ na comę, czy nie.
    Zarówno w przypadku 14-24 jak i Sigmy 35 profil nie ma żadnego wpływu na komę, testowane 2 minuty temu

  5. #35

    Domyślnie

    Nominalnie nie, praktycznie - tak, i to świetnie.

    Zacznijmy od tego, co to jest coma. Pomijając przyczyny, to zniekształcenie które odwzorowuje punkt (np. gwiazdę) na coś, co wygląda jak znaczek na mapie googla: na taką łezkę czy kropelkę. Przy czym ta łezka jest ostrzejsza na szpicu, a 'brzuszek' ma bardziej rozmydlony. To jest coma i do usuwania stricte takiego zniekształcenia LR nie ma osobnego mechanizmu.

    Ale dzisiaj już nawet chyba zmartwychwstały Petzval nie ma aż tak gigantycznych zniekształceń. Dziś coma objawia się nie łezką czy kropelką z rozmydlonym brzuszkiem, tylko bardziej kreską, ostrą na jednym końcu, mniej na drugim. A LR usuwając dystorsje jak beczki czy poduszki (i aberrację chromatyczną przy okazji) tak działa na powstałe kreski, że robią sie na powrót kropkami. Pewnie da się w przyzwoitym laboratorium mierzalnie stwierdzić, że ten powrót z kreski do punktu nie odbywa się w pełnych stu procentach, tylko powiedzmy w dziewięćdziesięciu pięciu. Jeśli ktoś ma mikroskop, może będzie to nawet w stanie zauważyć.

    Dla mnie, czułego na detale, ale bez chęci oglądania zdjęć w skali subatomowej - takie działanie LRa nie tylko dobrze, ale bardzo dobrze eliminuje comę.

    Testowane przez lata.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  6. #36

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Nominalnie nie, praktycznie - tak, i to świetnie.

    Testowane przez lata.
    Proste doświadczenie:
    @2pompony

    RAW z D750 obiektyw nikon 35mm f1.8 ED na przysłonie 1.8
    Pełny kadr bez włączonej korekty obiektywu w LR:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC5985.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	12,39 MB
ID:	3357

    Pełny kadr z korekcją:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC5985-2.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	12,02 MB
ID:	3358

    Krop lewy górny róg bez korekcji:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC5985-3.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	1,32 MB
ID:	3359

    Krop lewy górny róg z korekcją:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC5985-4.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	1,34 MB
ID:	3360

    Moim zdaniem koma na obrazku z włączoną korekcją nie różni się niczym o tej na obrazku z korekcją. Pomijając fakt lekkiego obcięcia kadru.

    Zaprezentuj to Twoje "wieloletnie doświadczenie", ciekawy jestem tego, pewnie nie tylko ja
    D300s D750 D5500 EPL5 z kitem NEX5 w rezerwie

  7. #37

    Domyślnie

    Hm, rzeczywiście, nigdy w życiu nie miałem takiej comy, na następujących szkłach: N18-200, N12-24, S8-16, S10Fish. Nigdy. Z tym, że ja używałem tylko DXa i szkieł do niego. Nie sprawdzałem na N105/2,8 micro (jedyne szkło jakie mam nominalnie FXowe), bo nie robiłem nim żadnego nieba.


    Widzę naocznie, że niektóre obiektywy mają zniekształcenia większe, niż miałem świadomość. Zwracam honor - tak dużej comy chyba już nic nei zredukuje.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  8. #38

    Domyślnie

    Powoli chyba skłaniam się do Tokiny AT-X PRO 11-16 f/2,8, chyba najlepiej wypada w testach biorąc pod uwagę to do czego będę używać tego obiektywu.
    Nikon D5200 plus Nexus 5x w backupie

  9. #39

    Domyślnie

    Pamiętaj, że są różne wersje tego szkła, wybierz z silnikiem af, wersja DX II.

  10. #40

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NorgeNikon Zobacz posta
    Powoli chyba skłaniam się do Tokiny AT-X PRO 11-16 f/2,8, chyba najlepiej wypada w testach biorąc pod uwagę to do czego będę używać tego obiektywu.
    Jeśli zoom, to polecam jednak Nikkora 10-24/3.5-4/5. Jest rewelacyjny pod światło. Tokiny radzą sobie z tym chyba najgorzej ze wszystkich obiektywów.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Obiektyw do zdjęć beauty
    By davi4 in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 20-11-2017, 12:12
  2. Obiektyw do zorzy polarnej - jaki polecacie?
    By RWIceland in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 05-10-2017, 13:27
  3. Obiektyw do zdjęć aut
    By kristof05 in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 23-06-2013, 14:08
  4. [ Krajobraz ] Tęcza nocy polarnej
    By geralttt in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 17-09-2011, 05:27
  5. Obiektyw do zdjęć sportowych
    By dhsanta in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 15-07-2008, 21:30

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •