Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie Wsadowe przeliczanie rozmiaru zdjęć.

    Czasami chce się przeliczyć cały katalog zdjęć na nową, mniejszą rozdzielczość. OK, nie ma problemu, jest do tego wiele programów.
    Ale ... czy da się z automatu przeliczyć jpg na mniejsze rozmiary, gdy katalog ze zdjęciami ma podkatalogi, w których sa zdjęcia. I w tych podkatalogach też są jpg, które mają być przeliczone na mniejsze?


    Na przełomie roku zawsze robię backupy, archiwizuję stare zdjęcia. I marnuje czas przeliczając pełno katalogów. Mówimy o tysiącach zdjęć i dziesiątkach podkatalogów.

    Ktoś zna odpowiednią aplikację? Tak by się dało ustawić rozmiar, kompresję i by nowy plik nadpisywał stary?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #2

    Domyślnie

    Photoshop, od wersji antycznej... Ja przed chwilą sprawdziłem z ciekawości na CS5 (on sam już jest prawie antyczny) i działa, na zagłębieniu 4 podkatalogów w piątym, nadrzędnym. Spodziewam się, że w CC tej możliwości nie usunęli.

    Trzeba na testowym jpgu siedzącym gdziekolwiek zrobić akcję zmniejszającą (lub Fit Image jeśli orientacja jest różna) zawierającą Save z odpowiednią kompresją, a potem w batchu robionym tą akcją zaznaczyć opcje, żeby:
    1. Include all subfolders - zrobi to we wszystkich podfolderach
    2. Override Action 'Save As' command

    i wskazać najbardziej nadrzędny folder z obrazkami. Jeśli w akcji nie będzie komendy Save nic nei zostanie zapisane, jeśli będzie (i będzie zaznaczona opcja jak wyżej) każdy jpg będzie nadpisany plikiem z nowymi wymiarami i zapisany z kompresją, jaka byłą użyta w akcji.

    Uwaga - wszystko idzie gładko i bez przerw, jeśli w folderach są same jpgi. Jeśli PS napotka inny format który rozpozna jako raster (bmp, psd, png i tak dalej) otworzy i zmniejszy obrazek, a potem wyświetli okno zapisu i będzie czekać na reakcję, a jak reakcji nei będzie, to zaśnie tak na wieki - więc dobrze by było dopilnować, żeby we wszystkich podfolderach były same jpgi.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #3
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Hm, w niektórych katalogach mam duety jpg +NEF.
    Inne opcje?

    Przewiduję problem w PS - mam zdjęcia w pionie i poziomie, chcę by dłuższy bok miał np. 2560 pikseli, w akcji w PS musze chyba podac konkrety wymiar pionowy (i z tego mi wyjdzie poziomy). Jak podam 2560 poziomo to w pionie będę miał raz więcej - 3800 (kadr pionowy), raz mniej - 1700 (gdy zmniejsze kadr poziomy to tyle da mi w pionie).
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 29-12-2017 o 03:18
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #4

    Domyślnie

    Jak masz wstręt do akcji i batchów (niektórzy mają, nie oceniam czy to dobrze czy źle, po prostu stwierdzam), to rzeczywiście będziesz musiał znaleźć inny program. Ale jeśli problemy są tylko takie o jakich wspominasz - do obu problemów jest śmiesznie proste wyjście/obejście.

    1. Para jpg/NEF. Trzeba hurtowo zmienić rozszerzenie plików NEF na inne, np.: NEF.bak (kropka po NEF i bak, lub NEFdupa) - byle takie, którego PS nei rozpozna jako obrazek. To da się zrobić Total Commanderem w jednym przebiegu dla wszystkich podkatalogów. Po skończonej operacji przeliczania ponownie w jednym przebiegu ze wszystkich plików o rozszerzeniu NEF.bak usuwamy .bak (lub dupa) i sprawa z nazwami wraca do pierwotnego stanu.

    2. Problem z orientacją (raz dłuższy bok jest pionowy raz poziomy) załatwia komenda w Photoshopie o nazwie Fit Image. Ustalasz ile ma mieć dłuższy bok (np. 2560 px) i w Fit Image wpisujesz, żeby program przeskalował obrazek do 2560 x 2560. To załatwi sprawę: obojętne czy dłuższy bok będzie w pionie czy poziomie, przeskaluje się do tego co ustalone (tzn. 2560 px), a krótszy wyjdzie taki, jaki ma wyjść, żeby zdjęćie miało idealne proporcje.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    1. Para jpg/NEF. Trzeba hurtowo zmienić rozszerzenie plików NEF na inne, np.: NEF.bak (kropka po NEF i bak, lub NEFdupa) - byle takie, którego PS nei rozpozna jako obrazek. To da się zrobić Total Commanderem w jednym przebiegu dla wszystkich podkatalogów. Po skończonej operacji przeliczania ponownie w jednym przebiegu ze wszystkich plików o rozszerzeniu NEF.bak usuwamy .bak (lub dupa) i sprawa z nazwami wraca do pierwotnego stanu.
    Nie prościej na czas zabawy z plikami JPG przenieść pliki NEF w inną lokalizację?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Czasami chce się przeliczyć cały katalog zdjęć na nową, mniejszą rozdzielczość. OK, nie ma problemu, jest do tego wiele programów.
    Ale ... czy da się z automatu przeliczyć jpg na mniejsze rozmiary, gdy katalog ze zdjęciami ma podkatalogi, w których sa zdjęcia. I w tych podkatalogach też są jpg, które mają być przeliczone na mniejsze?


    Na przełomie roku zawsze robię backupy, archiwizuję stare zdjęcia. I marnuje czas przeliczając pełno katalogów. Mówimy o tysiącach zdjęć i dziesiątkach podkatalogów.

    Ktoś zna odpowiednią aplikację? Tak by się dało ustawić rozmiar, kompresję i by nowy plik nadpisywał stary?
    FastStone. Narzedzia-> Konwersja. W Filrach zaznaczasz tylko jpg. Dodaj wszystko.

  7. #7
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adming Zobacz posta
    FastStone. Narzedzia-> Konwersja. W Filrach zaznaczasz tylko jpg. Dodaj wszystko.
    O. Zachowuje strukturę podkatalogów? Tzn po tej operacji przeliczania "miniatury" są dalej w podkatalogach w jakich były duże pliki?

    Czy idzie zmusić do takiego działania IrfanView?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #8

    Domyślnie

    Zachowuje strukturę. Może pliki nadpisać, albo stworzyć nowe ze zmienioną nazwą.

    Irfan View - chyba też to potrafił. Daaawno nie używałem. Sam mam do tego skrtypty napisane.

  9. #9

    Domyślnie

    Ach tylko pamiętasz, że Faststone, Czy Irfanview nie są darmowe do użytku komercyjnego.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mane Zobacz posta
    Nie prościej na czas zabawy z plikami JPG przenieść pliki NEF w inną lokalizację?
    Prościej?

    Masz skomplikowaną strukturę zagnieżdżonych folderów, i chcesz usuwać NEFy z tej wielopoziomowej gęstwiny gdzieś indziej - po to, żeby po całej zabawie mozolnie poszukiwać gdzie które były na początku i tam je na powrót umieszczać? To ma być prostsze? Nie...

    Najprostsze co mogę sobie wyobrazić opisałem:
    1. Zmiana rozszerzeń określonych plików w całej obojętne jak skomplikowanej hierarchii: dwa skróty klawiszowe w Total Comm... (TC)
    2. Zrobienie akcji w PS, zawierającej dwa kroki: Fit Image, Save
    3. Wywołanie okna Batcha w PSie i pokazanie mu dwóch rzeczy: powyższej akcji i nadrzędnego folderu ze zdjęciami
    4. Te same dwa skróty klawiszowe w TC przywracają nazwę NEFom po całej zabawie.

    Dla mnie to jest najprostsze, bo poza tym co chcę zmienić (wymiary zdjęć i kompresja) nie tyka niczego innego: nie wprowadza najmniejszej zmiany w strukturze folderów, niczego nie gubi bo niczego nie przenosi, i wszystko robi automatem. Ale najważniejsze jest to, że oba potrzebne programy mam i nie muszę niczego nowego ani instalować, ani się uczyć.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. masowa zmiana rozmiaru zdjec
    By lortek in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13-07-2015, 23:20
  2. Obróbka zdjęć i zmniejszenie rozmiaru
    By pitbul455 in forum W trakcie obróbki
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19-03-2015, 07:45
  3. Odszumianie wsadowe zdjęć Imagenomic Noiseware
    By NiKtos in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 05-06-2014, 00:28
  4. Zmiana rozmiaru zdjęć - pomocy!
    By kamas23 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 30-09-2012, 10:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •