Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Negatywy szklane

    Witam,
    Czy ktoś wie jak można przemyć szklane negatywy.
    Dostałem w prezencie całe pudełko szklanych negatywów, z których niektóre maja białe plamki.
    Zastanawiam sie jak je wykorzystac w kółku fotograficznym które prowadzę dla Dzieci.
    Po próbie umycia jednego woda z kranu zauwazylem jakby sie zmywala jakaś emulsja, wiec sie wstrzymałem.
    Macie jakieś rady.
    Z góry dziekuję.

  2. #2

    Domyślnie

    te graty mają milion lat, jeśli są na nich plamy pewnie do niczego się nie nadają

    swoją drogą tak się głupio spytam, to są negatywy tak? skąd wiesz, że mają białe plamki?
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  3. #3

    Domyślnie

    wiem że są stare.
    Na pewno starsze ode mnie bo ja w dzieciństwie kiedy bawiłem sie w ciemni nawet nie wiedziałem ze kiedyś negatywy robiło się na szkle.

    Skąd wiem ze maja białe plamki? Pod światło widzę biały nalot na szkle, który na pewno nie jest częścią zdjęcia. Pe zeskanowaniu w tych miejscach jest czarna plama.
    Przyszło mi do głowy ze to grzyb jakiś i możne można to zmyć.


    Tutaj próbka tych które takich plamek nie mają (po zeskanowaniu i zabawie w GIMPie):

    Jak na graty które mają milion lat to moim zdaniem dobry rezultat
    Niestety nie wszystkie tak wychodzą z powodu tych plam i dlatego myślałem o przemyciu ich.
    Ostatnio edytowane przez pki1234 ; 30-03-2017 o 22:54

  4. #4

    Domyślnie

    Trudno cokolwiek powiedzieć nie widząc takiej płyty. Podejrzewam, że to jakieś chemiczne wykwity po źle przeprowadzonym płukaniu końcowym. Raczej obrazu w tym miejscu już nie odzyskasz.
    Spróbuj może zamiast lać wodą z kranu włożyć taką płytę do kuwety i co jakiś czas delikatnie ją poruszać aby wymusić niewielki ruch wody. Jeżeli nic to nie da, to pozostaje tylko oczyszczenie
    pędzelkiem na sucho .Przejrzyj ten zbiór i zobacz co tam masz dokładnie, a będziesz mógł się zorientować z jakiego okresu pochodzą te negatywy. Płyty szklane były jeszcze dość popularne w
    zakładach fotograficznych w latach sześćdziesiątych i może się okazać, że nie przedstawiają większej wartości, choć warto je zachować.

  5. #5

    Domyślnie

    Ja bym nic nie robił. Wodą zmyjesz emulsję i zostanie kawałek szkiełka. Jeżeli są białe plamy to może być pleśń.
    Sugestia: poszukać, zadzwonić, napisać do dobrego muzeum starej fotografii. Jak będą mieli konserwatora starych zdjęć z pewnością wskaże właściwy kierunek.
    Tutaj jest... podpis

Podobne wątki

  1. płyty szklane
    By Marek in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 31-01-2013, 11:32
  2. [ Architektura ] Szklane domy
    By Reed in forum Architektura
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23-03-2011, 01:12
  3. Szklane buciki
    By sowart in forum Martwa natura, makro, zdj produktowe, abstrakcyjne
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-01-2010, 15:37
  4. Szklane Krople.
    By velaskez in forum Martwa natura, makro, zdj produktowe, abstrakcyjne
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 21-04-2009, 11:36

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •