Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Zgoda na publikację zdjęć

    Witajcie.
    Mam trochę nietypowe pytanie. Mianowicie, czy mając zgodę na publikację zdjęć modelki, pary etc. ustalacie z swoimi klientami, które dokładnie zdjęcia znajdą się na Facebooku? Chodzi mi konkretnie o Facebook.

  2. #2

    Domyślnie

    Nie. To jest zawarte w umowie że "prace posłużą do promocji autora w szczególności w internecie" lub podobny zapis
    D7100; D80; T17-50; N70-300VR; N35 1.8G

  3. #3

    Domyślnie

    Dokładnie tak jak kolega KELT napisał. Musisz mieć to zawarte w umowie, jeśli klient nie chce podpisać tego punktu to u mnie wyklucza sesję TFP a w sesji komercyjnej podnosi cenę. Zdjęcia do "szuflady" kosztują więcej bo nie przyczyniają się do Twojej promocji. Oczywiście klient może bać się o swój wizerunek, ale skoro Ci zaufał hmmm... Warto w umowie dodać zapis o ubublicznianiu zdjęć, w sposób który nie narusza dobrego wizerunku klienta, możesz dodać, że otrzyma on drogą elektroniczną wszystkie fotografie, które zamierzasz upublicznić.
    Fuji X-Pro 2 + Fuji X-E2 + Fujinon XF 56 mm f/1,2 R + Fujinon XF 18-55 mm f/2,8-4 OIS + Fujinon XC 50-230 mm f/4,5-6,7 OIS + Cała masa sprzętu studyjnego

  4. #4

    Domyślnie

    Nie chce mi się pisać umów.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JASTRZEBSKA&KILAR Zobacz posta
    a w sesji komercyjnej podnosi cenę. Zdjęcia do "szuflady" kosztują więcej bo nie przyczyniają się do Twojej promocji..
    Z całym szacunkiem, jakby mi fotograf pokazał taki zapis, to bym się uśmiechnął i podziękował grzecznie za spotkanie. To oczywiście moje zdanie i do tego pisane z punktu widzenia klienta. I zdaję sobie sprawę z tego, że jest to dość powszechna praktyka na naszym rynku. A z punktu widzenia fotografa taki zapis wolę traktować na zasadzie tak lub nie, bez żadnych konsekwecji dla klienta. Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Powiem wam coś jeszcze. Zgodę na wykorzystanie wizerunku można wycofać, więc aby taka umowa miała sens, należy zamieścić zapis, że klient/model zobowiązuje się z tego prawa nie korzystać, a w przypadku złamania umowy płaci fotografowi dajmy na to 2000 zł.

  7. #7

    Domyślnie

    Lepiej brzmi, że daje się rabat w przypadku zgody, a w przypadku wycofania należy xxx zł zwrócić
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PiKa Zobacz posta
    Lepiej brzmi, że daje się rabat w przypadku zgody, a w przypadku wycofania należy xxx zł zwrócić
    Dokładnie. Słowo rabat brzmi dla klienta zachęcająco.

  9. #9

    Domyślnie

    Rabat jest tutaj chyba najlepszym chwytem.

    PS: jalk, w sumie nie tyle chodziło mimo zapis co ustalenie na samym początku cenynw zależności od tej kwestii. Nie musi znajdować się ona w umowie. Wiem, że przy ślubach to jakaś abstrakcja, ale w sesjach płatnych dla modelek często stosuję taki zabieg, zwłaszcza w Irlandii i UK.
    Ostatnio edytowane przez JASTRZEBSKA&KILAR ; 13-11-2016 o 21:46
    Fuji X-Pro 2 + Fuji X-E2 + Fujinon XF 56 mm f/1,2 R + Fujinon XF 18-55 mm f/2,8-4 OIS + Fujinon XC 50-230 mm f/4,5-6,7 OIS + Cała masa sprzętu studyjnego

Podobne wątki

  1. Zgoda na publikację zdjęć
    By rafal1980 in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 23-08-2012, 00:30
  2. Zgoda na publikację fotografii
    By mx_jedi in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 25-08-2009, 19:50
  3. Zgoda na publikację, a podpis?
    By Jolania in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 70
    Ostatni post / autor: 17-06-2009, 11:36

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •