Close

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 70
  1. #1

    Domyślnie [DR5000] Jak człowiek człowiekowi - kalibracja monitora

    Zapraszam na nasz najnowszy film, w którym opowiadam jak kalibrujemy nasze monitory:

    http://www.youtube.com/watch?v=yQ0RWGIDGTs

    Ostatnio edytowane przez DR5000 ; 18-01-2017 o 16:54
    Pozdrawiam!

    Rafał

  2. #2

    Domyślnie

    Polecam:
    https://www.facebook.com/tomaszjurgi...84766499052087

    Wypowiedziały się na temat tego "poradnika" chyba wszystkie znaczące autorytety branżowe. Swoją drogą trzeba mieć niezły tupet, żeby tutaj z tym gniotem przychodzić.

    Jako, że tutaj bezczelnie nie będzie Pan mógł kasować postów, pozwolę sobie zamieścić garść uwag:

    Obejrzałem film. Gdzieś dzwonią, ale w którym kościele.... ?

    Uwagi do największych wpadek:
    1. Ustawiane stanowiska tak, aby neutralność postrzegania całości, w scenie przynajmniej 130st, to PODSTAWY, a nie żaden poziom "harder".
    2. Monitor skalibrowany do przestrzeni naturalnej, WCALE nie wyświetla większej ilości "kolorów". Dokładnie taką samą ilość jak przy mniejszych.
    3. Kalibracja do przestrzeni naturalnej NIE JEST maksymalizacją możliwości monitora i na pewno nie jest to najbezpieczniejsze.
    4. Jasność to NIE JEST jaskrawość. Z ang, brightness to luminancja, czyli ilość światła która jest emitowana przez określoną powierzchnię. Nie jest to też światłość. Mylone są podstawowe pojęcia fotometryczne.
    5. Jeśli chce się skrócić jednostkę luminancji, można się posłużyć "nitem" ale na pewno nie "kandelą".
    6. Iluminanty standardowe typu D, podobnie jak inne, to komplenie NIE JEST skala temperaturowa dotycząca ciała doskonale czarnego.
    7. Są bardzo ścisłe zasady doboru punktu bieli.
    8. Nie ma czegoś takiego jak "punkt D65".
    9. NIE kalibruje się monitora obligatoryjnie do minimum jeśli chodzi o czerń. Istnieją konkretne zasady ustawiania bpkt.
    10. Krzywa "gamma" to NIE JEST krzywa logarytmiczna. Wręcz przeciwnie, bardziej jej do wykładniczej.
    11. 50% szarość to NIE JEST środek krzywej gamma.
    12. Wybór drugiego czujnika w polu referencji NIE MA NA CELU pomiaru różnymi czujnikami.
    13. Nie "aplikacji niezarządzalnych" tylko "bez zarządzania barwą". Na Maca jest takich sporo. Celowo wyłączają ColorSynca, choćby Chrome.
    14. Nie "windows fatalnie zarządza kolorem", tylko Windows, nie ma mechanizmu takiego jak ColorSync. Idea jest zupełnie inna.
    15. Aplikacje bez zarządzania barwą nie pracują w sRGB.
    16. Paleta to CO INNEGO niż przestrzeń.
    17. W ustawieniach monitora, są BARDZO konkrente reguły. Kolorymetria to nauka z prawie 100 letnim dorobkiem.
    18. Absolutnie nie wolno ustawiać sprzętu "pod własne oczy".

    Reasumując, samouctwo faktycznie wylewa się z filmu. Błąd na błędzie. Brak zrozumienia podstawowych zasad rządzących w świecie koloru. Faktycznie posługiwanie się metodą na małpę, sprawia wrażenie, że kalibracja to rzecz prosta, ale to tylko świadczy o tym, że jeszcze dużo nauki przed Wami.

    PS. Obejrzałem również fragmenty poprzedniego filmu. Ręce do ziemi. Błędy na poziomie 2+2=3 i to dosłownie.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 18-01-2017 o 22:22
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  3. #3

    Domyślnie

    Pasowałoby też to samo napisać i tutaj, z tym że tutaj znawcy tematu postów nie będą kasować jak na swoim FP

  4. #4

    Domyślnie

    Skoro nauczyli się wszystkiego samemu przesuwając suwakami i analizując efekty, to nic dziwnego, że film jest na takim poziomie merytorycznym. Szkoda czasu na oglądanie tego filmu.
    d70s + N18-70 + N55-200

  5. #5

    Domyślnie

    od siebie dodam, ze ten post poszedl w dobrym kierunku

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kurtz Zobacz posta
    Skoro nauczyli się wszystkiego samemu przesuwając suwakami i analizując efekty, to nic dziwnego, że film jest na takim poziomie merytorycznym. Szkoda czasu na oglądanie tego filmu.
    Kurtz, najpierw się wkurzałem, jak można pleść takie banialuki, ale jak zobaczyłem "Władcę kolorków" to odpuściło i zacząłem się zastanawiać, że gość w sumie ma talent. Istnieją w Internecie tzw "generatory bełkotu". Wrzucasz temat pracy naukowej i wylatuje fachowo wyglądający bełkot, taki kompletnie bezsensowny bigos. Autor jest fenomenalnym generatorem bzdur. Co ciekawsze, sporo z wpadek zostało autorowi pokazanych palcem, jak np wręcz śmieszny kwiatek z opisem dwójkowym ilości odcieni 255^3, a ten idzie w zaparte, że wszystko jest ok, wszystko wie dobrze i kłamstwa mu imputują.

    Cytat Zamieszczone przez R Zobacz posta
    od siebie dodam, ze ten post poszedl w dobrym kierunku
    W sumie racja. Nie ważne jak, byleby mówili... A ja durny jak te nożyce...
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 18-01-2017 o 22:48
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  7. #7

    Domyślnie

    Ale ja tutaj się nie spieram - absolutnie uważam, że trzeba skrytykować ludzi którzy sprzedają takie głupoty ( bo definitywnie jest to sprzedawanie i działalność zarobkowa ). Takie zachowania zdecydowanie szkodzą poziomowi branży i świadomości ludzi.
    d70s + N18-70 + N55-200

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kurtz Zobacz posta
    Takie zachowania zdecydowanie szkodzą poziomowi branży i świadomości ludzi.
    Bingo. Jak pisałem na FB, są całkiem mierzalne skutki głoszenia takich herezji. Niedawny przypadek: Dzwoni człowiek, gadamy o różnicach między monitorami normalno- i szerokogamutowymi a on drąży uparcie, że w sRGB będzie miał mniej odcieni niż w AdobeRGB. Kiedy prostuję, nie wierzy, bo on wie, że jest inaczej. Oczywiście wyszło, że to z filmu P. Rafała takie herezje. Szczerze mówiąc, dopiero po trafieniu na DR5000 oświeciło mnie, skąd nasilenie dziwnych pytań/rozmów ostanim czasem.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  9. #9

    Domyślnie

    Uff, a chcialem tego wladce ogarnac, ponoc taki pro mial byc. Ladny amerykanski.

    Co jak co, filmy dr5K dobrze sie oglada. Szczegolnie Diane.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Kurtz, najpierw się wkurzałem, jak można pleść takie banialuki, ale jak zobaczyłem "Władcę kolorków" to odpuściło i zacząłem się zastanawiać, że gość w sumie ma talent. Istnieją w Internecie tzw "generatory bełkotu". Wrzucasz temat pracy naukowej i wylatuje fachowo wyglądający bełkot, taki kompletnie bezsensowny bigos. Autor jest fenomenalnym generatorem bzdur. Co ciekawsze, sporo z wpadek zostało autorowi pokazanych palcem, jak np wręcz śmieszny kwiatek z opisem dwójkowym ilości odcieni 255^3, a ten idzie w zaparte, że wszystko jest ok, wszystko wie dobrze i kłamstwa mu imputują.



    W sumie racja. Nie ważne jak, byleby mówili... A ja durny jak te nożyce...
    Ida w zaparte bo pewno troche tego sprzedali i co jak teraz wyjdzie ze to bzdury sa straszne. Nikt niczego juz od nich nie kupi (a moze bedzie chcial zwrotu pieniedzy), nawet jak bedzie w 4k

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [DR5000] Władca barw
    By DR5000 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 26-03-2016, 13:06
  2. [DR5000] Fotografia nieśmiertelna
    By DR5000 in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 14-07-2014, 18:27
  3. [DR5000] W skali makro
    By DR5000 in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 29-03-2014, 23:28
  4. DR5000 rozpoczyna filmowanie
    By DR5000 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 19-08-2013, 13:58
  5. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 21-01-2009, 01:08

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •