Witam,
na początku wspomnę że przeszukałem trochę internetu za pomocą szukajki i coś tam się dowiedziałem ale nie wszystko pokrywało się z moimi oczekiwaniami.
Posiadam aktualnie zestaw D3100 + Sigma 17-50 f/2.8 + Sigma 70-300 APO DG MACRO + Nikkor 35 f/1.8 + Helios 44-M6 + lampa Triopo z TTL i kilka innych pierdół.
Fotografuję głównie "dla siebie" - w większości krajobrazy ale nie tylko. Ostatnio zacząłem też łapać pierwsze zlecenia reportażowe - dyskoteki, osiemnastki, ostatnio warsztaty kulinarne i zapowiada się też jakaś sesja w klimacie "świątecznym".
Myślę od jakiegoś czasu o zmianie swojego body, D3100. Lubię go, bardzo dobrze mi służy ale brakuje mi bardzo więcej funkcjonalnych przycisków na body, do większości ustawień muszę wchodzić przez menu.
Myślałem o zmianie na D7000 jednak nie ukrywam - odstraszają mnie trochę dawne problemy tego body z autofocusem. Czy są one nadal możliwe? Czy ewentualnie jeśli zdarzyłby się taki problem, jest możliwość zmiany softu, jak kiedyś czytałem - na nowszy? Czy jeśli trafi się body z tym problemem to ten problem jest i koniec, nie da się nic z tym zrobić? Czy wiecie może, ponieważ na popularnym serwisie aukcyjnym niektórzy piszą że body D7000 jest z serii "B", czyli wolne od tych wad - czy to prawda?
Nie ukrywam, że kusi mnie cena. Body to w dobrym stanie można złapać za 1500 zł. Budżet mam dość ograniczony, nie chcę wydawać dużo pieniędzy na korpus, może w przyszłości bym kupił coś lepszego, na razie pozostaje sprawa zmiany mojego D3100 na "coś" lepszego.
Myślałem też mocno o modelu wyżej, D7100. Z tego co wiem, nie różni się (chyba, może się mylę?) bardzo od poprzednika. Niestety ceny używek są już wyższe - w granicach 2000 zł i więcej. Czy jest sens poczekać i dopłacić do D7100 czy brać z dobrej oferty D7000?
Ewentualnie myślałem jeszcze o D300 / D300s ale z tego co wiem to już stara konstrukcja i chyba seria D7xxx byłaby lepszym wyborem - jak myślicie?

PS. Głupie pytanie, o które powinienem zapytać chyba na początku. Czy jeśli body ma śrubokręt a ja posiadam wszystkie obiektywy z silnikiem to co będzie działać, AF w body czy AF w obiektywie?