Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Lightbulb Fotografia zwierząt hodowlanych

    Witam
    Potrzebuję porady, tak wiem była masa takich postów ale jednak to nie to.
    Prowadzę hodowlę gadów , muszę wykonać im zdjęcia na moją stronę do oferty.

    Kupiłem jakiś czas temu Nikona D5100+Kit 18-55 (W przyszłości planuje 35mm 1.8 ).
    Ale do rzeczy muszę kupić oświetlenie, zdjęcia będą wykonywane z boku oraz z góry na białym lub czarnym tle, nie chodzi mi tu o to żeby były lub nie było cieni, po prostu ma być doświetlone zdjęcie ale jeśli przy okazji poprawi się ogólny wygląd zdjęć to nie będę protestował
    Na początku myślałem żeby kupić namiot bezcieniowy + te mini lampki stołowe z żarówką gu10, później zobaczyłem lampy na statywie z kloszem lub parasolką , są jeszcze softboxy , zgłupiałem jest tego tyle , różna moc itp. itd.
    Fundusze 200zł ale jak coś naprawdę jest warte dołożenia to dołożę.

    Poniżej przykład zdjęć
    Aparat:OLYMPUS SP590UZ (Kompakt)
    Wartości Iso 100/60s/f5.6
    Jedyne światło na tych zdjęciach to wbudowana lampa błyskowa.


  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mojito89 Zobacz posta
    Potrzebuję porady, tak wiem była masa takich postów ale jednak to nie to.
    Masz rację, każdy problem jest unikatowy i niepowtarzalny (podobnie jak zadawane 10 raz w sąsiednim dziale forum pytania różnych użytkowników "jaka lampa do d3xxx")
    Wspomniałem o sąsiednim dziale, bo jeśli nie zamierzasz zawodowo robić takich zdjęć, to może warto pomyśleć o rozwiązaniu uniwersalnym, które może "poprawić wygląd" nie tylko zdjęć zwierząt - mam na myśli "reporterską" lampą błyskową oraz statyw z uchwytem i parasolką (zestaw ok. 100zł, plus cena lampy - lepiej taką "mającą TTL").
    Swoją drogą - nie wiem jak jasno było w pomieszczeniu, ale nawet niezależnie od tego - błyśnięcie w oczy z kilku centymetrów nie jest przyjemne, nie musisz wierzyć na słowo, ale lepiej nie sprawdzaj na sobie (w instrukcjach obsługi są ostrzeżenia, że to może uszkodzić wzrok lub spowodować ślepotę).

  3. #3

    Domyślnie

    Gekony bardzo, bardzo nie lubią gdy za bardzo im się błyska po oczach. Jeśli już je dręczyłem, to zaledwie kilka ujęć na zwierzaka, z jak najmniejszą mocą błysku. Można faktycznie trwale je oślepić - sam widziałem takie przypadki.

    Jak wspomniał kolega wyżej, jeśli ma to być okazyjne pstrykanie, dał dobrą radę. Jeśli ma to być "coś więcej", to do fotografii spraw sobie raczej jakiś obiektyw makro. Z Twoim aparatem i tanimi manualami nie miałbyś pomiaru światła, więc lepiej sprawić sobie nawet najtańsze Nikkor Micro 40/2.8 lub Tamron 60/2 lub Nikkor Micro 60/2.8D (w tym ostatnim nie będziesz miał AF, ale to w makro nie jest priorytetem).
    No i lampy. Tu problemem będzie pewnie aparat, bo o ile pamiętam D5100 nie obsługuje CLS. Musiałbyś sobie sprawić lampę (np. SB-700) lub kontroler na sanki w aparacie, pozwalający na wyzwalanie lamp zewnętrznych. Ja fotografuję na dwie SB-900 (był okres kiedy można je było bardzo tanio kupić) i jedną SB-800. Może ktoś z kolegów doradzi co do tańszych zamienników o podobnej funkcjonalności, ew. foceniu z wyzwalaniem przez fotocelę.

    Jeśli chodzi o technikę, to na forum terrarystycznym zamieszczałem niedawno taką informację: http://www.terrarium.pl/blog/16/entr...krofotografii/
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  4. #4

    Domyślnie

    Jeśli model nie lubi światła błyskowego a do tego jest z natury nieruchawy to może lepiej sprawić sobie światło stałe?
    Wydaje się, że można stosować czasy naświetlenia typu 1s? Chyba, że się mylę...

    Pozdro
    Wiesiek

  5. #5

    Domyślnie

    Przy gekonach zdarza się, że nieruchomieją na dłuższą chwilę. Choć to jednak dość ruchliwe zwierzaki są. Generalnie intensywniejszego błyskania unikał bym przy gadach i płazach.

    Najłatwiej jest z pająkami. I błysku się nie boją i na kilka minut potrafią się zatrzymać
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  6. #6

    Domyślnie

    r_m W pokoju mam dość jasno, zdjęcia nie były wykonywane pod nosem gekona bo ten aparat miał dość spory zoom, niektóre były też doświetlane lampką biurkową.

    Dark Obiektyw Makro jak i lampa błyskowa to fajna sprawa ,ale to ani nie jest moje hobby ani codzienne zajęcie, tego typu zdjęcia będę wykonywał może 2 lub 3 razy w roku, dlatego nie widzę sensu wydawania 1000-2000zł na sprzęt.Jako dodatkowy obiektyw planuję dokupić jasną stałkę np. 35mm 1.8 na jakieś wypady wakacyjne czy zloty motoryzacyjne na których bywam.

    Wujot Właśnie w tą stronę bym się skłaniał, interesuje mnie tylko i wyłącznie światło stałe które od czasu do czasu będzie używane do doświetlania zdjęć.

    "Plan zdjęciowy" widzę tak: Jednolite tło (białe lub czarne) lub jakaś pionowa ścianka i tu pytanie jak to doświetlić i czym.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mojito89 Zobacz posta
    r_m
    Wujot Właśnie w tą stronę bym się skłaniał, interesuje mnie tylko i wyłącznie światło stałe które od czasu do czasu będzie używane do doświetlania zdjęć.

    "Plan zdjęciowy" widzę tak: Jednolite tło (białe lub czarne) lub jakaś pionowa ścianka i tu pytanie jak to doświetlić i czym.
    Jeśli tak to sprawa jest bardzo prosta - wybierz sobie reflektory z rodziny PAR. Wydaje mi się, że grupa PAR 30 na normalny gwint E27 w Twoim przypadku będzie najlepsza. Moc do 100 W - akurat w sam raz do takiego modela. Nie powinno się nadmiernie grzać, zresztą zawsze można wkręcić słabszą żarówkę (to jest możliwy sposób regulacji). Dużą zaletą akurat tego reflektora są bardzo tanie żarówki, np do PAR 56 żarówka kosztuje 2x więcej od lampy, wygodne 220 V a nawet wtyczka (z reguły jej nie ma).

    http://www.sprzet-dyskotekowy.pl/pro...R-30-E27-.html

    Kupiłbym 3-4 takie lampy, blendę 50 cm (albo kawałek kalki na ramce), do tego potrzebujesz 2-3 najlżejszych statywów reporterskich w cenie około 60 zł/szt. Poważnym problemem będzie podłączenie lampy ze statywem bo lampa ma ramkę z dziurką a statyw męską końcówkę statywową. Są oczywiście odpowiednie przejściówki ale pewnie po 30 zł/szt. Jak pomyślisz to problem rozwiążesz przy minimalnych zdolnościach majsterkowicza. Troszkę większym problemem jest oświetlenie górne. Najlepiej jest kupić troszkę solidniejszy statyw i zamocować poprzeczkę. I znów przy jakiś minimalnym pomyślunku to tylko koszt statywu - ponieważ nie potrzebujesz zbyt wysoko statywu za poprzeczkę może robić ostatni zdemontowany segment statywu. Albo kolejny statyw reporterski z którego zdemontujesz górne dwa segmenty a trójnóg zostawisz pod blendy.

    Główny problem (i wydatki) jest więc raczej nie w lampach a w zapleczu planu. Powstaje pytanie czy rzeczywiście będziesz potrafił wykorzystać siłę 4 reflektorów, Prawdopodobnie przy 3 też można uzyskać świetny efekt, przy dwóch już kompromisowy. Moje wydatki na taki plan (podchodząc po najmniejszej linii oporu) to byłoby
    - 4x PAR - 280 zł
    - 6 żarówek różnej mocy z lustrem - powiedzmy 90 zł
    - 6x statyw reporterski (dwa pod murzyny, jeden do poprzeczki, jeden na blendę lub reflektor) - 240 zł
    - 1x statyw pod lampę kompaktową - koszt ??? powiedzmy 120 zł
    - blenda (lub lepiej "mrożona" szyba z poliwęglanu) - 50 zł
    Razem ok 800 zł

    Można za bezcen zbudować klatkę z rur 25 mm i do niej podłączyć reflektory - choć tu już trzeba troszkę więcej wiedzieć.

    pozdro
    Wiesiek

    pees za poradę wisisz mi gekona
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 08-12-2016 o 14:16

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Razem ok 800 zł
    Autor pytania chce wydać max. 200zł

    Przy pewnym talencie do "prac ręcznych" można trochę ściąć koszty, choćby statywy - lekkie chińskie oświetleniowe to ok. 40zł/szt, ale czasem trafiają się używane ok. 20-25/szt. "Statyw" typu "stojący kij" można zrobić zalewając drewnianą listwę betonem w jakiejś puszce (stabilność jest wprost proporcjonalna do wielkości puszki). Żarówki mają lustro, reflektory mają na celu tylko ograniczenie świecenia na boki (i wygodniejsze ustawianie), więc oprawka E27 przymocowana np. do metalowego kątownika może się od biedy sprawdzić, podobnie jak dowolne "zwykłe" lampki do których da się wkręcić te żarówki (trzeba uważać na temperaturę - problem można częściowo rozwiązać mostkując wyłącznik odpowiednią diodą, "wyłączona" - świeci o połowę ciemniej, "włączona" tylko na kilka zdjęć pełną jasnością, potem znów ciemniej, żeby nie przegrzać oprawek). Statyw - "boom" do świecenia z góry lekką lampą można zrobić z normalnego statywu, "kołowrotka" montowanego na głowicy http://www.sempler.pl/userdata/gfx/4...dad8f0744a.jpg do którego można założyć dowolną "poprzeczkę" (rurka, listwa), na jednym końcu lampa, na drugim jakieś obciążenie, aby poziomy element był w równowadze.

    Jednak i tak czuję, że skończy się na jednym "profesjonalnym zestawie" typu statyw + softbox na świetlówki kompaktowe, bo będzie nowe i zbliżone do założonej ceny

  9. #9

    Domyślnie

    Wujot Wszystko fajnie ale właśnie tak jak mówi r_m Cena :/

    r_m Tak przeglądam allegro i zastanawiałem się nad oświetleniem tego typu.
    http://allegro.pl/zestaw-swiatlo-cia...566698984.html
    http://allegro.pl/zestaw-ps-01-swiet...569636790.html
    Ewentualnie to
    http://allegro.pl/zestaw-ciagle-szyb...690360127.html

    Co do mocy żarówek można zawsze zmienić na większe, chodzi mi o sam system jaki mogę zastosować i po zdjęciach złożyć to ładnie i upchnąć w kącie.

  10. #10

    Domyślnie

    Pierwszy link to porażka - zestaw który głównie świeci na boki. Drugi jest troszkę sensowniejszy a zrobi się całkiem sensowny gdy wymienisz żarówkę na zwykłą. Najogólniej w obu przypadkach można kupić kupić statywy i oprawki a resztę wyrzucić.

    Pozdro
    Wiesiek

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Fotografia zwierząt dla schroniska - softbox.
    By foto4deg in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 15-12-2013, 23:00
  2. [ Makro ] Z kamerą wśród zwierząt
    By obi71 in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 12-07-2010, 12:29
  3. Studio do fotografii małych zwierząt.
    By jussek in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 05-02-2009, 16:20
  4. [ Reportaż ] Schronisko dla zwierząt
    By adrian in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18-12-2008, 15:53
  5. Tele do zwierząt - jakie?
    By coroner in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 72
    Ostatni post / autor: 18-10-2008, 23:04

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •