Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1

    Domyślnie Czy jest tu ktoś po budowlance?

    Dłubię sobie remont w kuchni (mieszkanie w bloku z końca lat 80 XX w) i z tego dłubania skułem wylewkę. Chcę położyć płytki na podłodze i nie dało się tego zrobić ze starą wylewką (oczywiście dałoby się, ale wolałem inaczej). Muszę teraz zrobić nową wylewkę/podkład podłogowy. Ograniczeniem jest czas, oczywiście finanse i wysokość pomieszczenia; przed skuciem było jakieś 243 cm, teraz może 245-248 i chciałbym jak najmniej stracić z wysokości na podłogę. Największa różnica poziomów to 3,5 cm więc wymyśliłem sobie, że zamiast standardowej wylewki (zwykłej czy samopoziomującej) zastosuję zaprawę wyrównującą i na nią położę płytki. Na oku mam 3 takie zaprawy:
    - Cekol ZW-04
    - Mapei Nivoplan Plus
    - Atlas ZW 50
    Producenci tych zapraw piszą, że nadają się one do użycia jako podkład podłogowy. Cekol każe wcześniej zagruntować podłoże, Atlas - zwilżyć albo nałożyć warstwę kontaktową, a Mapei - nic.
    Na oko pomysł wygląda w porządku (infolinia Cekola nawet to potwierdziła), ale pewnie diabeł tkwi w szczegółach. Wszystkie 3 zaprawy umożliwiają nakładania z minimalną grubością 3 mm, co jest mi bardzo na rękę, ale czy rzeczywiście mogę nałożyć taką cienką warstwę i będzie ona miała odpowiednią wytrzymałość?
    Czy ktoś*stosował którąś z tych zapraw i może podzieli się doświadczeniami? Tak, w ogóle, to czy mój pomysł ma sens?
    Aha, powierzchnia kuchni to ~10 m2.

  2. #2

    Domyślnie

    Bez zbędnego opisywania, ale szedłbym w mapei. Tyle, że czegoś nie rozumiem, piszesz, że masz różnice poziomów do 3,5cm a chcesz wylewać 3mm??
    x70|x-pro2+xf16+xf23+xf56+xf90

  3. #3

    Domyślnie

    Brałbym w takiej kolejności : Mapei, Cekol, Atlas
    Odpylenie i zwilżenie przed nakładaniem bardzo istotne.
    Te 3,5cm najpierw musisz jako podkład zrobić a te 3mm to chcesz pod kafelki ?
    Nikon i podróże ...


  4. #4

    Domyślnie

    AAA i najważniejsze jak kolega wyżej napisał, obojętnie co weźmiesz oczyścić i zwilżyć stare podłoże musisz. Chociażby wodą, ale musisz. A najlepiej jakbyś wziął jakiś podkład gruntujący od tego samego producenta co wylewka i tyle w temacie.
    x70|x-pro2+xf16+xf23+xf56+xf90

  5. #5

    Domyślnie

    Już odpowiadam. 3,5 cm to różnica między najniższym punktem, a najwyższym (w jednym miejscu jest wybrzuszenie). Wydaje mi się (w sumie to nie wiem, dlaczego i może błędnie), że nie mogę równać do tego najwyżej położonego punktu, tylko muszę położyć trochę ponad - stąd te 3 mm. W sumie to miałoby wyglądać tak, że że najgłębszym miejscu byloby 3,8 cm, a w najplytszym - 3 mm.
    Z mapei jest taki problem, że do powłok cienkowarstwowych (3 mm) zalecają dodanie do zaprawy płynu Planicrete, którego nigdzie w okolicach Krakowa nie znalazłem. Jak zamówię w internecie, to przyjdzie po Świętach, a planowałem położyć zaprawę przed i wyjechać na kilka dni. Zaprawa mialaby czas dojrzeć w spokoju.
    Cekol jest i jest do niego grunt DL-80, ale nie piszą o nic zwilżaniu podłoża pod ZW-04; samo gruntowanie. Mapei wspomina o zwilżeniu, a Atlas każe robić jakąś mieszankę więc chyba go odpuszczę. O oczyszczeniu podłoża wiem, ale mam też pytanie: strop to płyta zbrojona plus wylewka, chyba betonowa. Na niej była ta, którą skułem. W tej wylewce betonowej jest pęknięcie na całej szerokości kuchni. Specjaliści że spółdzielni ocenili, że jest powierzchowne i że spokojnie mogę na nią coś wyłożyć/wylać. Czy powinienem jakoś to pęknięcie, szerokie na 1-2 mm jakoś reperować, czy tylko zagruntować i zalać?
    Ostatnio edytowane przez Jarkod ; 20-12-2016 o 14:54

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2013
    Miasto
    Końskie<->Kielce
    Posty
    64

    Domyślnie

    Witaj Jarkod - nie wiem czy pomogę ale z mojej strony produkty Mapei są bardzo dobre chociaż nie lubię na nich pracować ( nie jestem po szkole budowlanej ale pracowałem 10 lat w budowlance) - dla mnie liczy sie Ceresit - jeżeli chodzi o płytki - bo akurat umiem to robić . Pęknięciami sie nie przejmuj tylko przed zrobieniem wylewki szczeliny zaciągnij klejem elastycznym bo i tak go będziesz potrzebował a potem wylewka tylko ja to robię trochę inaczej - zazwyczaj u mnie wylewka to piach cement i trochę kleju do tego no ale mieszkając w bloku to będzie ciężko - więc tylko gotowe produkty. Nie wiem jak będzie z wiązaniem tych wylewek na betonie - chodzi mi raczej o przyczepność do podłoża czy po czasie nie odparzy wylewka od posadzki - nawet jak to będzie zagruntowane bo te max 4 cm co chcesz zrobić to taka cienka warstwa.
    Nikon D7200, D3100, N 18-105 VR, N 35 1.8, SB-700, Fancier WF-531BT, 2xUV .....

  7. #7

    Domyślnie

    Witaj.
    Każda przez Ciebie wymienionych chemii budowlanych jest możliwa do zastosowania. Tak jak wcześniej koledzy wspomnieli bardzo ważną rzeczą jest odpylenie (zagruntowanie) podłoża i nawilżenie.
    Jeśli podłoża nie zwilżysz to przejmie zbyt szybko wodę z masy i szybkie pozbycie się wody może spowodować mikrorysy (pęknięcia). Jeśli nie zagruntujesz to nie będzie przyczepności, co spowoduję pustkę i rozwarstwienie, a w konsekwencji skruszenie i zniszczenie. Jeśli zdecydowałbyś się na zrobienie wylewki z cementu i piasku to taka wylewka nie może być cieńsza niż 40 mm bo się rozwarstwi. Cekol i atlas cą firmami tańszymi i częściej spotykanymi. Mapei droższy ale i "według mnie" lepszy. Wybór należy do Ciebie. Miłej pracy.
    D300s | D500 | N 18-200 VRII | N 35/1.8G AF-S | N 85/1.8 AF | N 300/2.8 AF-I | N TC-17E II | N 200-500/5.6 VR | SB-700 | M 055XPROB + TRIOPO DG-3

  8. #8

    Domyślnie

    Chyba nie mam już wyboru, bo robotnicy bez konsultacji zagruntowali podłoże Uni-gruntem Atlasa. Dzwoniłem do konsultanta Mapei, z pytaniem, co w takiej sytuacji i usłyszałem, że nie powinno się stosować innych środków gruntujących pod Naviplan, bo nie wiadomo, jaka trwale będzie zespolona zaprawa z podłożem. Powiedział wprost "nie będzie gwarancji".
    Dziękuję za porady i uwagi. Na razie bierze mnie cholera.

  9. #9

    Domyślnie

    A myślałeś, że co Ci gość odpowie?? Generalnie czego nie robisz- kładziesz płytki, robisz elewację itp.- to zawsze warto trzymać się systemu i wtedy w razie czego jest jakiś cień szansy na uznanie gwarancji, ale znając życie to i tak coś wymyślą. Także ja mimo wszystko nie brnąłbym w atlasa tylko mapei.
    x70|x-pro2+xf16+xf23+xf56+xf90

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez leighadams Zobacz posta
    A myślałeś, że co Ci gość odpowie?? Generalnie czego nie robisz- kładziesz płytki, robisz elewację itp.- to zawsze warto trzymać się systemu i wtedy w razie czego jest jakiś cień szansy na uznanie gwarancji, ale znając życie to i tak coś wymyślą. Także ja mimo wszystko nie brnąłbym w atlasa tylko mapei.
    W Cekolu powiedzieli, że można zamiennie stosować Uni-grunt Atlasa zamiast DL-80 Cekolu. Nie spodziewałem się pochwały, ale porady, co w tej sytuacji mogę*zrobić. Po konsultacji z innym specjalistą z Mapei (tamten był ze sklepu), wyszło na to, że problem polega nie na tym, że podłoże jest zagruntowane niewłaściwym gruntem, tylko na tym, że pod Nivoplan W OGÓLE nie stosuje się*gruntowania. Jakiegokolwiek. Tylko zwilżenie powierzchni przed położeniem zaprawy. Opcją teraz jest zeszlifowanie powierzchni, żeby usunąć grunt.
    Cóż, chyba los wybrał za mnie.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. jest ktoś z Żyrardowa...?
    By Martines in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-09-2011, 20:34
  2. Jest ktos w Hong Kongu?
    By conik in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 21-07-2011, 00:22
  3. czy ktos wie co to jest?
    By brl in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 17-07-2008, 20:00

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •