Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Obiektyw z dobrym zoomem do podróżowania (D5300)

    Cześć

    Posiadam D5300 i zastanawiam się nad jakimś obiektywem z dobrym zoomem. Głównie do podróżowania. Pojechać w góry potem gdzieś postrzelać jakieś zdjęcia ptaszków tu i ówdzie architekturę.
    Mam już kompletny mętlik i nie wiem jaki wytypować proszę o pomoc.
    Sam wytypowałem sobie kilka oto one:

    1) Tamron AF 16-300 f/3,5-6,3 Di II VC PZD Nikon
    2) Nikon Nikkor AF-S 70-300 mm f/4.5-5.6G IF-ED VR SWM
    3) Sigma C 18-300 F3.5-6.3 MACRO OSHSM
    4) AF-S DX 18-300mm f/3.5-6.3G ED VR

  2. #2

    Domyślnie

    Obiektyw nr 2 to zupełnie co innego niż reszta. Da lepszą jakość, ale nie zrobisz nim szerokiego widoczku. Do D5300 polecam jednak model AF-P 70-300VR DX, który jest dużo tańszy, mniejszy, szybszy i trochę lepszy optycznie.

    A jeśli to ma być jeden obiektyw do wszystkiego, to Tamron 16-300.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  3. #3

    Domyślnie

    Nie wiem, czy da się to załatwić jednym obiektywem. Obiektyw "w góry" - do krajobrazów lub "do architektury" - budynki itp - to zwykle "szeroki kąt". Zdjęcia "ptaszków" - to zwykle dłuugi, "jasny" zoom, często "300 mm" jest za krótko. Podróż - to znów bardziej parametry zoomu tzw. "reporterskiego" czay może raczej "spacerowego".
    Zbyt "wszechstronne" zoomy, np. 18-300 mają swoje wady i nie do końca załatwią sprawy w sposób satysfakcjonujący. Dlatego warto kupić do określonych zadań dedykowane obiektywy o określonych długościach ogniskowych i jasności. Zastanów się, co najwięcej i najczęściej będziesz fotografował i kup możliwie najlepszy o0biektyw w pierwszej kolejności - np. jeśli to góry, architektura itp - poszukaj zooma lub stałki o odpowiednich parametrach i dobrej renomie tak w testach, jak i opiniach użytkujących.
    Gdybym był na Twoim miejscu, raczej żaden z wymienionych wyżej obiektywów nie spełniłby moich oczekiwań (ale piszę o sobie - niektórym wymienione przez Ciebie zoomy pasują i sa z tym o.k.). Wolałbym kupić, jeśli mają to być zoomy, trzy różne - jeden szerokokątny, np. 10-20, 12-24 lub 12-28 o minimalnej przysłonie w granicach F2.8 lub f4,, drugi tzw. spacerowy", o bardziej standardowych ogniskowych zooma (np. 18-105, 18-140) oraz przyzwoity tele-zoom również dość "jasny" (jeśli muszą to być zoomy, bo można rozważyć też "stałkę").
    Piszesz, że masz "kompletny mętlik". Więc uporządkuj - po pierwsze, jakie grupy zdjęć chcesz robić i na których będzie Ci zależeć najbardziej. Jesli będziesz to wiedział, po drugie: poczytaj i popatrz, jakie do najważniejszej Twojej grupy zdjęć są najbardziej polecane obiektywy, ile kosztują i na jakie Cię stać - pamiętając, że dobry obiektyw może służyć lata, niezależne od zmiany "puszki". Kiedy go kupisz, dopiero potem pomyśl nad następnym obiektywem do innej grupy zdjęć, gdzie wymagane są inne parametry. Nie spiesz się. Fotografia to nie wyścigi Formuły 1. Dobry obiektyw to dość kosztowny zakup i powinien być przemyślany.
    "Fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem..." - Don McCullin

  4. #4

    Domyślnie

    Może napisz na początek czy masz jakiś obiektyw do tego D5300, a jeżeli tak, to jaki wtedy można się zacząć zastanawiać czy iść w jeden obiektyw z bardzo dużym zakresem ogniskowych, czy jednak w dwa, gdzie 70-300 byłoby rozsądnym wyborem.
    Dx + S + SB
    flickr

  5. #5

    Domyślnie

    Kilka obiektywów do różnych zastosowań to super sprawa do czasu kiedy...trzeba je ze sobą w te góry zabrać. Wtedy każdy kilogram się liczy i tachanie wielkiej ilości sprzętu staje się męczące. Dlatego warto rozważyć zakup uniwersalnego szkła. Dla mnie to kwestia po pierwsze sił do noszenia bagażu po górach, po drugie zasobności portfela a po trzecie tego co potem będę robił ze zdjęciami. Zaczynając od końca - planujesz robić odbitki? Jakiego formatu? Jeśli tradycyjne 10x15 to naprawdę nie warto się rzucać na szkła f/2.8 tym bardziej że ich cena jest wprost proporcjonalna do masy. A ważą Dużo...Ja robię z wakacji fotoksiążki A4 i często drukuję zdjęcia na całej stronie kub nawet dwóch i nie widzę wielkich braków mojego ciemnego Nikkora 16-85. To bardzo fajne, leciutkie i niezłe optycznie szkiełko. A 16mm na szerszym końcu w górach jest nieocenione. Mam też 10-24 ale w góry go przestałem nosić, chociaż to też fajne szkiełko. Jak potrzebuję szerszego ujęcia robię dwa zdjęcia na 16mm i składam panoramę - spokojnie wystarczy. 85 mm to jednak krótko dlatego mam też na wycieczki Nikkora 70-300VR. Lubię go bo jest dość lekki, ma dobry AF i skuteczną stabilizację. Optycznie to nie gigant ale do zbliżeń się nada. A z 16-85 świetnie się uzupełnia bo ma tę samą średnicę - co pozwala np. mieć jeden filtr CPL i holder do filtrów połówkowych. Zakres 16-300 jaki dzięki temu mam pokrywa większość potrzeb na wędrówki. Póki mam siłę noszę te dwa szkła choć poważnie przymierzam się do jednego uniwersalnego superzooma. I myślę o Tamronie 16-300 bo ważniejszy jest dla mnie szerszy koniec. Gdybym miał dziś kupować sprzęt to wziąłbym to szkło - właśnie z myślą o wędrówkach po górach. A mając siły i więcej kasy kupiłbym zestaw Nikkorów 16-80/2.8-4.0 i 80-400 AFSVR. To optymalny zestaw do moich potrzeb, ale na siłę nie będę zmieniać tego co mam, bo w zupełności mi wystarczy a kasę wolę przeznaczyć choćby na wyjazd w góry...

  6. #6

    Domyślnie

    Po kończącym się urlopie postanowiłem, że za rok wyruszę w teren z jednym obiektywem Tamron 16-300. Nie spędzałem urlopu sam, a w gronie rodzinnym. Z całym szacunkiem moich bliskich do mojej pasji nikt nie czeka, aż zmienię obiektyw. Poza tym większość urlopu spędzam z żoną i wnukami i jakiś bagaż nie związany z fotografią jest mi również przydzielony. Następną sprawą są ulotne chwile, które mają być uchwycone, a czasami mając przypięty obiektyw 55-300 rezygnowałem z ujęcia. W tym wypadku mógł sprawdzić się 18-105, ale akurat tym razem zostawiłem go w domku letniskowym.
    Oczywiście piszę tu wyłącznie o wyprawach urlopowych w gronie rodzinnym lub z osobami towarzyszącymi.
    Nikon Z50

  7. #7

    Domyślnie

    Ja uważam, że obiektywy 16-80 na DX lub 24-105/120 na FX oferują dobry kompromis pomiędzy jakością i uniwersalnością w sytuacjach turystyczno-wakacyjnych. I tego typu obiektywy dla mnie są podstawowe. Do tego coś typu 70-200/300 w plecaku przypinane w chwili, kiedy koncentruję się na zdjęciach, a sytuacja wymaga takich ogniskowych.
    Nie umiem nic powiedzieć o 16-300 - dawno temu miałem jednego z pierwszych superzoomów Tamrona i dla mnie kompromis związany z jakością optyki był nie do zaakceptowania. Ale jeżeli nie robi się zdjęć w RAW, nie ogląda się zdjęć na monitorze 1:1 i fotografuje się głównie w dobrych warunkach, to sadzę, że to może być racjonalny wybór.
    Na pewno na DX nie warto mieć podstawowego obiektywu rozpoczynającego się od 50-70mm.
    Ostatnio edytowane przez Kojocisko ; 08-08-2017 o 11:41
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  8. #8

    Domyślnie

    rozumiem że:
    1. Pułapu cenowego mamy się sami domyślać ? To że podąłeś jakies typy w jakiejś cenie nie znaczy że Twój pułap cenowy na tym się kończy nie ?
    2. Rozumiem że mamy się domyślać w jakim sensie ma byc "dobry zoom" ? Czy dobry w sensie duży ?? Czy dobry w sensie dobry optycznie ? Czy dobry w sensie jasny ?
    Ostatnio edytowane przez Miodek2 ; 08-08-2017 o 13:55

Podobne wątki

  1. Nikon D5100 - obiektyw do krajobrazów z dobrym światłem
    By tbnate in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 29-05-2015, 00:33
  2. d3100 i jasny obiektyw z dobrym af
    By puszek83 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 27-01-2015, 20:54
  3. Obiektyw z dużym zoomem dla D5000
    By BBall_Freaker in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 08-02-2012, 02:32
  4. Obiektyw z dużym zoomem do Nikona D60 !
    By Myself in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 21-09-2009, 21:02
  5. obiektyw z zoomem do d80
    By denek in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 18-11-2006, 19:42

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •