Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Brudna matówka w Nikonie D7200

    Witam, wczoraj podczas robienia zdjęć moim Nikonem D7200 zauważyłem w wizjerze dość sporą czarno-szarą plamkę. Dziś postanowiłem w domu, że zdejmę obiektyw i spróbuję to wyczyścić. Najpierw podmuchałem, ale nic się nie poprawiło, potem przetarłem delikatnie lustro i matówkę bawełnianą szmatką. Po założeniu obiektywu plamy nie było, ale za to na całej powierzchni były lekkie ciemne smugi, najpewniej ta rozmazana plama. Wygląda to na olej. Co zrobić, czy jest sens dalej czyścić, czy oddać do serwisu Nikona (na gwarancje, czy jak?), czy dać sobie spokój? Dodam, że aparat jest nowy, bo ma zaledwie 300 zdjęć na liczniku.

  2. #2

    Domyślnie

    Do Nikona nie masz co oddawać, bo oni matówki są w stanie tylko usyfić.

    A te smugi, to zapewne przez czyszczenie matówki. Jej nie czyści się żadnymi szmatkami. Powierzchnia matówki jest bardzo ostra i jak czymś takim przetrzesz, to murowane, że zostaną włoski z materiału.
    Jedyny sposób czyszczenia matówki to mycie bezdotykowe - np. w myjce ultra dźwiękowej.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Matówkę można wyczyścić normalnie, tylko wytrzeć ją trzeba szmatką do optyki. Ja czyszczę matówkę płynem Top Glass do mycia szyb i ściereczką do optyki, lub w przypadku większych zabrudzeń płynem do optyki Rotin. Z lustrem jest tak samo. Tylko szmatka musi być czysta i nie używaj siły, bo narobisz rys. Pozdrawiam serdecznie

  4. #4

    Domyślnie

    A tak na przyszłość, jakbym nie daj Boże ją uszkodził. Ile kosztuje jej wymiana w serwisie Nikona?

  5. #5

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Do Nikona nie masz co oddawać, bo oni matówki są w stanie tylko usyfić.
    Nikon wymieniał mi matówkę dwukrotnie, raz w D90 (w ramach gwarancji) i drugi w D7100 przy okazji czyszczenia matrycy i wymiany gum. Za każdym razem spisali się na medal. Przy D7100 nawet nic za to dodatkowo nie policzyli (gumy były wymieniane w ramach gwarancji, płaciłem za czyszczenie matrycy).

    Samodzielne czyszczenie matówki to zabieg karkołomny. Onegdaj tuż po zakupie D90 przy jednym z pierwszych klapnięć lustra matówka z trzaskiem wypadła mi do komory lustra (najpewniej jej zaczep był źle zamocowany). Zamontowałem ją samodzielnie, ale zdążyła się usyfić. Wszelkie próby wyczyszczenia jej samodzielnie (a wydawało mi się, że wszystko robię dobrze - płyny, szmatki, itp) tylko pogarszały sprawę, aż w końcu nie mogłem patrzeć w wizjer. Wysłałem, wymienili.
    Nikon D500 z Sigmą 10-20 3.5 i Nikkorami 40 2.8 Micro, 105 2.8 Micro, AF-P 70-300 4.5-5.6 oraz Metzem 52 AF-1, wspierani przez osprzęt.
    Instagram | Flickr

  7. #7

    Domyślnie

    Nie polecam samodzielnego czyszczenia matówki, są zrobione z tworzywa sztucznego i często bardziej się ją usyfi niż wyczyści, szczególnie jak się używa różnych płynów
    Natomiast sama wymiana nie jest szczególnie trudna i jak się nie ma 2 lewych rąk to idzie to zrobić w domu.
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2015
    Miasto
    wielkopolska
    Posty
    7

    Domyślnie

    Czy ktoś ma doświadczenie z czyszczeniem lustra i matówki w D90 płynem Rotin do czyszcenia matrycy?
    Czy ten płyn nie uszkodzi lustra czy też matówki (matówka chyba plastik)?

  9. #9

    Domyślnie

    Lustro można czyścić bez problemów. Matówki pod żadnym pozorem. Powierzchnia matówki jest bardzo ostra i nie ważne czym ją przetrzesz, to zawsze zostawisz syf. Jedyny sposób, to jej mycie w myjkach bezdotykowych (np. ultradźwiękowe).
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #10

    Domyślnie

    @danmus A co było z nią nie tak, że w ramach gwarancji wymienili (matówkę)?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 25-01-2016, 01:49
  2. Brudna matówka - chyba. Prośba o poradę
    By arti123 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 28-08-2014, 13:05
  3. D700 brudna matryca i matówka
    By Boleczek in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 13-11-2010, 13:23
  4. brudna matówka
    By marko polo in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27-05-2007, 13:38
  5. Brudna matówka!!!
    By rylit in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 02-07-2006, 21:27

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •