Close

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 33
  1. #11

    Domyślnie

    Jestem innego zdania z racji wieloletniego używania / konstruowania tego typu sprzętu jak również znam ten temat od strony małych dzieci, gdzie nie raz proponowałem znajomym rozwiązanie w postaci lornetki, które zawsze zwiększało apetyt na coś więcej.
    Szkoda że autor nie podejmuje dalej tematu...
    Swoją drogą ja nadal wolę obserwacje ze statywu przez lornetę w warunkach miejskich niż rozkładanie telepa wątłej jakości.
    Nikon i podróże ...


  2. #12

    Domyślnie

    Jestem, jestem... Dzięki za zainteresowanie. Obserwuję wątek, tyle że nie miałem ostatnie kilka dni czasu, żeby coś napisać.

    Tak się zastanawiam cały czas...

    Cytat Zamieszczone przez Bemko Zobacz posta
    Gdyby autor szukał sprzętu dla siebie to lornetka miała by sens. Gwarantuję jednak, że dowolny z tych sprzętów da dużo więcej frajdy dziecku niż nawet najbardziej wypasiona lornetka.
    No właśnie to chyba o to chodzi. Z teleskopem powinna być taka unikalna przygoda, coś "kosmicznego", przynajmniej na początku. A nie zwykła lornetka... To jednak jeszcze dziecko i przypuszczam, że do samych obserwacji dojdzie jeszcze szczypta fantazji, wyobraźni itd... Dziecko nie myśli pragmatycznie. On już przebąkuje, że będzie obserwował, jak Betelgeza wygasa... Trochę czasu jeszcze mu zostało.

    W każdym razie trochę muszę doprecyzować temat, bo dyskusja się rozwinęła. W pierwszym poście nie chciałem się wdawać w szczegóły organizacyjne, bo to nie miało znaczenia na w tamtym momencie. Sprawa wygląda tak, że u syna w klasie jest taki zwyczaj niepisany, że dzieciaki zaproszone na przyjęcie robią zrzutkę (ich rodzice w sensie) i kupują jeden wspólny, większy prezent. I młody zapytany o to, co by chciał dostać od chłopaków (bo rodzice pytają, co ukontentuje jubilata ), wypalił, że teleskop właśnie. I wiedząc, jaki budżet zazwyczaj jest przewidywany na taki wspólny prezent (bo sam uczestniczę w takich zrzutkach), szukałem sprzętu właśnie w tych okolicach kwotowych z pierwszego wątku. Ja się spodziewałem, że to crap, a przynajmniej żadna rewelacja, ale w tych pieniądzach nie potrafiłem wyłuskać niczego innego. Patrzyłem na ogniskową i powiększenie, a nie na średnicę soczewki, czy światłosiłę. W wolnej chwili właśnie miałem Was zapytać, co jest istotniejsze w amatorskich obserwacjach. Ale wracając... Nie chcę przegiąć z ceną, bo to nie swoje pieniądze będę wydawał. Gdybym ja kupował teleskop, to znając siebie, patrzyłbym bym raczej w kierunku jakichś zwierciadeł... Ale mniejsza... Propozycja @Bemko z tym SkyWatcherem R-60/700 AZ-2 wydaje mi się sensowna. Kwota też do przełknięcia myślę... Nawet gdyby to miała być ta 70-ka, to już bym sam się dorzucił... Tylko tak trochę głupio, wiecie... prezent... jakieś wymagania... Wiecie, darowanemu koniu się w zęby nie zagląda...

    Myślicie, że ten SkyWatcher 60-ka da radę na początek zabawy?

    Ps. Mieszkamy na wichurze i w ogrodzie warunki do obserwacji mamy dobre. A jak jeszcze latarnia na froncie, przed posesją się zjara to już jest w ogóle bajka. Co roku Perseidy focę. Co prawda jeszcze mi się żadnych nie udało złapać, ale się nie poddaję.

  3. #13

    Domyślnie

    Widze, ze moje rady smialo i szeroko ominales
    No to moze jednak lornetka ?

    Ale za 239zl to tez trudno kupic dobra lornetke ...

  4. #14

    Domyślnie

    Te teleskopy to wyrzucona kasa. Ubawicie się oboje. Jak psy w studni.
    D800

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nikomat Zobacz posta
    Widze, ze moje rady smialo i szeroko ominales
    No to moze jednak lornetka ?

    Ale za 239zl to tez trudno kupic dobra lornetke ...
    Nie, nie ominąłem. Przyjrzałem się zaproponowanym przez Ciebie modelom, ale niestety ani jeden, ani drugi nie mieści się w kryterium ceny. A skąd takie kryterium się wzięło, już wyjaśniłem...

  6. #16

    Domyślnie

    Sensowny teleskop to i sensowny montaż i sensowna cena, w tym przypadku kuisz zabawkę a nie instrument do obserwacji. Ja swoje też już powiedziałem, zrobisz jak uważasz, Twoje pieniądze.
    Nikon i podróże ...


  7. #17

    Domyślnie

    Generalnie wychodzi na to, że mam dwa wyjścia. Albo jakoś delikatnie zacząć młodemu wybijać pomysł z głowy, albo przystać i zobaczyć, jak to będzie... A być może różnie. Albo złapie zajawkę, albo będzie jak ze wspomnianym wcześniej mikroskopem. Najpierw oglądaliśmy wszystko, co się nawinęło, a z czasem się znudziło, bo ile można oglądać muchy, komary, kwiatki, czy psie gónwo... I fakt, mikroskop nie jest pierwszych lotów, ale to nie ma znaczenia. Na początku była zabawa fajna, z przygotowaniem preparatu chociażby i coś tam nawet w nim widać, ale sie znudziło po czasie. I nie zmieniłoby się to nawet, jeśli sprzęt by był z wysokiej półki. To samo może być z teleskopem. Obejrzy Księżyc, obejrzy Saturna, Jowisza, może coś dalszego uda się wypatrzeć, ale co dalej? Pooglądał Astrofazy, pobudziło to jego ciekawość i wyobraźnię, napalił się na teleskop, ale i tak większość tego, o czym tam mowa, to wymaga Hubble'a, czy innego Keplera....

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez moshica Zobacz posta
    Sensowny teleskop to i sensowny montaż i sensowna cena, w tym przypadku kuisz zabawkę a nie instrument do obserwacji. Ja swoje też już powiedziałem, zrobisz jak uważasz, Twoje pieniądze.
    No właśnie nie moje pieniądze. Gdyby tu chodziło o moje pieniądze, celowałbym wyżej. Ok, możecie napisać "olej prezent, kup mu coś porządnego". Tylko obawiam się, że to będzie zajawka na chwilę. I jak się okaże, że i tak nie da rady obserwować obiektów na drugim końcu galaktyki, to sprzęt pójdzie w odstawkę i będzie zagracać dom... To lepiej, niech się kurzy coś za 250, niż za 1250. A jak się okaże, że łyknie, to się będziemy dalej zastanawiać... Staram się do tego podejść jakoś z głową.

  9. #19

    Domyślnie

    Stary, dziś już tak jest ze wszystko jest na chwile. Ja już nie wiem co ja mam swoim dzieciom kupować. Kupujesz telefon za 900pln i wiesz ze za rok, góra dwa to będzie junk.

    Może faktycznie kup za te 3 stówy, jak młody o tym marzy to się ucieszy. Saturna ani Jowisza to Wy przez to nie zobaczycie, ale... Ja tak robię z pewnymi rzeczami, i mimo ze kasa w błoto to przynajmniej głowa spokojna i uśmiech dziecka)) Na cos poza tym trzeba ta kasę spędzać.
    D800

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maki Zobacz posta
    Stary, dziś już tak jest ze wszystko jest na chwile. Ja już nie wiem co ja mam swoim dzieciom kupować. Kupujesz telefon za 900pln i wiesz ze za rok, góra dwa to będzie junk.

    Może faktycznie kup za te 3 stówy, jak młody o tym marzy to się ucieszy. Saturna ani Jowisza to Wy przez to nie zobaczycie, ale... Ja tak robię z pewnymi rzeczami, i mimo ze kasa w błoto to przynajmniej głowa spokojna i uśmiech dziecka)) Na cos poza tym trzeba ta kasę spędzać.
    Ano właśnie... To jest chyba dobre podsumowanie całego tego wątku.

    W kwestii prezentu, jest dogadane z rodzicami, że będzie Sky-Watcher R70/700. Jak im braknie chętnych do zrzuty, to ja się dorzucę.
    A tak gwoli ciekawostki, ten Levenhuk z pierwszego posta, to Sky-Watcher sprzedawany pod inną marką. Generalnie Levenhuk to marka, która niby na taką bardziej premium ma być lansowana. Chłopaki na forach astro mają z tego polewkę (dopiero teraz, w weekend miałem chwilkę żeby trochę internetów poczytać), ale generalnie ich sprzętu nie dyskwalifikują zupełnie. Porównują do Sky-Watcherów, bo to to samo, tyle że drożej.

    A, i wbrew temu, co tu piszecie, przez takiego Sky-Watchera, o którym tu mowa, podobno bez problemu można obserwować pasy na Jowiszu, jego księżyce, czy pierścienie Saturna. Obaczymy. Szczerze mówiąc sam jestem ciekawy i się trochę nakręciłem, czytając te różne rzeczy.

    A tak jeszcze z innej beczki, bardziej z ciekawości... Za podobne pieniądze można już kupić malutkiego dobsona/newtona. No i właśnie na czym polega różnica między dobsonem, a newtonem? Dobrze rozumiem, że teleskop newtona to po prostu teleskop zwierciadłowy, a dobson to jest sposób mocowania? I czy takie maleńkie zwierciadełka za 3 stówy do czegoś się nadają?
    Ostatnio edytowane przez Majek ; 20-08-2017 o 14:24

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Zdjęcia przez teleskop
    By Larch in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 12-11-2016, 23:40
  2. Teleskop
    By Dino1984 in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 13-12-2015, 02:26
  3. Teleskop + Nikon
    By michal_gie in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-03-2011, 01:08
  4. 2 latka
    By Qna in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 02-03-2009, 00:59
  5. teleskop + nikon
    By lukas_o in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-10-2005, 18:49

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •