Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Domyślnie d7100 - czy automatyczne czyszczenie matrycy ma jakiś wpływ na nią?

    d7100 ma funkcję samoczyszczenia (self cleaning) matrycy; nie wiem do końca jak ona działa, ale można ustawić by to czyszczenie odbywało się przy uruchomieniu, wyłączeniu lub zarówo przywłączaniu jak i wyłączaniu urządzenia. (albo wyłączyć automatyczne samoczyszczenie)

    Pytanie jest, jakie skutki niesie owo automatyczne czyszczenie? Dlaczego można to wyłączyć? Czy to jest tylko kwestia wydajności (gotowości do pracy), czy też jakaś kwestia trwałości urządzenia (częste wł/wył generuje ciągłe samoczyszczenie)?

    trudno mi znaleźć jakieś sensowne informacje w sieci na ten temat.
    D7100 + N18-70 f3.5-5.6 + N50 f1.8 + N55-200VR + Metz48AF1

  2. #2
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2009
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    203

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez shadowArt Zobacz posta
    Pytanie jest, jakie skutki niesie owo automatyczne czyszczenie? Dlaczego można to wyłączyć? Czy to jest tylko kwestia wydajności (gotowości do pracy),...
    Według instrukcji czyszczenie jest przerywane po użyciu elementów sterujących, więc wpływ na czas gotowości do pracy nie jest chyba taki duży. Dlaczego można wyłączyć? Pewnie chodzi o baterię. Wyszedłem z tego założenia i sam wyłączyłem tę opcję podczas pierwszej konfiguracji aparatu. Włączam ręcznie gdy potrzebuję. Nie ma takiej możliwości aby czyszczenie nie zwiększało poboru energii, zwłaszcza że po kilkukrotnym wywołaniu czyszczenia z menu, opcja ta jest blokowana "w celu ochrony wewnętrznych obwodów aparatu". Niemniej jednak nigdy się nie pochylałem nad tym zagadnieniem.

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli teoretycznie coś jest na rzeczy i zdaje się, że lepiej jednak mieć to wyłączone.
    Choć obawiam się, że żadna funkcja aparatu nie obciąża baterii bardziej niż oglądanie zdjęć na ekranie
    D7100 + N18-70 f3.5-5.6 + N50 f1.8 + N55-200VR + Metz48AF1

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez shadowArt Zobacz posta
    Czyli teoretycznie coÅ› jest na rzeczy
    Nic nie jest na rzeczy. Mam włączone przy uruchamianiu i wyłączaniu. Skutecznie strąca mniejsze paprochy które się nie zdążyły mocno przykleić. Nie popadajmy w skrajności, bo najlepiej to za dużo nie kręcić kółkami, za dużo nie naciskać... Bo przecież się zużywa

  5. #5
    maniak666
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    bo najlepiej to za dużo nie kręcić kółkami, za dużo nie naciskać... Bo przecież się zużywa
    Pamiętam jak onegdaj-będzie ze 45 lat temu, Babcia moja będąc jednym z pierwszych posiadaczy kolorowego telewizora we wsi całej-a może i gminie nie pozwalała za często go włączać i oglądać program, albowiem jak mówiła."Popsuć się może a na gwarancyji jest, to i szanować trza"

  6. #6

    Domyślnie

    Automatyczne czyszczenie to jedna z pierwszych rzeczy jakie włączam w kupionym aparacie, skuteczność tego jest rożna, czasami potrafi strącić jakiś "syfek", nawet duży. W D300s mam to włączone od ponad 6 lat - aparat cały czas jest sprawny, nawet gumy nie odpadły...
    Ostatnio edytowane przez frogi ; 02-04-2017 o 08:58
    D300s D750 D5500 EPL5 z kitem NEX5 w rezerwie

  7. #7

    Domyślnie

    A mnie wkurza, mam włączoną przy uruchamiania i wyłączeniu, bo po wilgotnym i zimnym spacerze piszczy. Nawet miałem słać do Nikona ale chyba gwarancja się skończyła. Zresztą pytałem kiedyś na forum i to prawdopodobnie normalne. Ale wkurza ...

    Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
    "Jeżeli fotografujący całkowicie polega na automatycznym pomiarze, jego życie stanie się niekończącym się poszukiwaniem aparatu, który zrobi wszystko sam" van Niekerk

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gzyms Zobacz posta
    A mnie wkurza, mam włączoną przy uruchamiania i wyłączeniu, bo po wilgotnym i zimnym spacerze piszczy.
    W D300 też piszczy, ale działa całkiem skutecznie, pomimo ponad 120.000 na liczniku...

  9. #9

    Domyślnie

    Niezły wynik. Ale pisk wkurzam mnie ? ale dziala

    Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
    "Jeżeli fotografujący całkowicie polega na automatycznym pomiarze, jego życie stanie się niekończącym się poszukiwaniem aparatu, który zrobi wszystko sam" van Niekerk

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gzyms Zobacz posta
    Niezły wynik. Ale pisk wkurzam mnie 😀 ale dziala

    Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
    Co do wyniku to nie przesadzajmy, daleko mu do "niezłego". A odnośnie wkurzania- to tylko sekunda, i w dodatku dźwięk słyszalny w zupełnej ciszy...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wÄ…tki

  1. czyszczenie matrycy w d7100
    By kszysiek2 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 61
    Ostatni post / autor: 26-11-2014, 23:10
  2. D90 automatyczne czyszczenie matrycy
    By MrOwA in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-05-2014, 11:18
  3. Odpowiedzi: 318
    Ostatni post / autor: 04-03-2014, 16:27

Tagi dla tego wÄ…tku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakÅ‚adać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomoÅ›ci
  • Nie możesz dodawać zaÅ‚Ä…czników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •