Close

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 32
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    80-100 m ? To w tych odległościach chyba i tak wszystko sie łapie w GO.
    Tak mi się wydawało, jednak niektóre zdjęcia wychodzą ewidentnie nieostre, pomimo ustawienia pierścienia ostrości dokładnie w tym samym miejscu, gdzie poprzednie zdjęcia były ostre.

  2. #22
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Są ostre w innym miejscu? Bo może to poruszenie, a nie złe ogniskowanie?

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Są ostre w innym miejscu? Bo może to poruszenie, a nie złe ogniskowanie?
    Właśnie nie za bardzo. Robię następująco:
    1. Aparat na statywie. Ostrzenie manualne.
    2. Celuję w dość kontrastową latarnię na sąsiednim budynku.
    3. Ustawiam ostrość i tu zaczynają się schody. Patrząc przez wizjer kręcę pierścieniem ostrości do momentu kiedy obraz jest ostry i zapala się kropka potwierdzenia ostrości. Problem w tym, że celując z tego samego miejsca, w ten sam punkt uzyskuję potwierdzenie ostrości w różnych miejscach skali. Dodam, że jeśli ustawię tak, jak akurat jest wskazanie, to zdjęcie wychodzi ostre. Jeśli zignoruję wskazania i ustawię w punkcie, gdzie miałem ostro poprzednio, to zdjęcie wychodzi nieostre. Ustawienia aparatu są takie same za każdym podejściem i stoi na statywie w tym samym miejscu. Poruszenie mało prawdopodobne.

    Wygląda to tak, jakby były jakieś luzy w układzie ustawiania ostrości i kręcenie pierścieniem za każdym razem przesuwa ostrość inaczej. Nie umiem tego inaczej określić.

  4. #24
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Ma znaczenie czy kręcisz w prawo lub w lewo. Zapalenie się kropki też może wtedy nastąpić w innym momencie.

  5. #25

    Domyślnie

    Wczoraj wziąłem się za zabawę zbyt późno. Pomęczę temat dzisiaj. Jeśli jest tak, jak piszesz, że to zależy od tylu czynników, to słabo ustawiać ostrość na nieskończoność, np. fotografując gwiazdy, kiedy nic nie widać w wizjerze. Czyli, Twoim zdaniem, nie da się tego ustawić w taki sposób żeby położenie pierścienia w danym punkcie oznaczało dokładnie ostrzenie na nieskończoność (bez zaglądania w wizjer i oglądania się na kropkę)?

  6. #26

    Domyślnie

    Ja ustawiajac na nieskonczonasc musze cofnac sie jakis centymetr od znacznika nieskonczonosc. Robie tak juz dwa lata i wszystko na zdjeciach mam ostre

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez myrele Zobacz posta
    Ja ustawiajac na nieskonczonasc musze cofnac sie jakis centymetr od znacznika nieskonczonosc. Robie tak juz dwa lata i wszystko na zdjeciach mam ostre
    U mnie problem polega na tym, że nie zawsze wychodzi to w tym samym miejscu skali.

  8. #28

    Domyślnie

    Koledzy, a nie można po prostu ustawić przysłonę f/22 na obiektywie i przejść tym samym w tryb auto? Ja tak robię od początku z d750 i już przy 5.6 ustawionym z poziomu body mam ostre wszystko od ok. 2m do nieskończoności.

    Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
    __________________
    Z9 | Z6 | Z14-30 f4 | Z24-70 f4 | Z35 1.8 | N70-200 f2.8E FL | N85 1.8G |Z100-400 f4.5-5.6 | N300 f2.8 AF-S | SB 700 | ZHIYUN WEEBILL S

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez avzi Zobacz posta
    Koledzy, a nie można po prostu ustawić przysłonę f/22 na obiektywie i przejść tym samym w tryb auto? Ja tak robię od początku z d750 i już przy 5.6 ustawionym z poziomu body mam ostre wszystko od ok. 2m do nieskończoności.

    Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
    Oczywiście. Jak nie ustawię na obiektywie f22, to on ogólnie sygnalizuje błąd z moim D750. Cały czas podkreślam, że problem polega na tym, że często tzw. nieskończoność sygnalizuje mi się w różnych miejscach na skali ostrości i to mnie martwi. W dzień to nie kłopot, chociaż i tak wydłuża zabawę, ale przy fotografii gwiazd w nocy, to już problem.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Rafaello666 Zobacz posta
    Oczywiście. Jak nie ustawię na obiektywie f22, to on ogólnie sygnalizuje błąd z moim D750. Cały czas podkreślam, że problem polega na tym, że często tzw. nieskończoność sygnalizuje mi się w różnych miejscach na skali ostrości i to mnie martwi. W dzień to nie kłopot, chociaż i tak wydłuża zabawę, ale przy fotografii gwiazd w nocy, to już problem.
    Przy gwiazdach to akurat jest najmniejszy problem. Ostrość ustawiasz po prostu na LV nie patrząc na skalę.
    Aczkolwiek w moim Samyangu także występuje dokładnie ten sam problem, czyli nieskończoność wypada w zakresie od +1 do -1 cm od nieskończoności na skali... za każdym razem inaczej.

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Samyang 10mm / 2,8 czy Samyang 14mm/2,8
    By krisldz in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 09-06-2015, 23:50
  2. 14mm? Samyang 14mm czy Nikkor 14-24mm
    By jar888 in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 24-08-2014, 20:49

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •