Panowie czy mieliście jakieś kłopoty z dokładną korekcja autofokusa w D5 5 ? Pytam bo kupiłem do D5 obiektyw 200mm F2.0 i zauważyłem że mam przesuniętą ostrość około 15cm dalej jak być powinno. Każdy inny obiektyw totalna żyletka. Ustawienie ostrości w wizjerze jest na zielony ale na zdjęciach nie jest dobrze. Wpadłem na pomysł by skalibrować z pozycji menu " precyzyjna korekta AF " Niestety AF działa prawidłowo gdy ustawie ręcznie na -20. Ostrość wówczas jest w punkcie. Ale postępując w sposób automatyczny zgodnie z instrukcją wypisaną w punktach tu poniżej nie działa i to na każdym innym obiektywie. Nie tylko na 200mm. Jak myślicie czego to może być wina ?. Wyskakuje komunikat " Automatyczna korekcja autofokusa nie powiodła się przy obecnych ustawieniach " Na statywie i kicha.


Robiłem tak:

1. Proszę wejść do LV (podgląd na żywo)
2. Proszę ustawić AF-S autofocus pojedynczy
3. Proszę nacisnąć środek wybieraka wielofunkcyjnego, aby punkt ostrości ustawił się na środku. Na wyświetlaczu musi Pan mieć kwadracik z kropką (wtedy jest na środku).
4. Aparat proszę ustawić na czymś stabilnym, najlepiej na statywie.
5. Proszę skierować punkt ostrości na coś kontrastowego.
6. Proszę normalnie ustawić ostrość naciskając spust migawki do połowy. Kiedy kwadracik potwierdzi ustawienie ostrości na zielono można puścić spust migawki.
7. Wciska Pan jednocześnie przycisk do nagrywania filmów i przycisk w dźwigni autofocusa (na spodzie, kolo obiektywu, przełącznik AF/M) i trzyma, aż pokaże się komunikat potwierdzający.

Jeżeli powyższe kroki zostaną przeprowadzone prawidłowo, to korekta będzie możliwa do wykonania.

NIESTETY NIE JEST I TU JESTEM W KROPCE.