Close

Strona 10 z 11 PierwszyPierwszy ... 891011 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 91 do 100 z 107
  1. #91

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    Mówisz o klinie poziomym, jak np. w MTL3. Niestety, Zenit nie posiada klina, jedynie sam mikroraster.
    Tak właśnie mi się wydawało że w TTL jest sam mikroraster. Jak z nim postępować?

  2. #92

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    Mówisz o klinie poziomym, jak np. w MTL3. Niestety, Zenit nie posiada klina, jedynie sam mikroraster.
    A no to możliwe, Zenita nie miałem nigdy... W Praktice MTL 50 i w Nikonach mikroraster jest dookoła klina. Ostrość jest wtedy, kiedy jest gładki. Jak ma wzorki, to ostrości nie ma, @Ligo mam nadzieję, że się nie mylę?

  3. #93

    Domyślnie

    Tak tak, tak to mniej więcej wygląda
    Teraz pytanie ostrość jest w miejscu rastra? Czyli na środku kadru?

  4. #94

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kurako92 Zobacz posta
    Tak tak, tak to mniej więcej wygląda
    Teraz pytanie ostrość jest w miejscu rastra? Czyli na środku kadru?
    Ostrość to nie jest miejsce, tylko płaszczyzna, ale upraszczając cały wykład i odpowiadając na Twoje pytanie - tak, ostrość jest dokładnie na środku w kółku

  5. #95

    Domyślnie

    Z teoretycznego punktu widzenia to może i płaszczyzna będzie złym określeniem? Bo ostrość może zawierać się na kilku płaszczyznach czyli być wypukła (o matko) czyli nie wiem czy chce mi się wchodzić na takie tematy o tej godzinie

  6. #96

    Domyślnie

    Jak dobrze pamiętam, to Zenit TTL miał matówkę z mikrorastrem czyli takimi miniaturowymi pryzmatami umiejscowionymi w centralnej części matówki. Jeżeli powstający na matówce obraz nie
    był wyostrzony to te pryzmaciki dodatkowo tą nieostrość pogłębiały. Miało to pomagać w ostrzeniu przy trudniejszych warunkach świetlnych. W Zenicie E matówka była pozbawiona tego
    udogodnienia. Weź na spokojnie aparat i poobserwuj jak zmienia się obraz w tym kółku podczas przeostrzania.
    Skany z tego zmasakrowanego filmu robiłeś sam czy zrobił ci to lab?

  7. #97

    Domyślnie

    Oczywiście że lab, ale 3 tygodnie go trzymali

  8. #98

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kurako92 Zobacz posta
    Z teoretycznego punktu widzenia to może i płaszczyzna będzie złym określeniem? Bo ostrość może zawierać się na kilku płaszczyznach czyli być wypukła (o matko) czyli nie wiem czy chce mi się wchodzić na takie tematy o tej godzinie
    Eee tam... godzina jest całkiem dobra.
    Nie ma wypukłej ostrości, ale jest głębia ostrości.
    Madebyzosiek - załóż Fujana 35/1.7 na APS-C i zobaczysz, że czasami ta płaszczyna ostrości lata po całym kadrze, jak żyd po pustym sklepie. Ale generalnie racja.
    Sam mikroraster na matówce to taka trochę proteza. Żeby wygodnie ostrzyć, potrzebny jest klin. Czy lepszy będzie poziomy czy skośny, to już kwestia własnych preferencji.

  9. #99

    Domyślnie

    Może masz po prostu nieostre skany. Film praktycznie pozbawiony perforacji mógł nie dość dokładnie leżeć w ramce skanera.Dziwię się , że Ci w ogóle wywołali taki film.
    Dawno temu miałem Zenita, ale tak nieostrych zdjęć to on nie robił.

  10. #100

Strona 10 z 11 PierwszyPierwszy ... 891011 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. ZENIT Automat, Zenit AM, i nowsze do końca produkcji
    By taeda in forum Aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 08-07-2019, 20:29
  2. Nikon D5300, lampa błyskowa nie działa prawidłowo.
    By Nikon d5300 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 13-02-2016, 14:32
  3. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 03-08-2013, 10:31
  4. FM3a brak blokady naciągu migawki
    By Comtour in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 23-11-2009, 22:46
  5. zwijanie filmu w F100 vs końcówka filmu
    By f22 in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 19-11-2006, 13:14

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •