Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Wiertła i ich trwałość

    Witajcie.

    Są momenty w życiu każdego majsterkowicza lub człowieka z branży wiercącego w dużych ilościach lub małych z dobrym lub złym skutkiem
    Poszukuję opinii na temat dobrych wierteł do stali, ogólnie twardych stopowo metali.
    Niestety często mi się zdarza przepalić lub stępić *nowo kupione. Przyznam, że te za parę złotych długo nie wytrzymują i sporo z nimi nerwów.
    Czy ktoś poleca jakieś konkretne modele, marki na których się nie zawiódł ?
    Ponoć dobre są Milwaukee, dawne Baildon (chyba nie do dostania), Fanar.
    Są odmiany HSS, kobaltowe, używałem różnych no name, efekt o 4 kanty rozbić
    Będę kupował nie zestawy a konkretne rozmiary...
    Ktoś coś pomoże ?
    Nikon i podróże ...


  2. #2
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2010
    Miasto
    Ostrow Wlkp
    Posty
    140

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez moshica Zobacz posta
    Witajcie.

    Są momenty w życiu każdego majsterkowicza lub człowieka z branży wiercącego w dużych ilościach lub małych z dobrym lub złym skutkiem
    Poszukuję opinii na temat dobrych wierteł do stali, ogólnie twardych stopowo metali.
    Niestety często mi się zdarza przepalić lub stępić *nowo kupione. Przyznam, że te za parę złotych długo nie wytrzymują i sporo z nimi nerwów.
    Czy ktoś poleca jakieś konkretne modele, marki na których się nie zawiódł ?
    Ponoć dobre są Milwaukee, dawne Baildon (chyba nie do dostania), Fanar.
    Są odmiany HSS, kobaltowe, używałem różnych no name, efekt o 4 kanty rozbić
    Będę kupował nie zestawy a konkretne rozmiary...
    Ktoś coś pomoże ?
    podesle ci firme na pw , bo niechce robic reklamy , ale moge ich naprawde polecic , jesli cos ci to powie to wierce ich hsco w 2311 albo 2316 i wiertla wytrzymuja naprawde dlugo

    jakby wziac weglik to mysle ze wieki
    D700, MB-D10, T16-28/2.8, N24-120/4, S50/1.4 Art, S70-200/2.8, Rf-603, SB-700, YN-460-II

  3. #3

    Domyślnie

    podeślij bo mam dość wierteł z g,,,wnolitu
    Nikon i podróże ...


  4. #4

    Domyślnie

    Dodam, że oprócz dobrych wierteł, bardzo ważny jest dobór obrotów , co przy wiertarce ręcznej i większych średnicach wiertła jest czasami trudne, Wystarczy przez chwilę przesadzić i po wiertle.

  5. #5

    Domyślnie

    Poszło na pw. Ogólnie podstawa trwałości to odpowiednie chłodzenie i parametry skrawania.

  6. #6
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Tak jak przedmówcy wspomnieli, mi stary dobry fachowiec kiedyś tłumaczył że dobre wiertło jest bardzo ważne ale odpowiednie obroty i nacisk wiertła na materiał wiercony to bardzo istotna sprawa, wielu kupuje bardzo dobre i drogie wiertła, daje max obrotów i co prawda wywierci ale wiertło już do śmieci.
    Do tego często dochodzi też chłodzenie podczas wiercenia, olej, woda itp.

  7. #7

    Domyślnie

    A nie mówił Ci, że przy obróbce skrawaniem woda do chłodzenia zdecydowanie się nie nadaje.
    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Tak jak przedmówcy wspomnieli, mi stary dobry fachowiec kiedyś tłumaczył że dobre wiertło jest bardzo ważne ale odpowiednie obroty i nacisk wiertła na materiał wiercony to bardzo istotna sprawa, wielu kupuje bardzo dobre i drogie wiertła, daje max obrotów i co prawda wywierci ale wiertło już do śmieci.
    Do tego często dochodzi też chłodzenie podczas wiercenia, olej, woda itp.
    Z6II|FTZII|N10-24|N14-24|N35|N24-70|N105VR|N70-200VRII|TC-14EIII|TC-17EII|SB800|YN-685|YN-460II|YN-622N-TX|YN-622N|YN RF-602|YN RF-603
    Było: D700+MB-D10|D200+MB-D200|

  8. #8

    Domyślnie

    To już nie te czasy by chłodzić wodą...

  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Spokojnie nadal w domowym warsztaciku można stosować fajne dozowniki na wodę do wiercenia, podobne to jest jak te do ceramiki, przecież to kwestia co wiercimy bo temat szeroki, przykładowo ostatnio obserwowałem frezarkę i z tego co widziałem chłodzenie to była woda.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Spokojnie nadal w domowym warsztaciku można stosować fajne dozowniki na wodę do wiercenia, podobne to jest jak te do ceramiki, przecież to kwestia co wiercimy bo temat szeroki, przykładowo ostatnio obserwowałem frezarkę i z tego co widziałem chłodzenie to była woda.
    Pracuję w branży od dawna. Woda to była chyba w PRL'u dobra...

Podobne wątki

  1. Trwałość czerwonej obudowy
    By Nikoforumowicz in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 14-07-2016, 15:39
  2. Głowice Benro - trwałość
    By zakwas in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 09-03-2011, 13:11
  3. Trwałość chemii
    By pustelnik in forum Tradycyjne techniki wołania - ciemnia
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 07-11-2008, 20:03
  4. TRwałość D70
    By TRenciak in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 16-02-2005, 16:12
  5. Trwałość D70
    By Gobi in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 48
    Ostatni post / autor: 10-11-2004, 21:50

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •