Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 59
  1. #1

    Domyślnie Ostre czy poruszone?

    Witam.

    Zwracam się z następującym zapytaniem: które z poniższych zdjęć jest nieostre a które poruszone?
    Używam D300 z Sigmą 300/4, chciałbym z tym zestawem fotografować ptaki oraz samoloty.
    Wiem, sprzęt już wiekowy i niekoniecznie z górnej półki, ale na nim chciałbym opanować warsztat fotograficzny.


    1.


    2.


    3.


    4.


    Z góry dziękuję za wskazówki.
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Żadne z nich nie wydaje mi się być demonem ostrości, z drugiej strony oglądając pod lupą surowe obrazki nigdy nie jest tak ładnie jak a tych wymuskanych w wywoływarce z RAWów...

    1. to zdjęćie jest znacznie poruszone.
    2. to wydaje się też, ale wyraźnie mniej niż 1
    3. powiedziałbym, że to jest nieporuszone. Odpowiednio wywołane, z usuniętą delikatną ale jednak widoczną AC i odpowiednio do rozmiaru podostrzone będzie mam nadzieję jakoś do rzeczy, chociaż wyczynowo z ostrością nie jest.
    4. mnie ciężko powiedzieć; oceniając po klamce nieporuszone, oceniając po przedniej feldze poruszone - być może nie jest poruszone podłużnie, tylko skręciłeś aparatem wzdłuż osi - i środek (klamka) jeszcze mieści się w normie nieporuszenia, a przednia felga (daleko od centrum kadru) już wydaje się być lekko poruszona, a oprócz tego nieostra, co w tym wypadku akurat normalne, skoro mierzyłeś w klamkę, a samochód stoi po skosie a nie prostopadle.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #3

    Domyślnie

    Pierwsze trzy zdjęcia nie są poruszone. Są mało ostre, bo zapewne robione na pełnej dziurze? Czwarte wygląda dla mnie na poruszone, ale mogę się mylić. Na pierwszych dwóch w trochę innych miejscach jest ostrość, ale poruszone nie są.
    Ostatnio edytowane przez Xavier80 ; 26-10-2016 o 17:50
    Sony A7III + SY AF 35 1.4 + SY AF 85 1.4 + S 135 1.8 A

  4. #4

    Domyślnie

    masz sigmę 300/4 apo dg makro? wydaje mi się że nie poruszone a nietrafione z ostrością albo obiektyw mydlasty.
    d600 28,50,85mm

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.
    1 i 2 ostrośc była ustwaiona na "Konsalnet", 3 na lewą dziurę w ścianie nad lampa, 4 na klamkę.

    Przemasl, dokładnie taki. Próbowałem się bawić korekta w body ale bez rezultatu niestety.
    Czy jest jakiś serwis który zajmie się sprawdzeniem i naprawą tego?
    Czy problem tkwi w moim "warsztacie" fotograficznym?

  6. #6

    Domyślnie

    Ponizej zamieszczam wyimki z pierwszego zdjęcia, żeby pokazać, jaka jest prawda.



    1. Widać ostry i ciągły ślad wzdłuż wycieraczki (czerwone strzałki). To efekt poruszenia. A ponieważ ślad jest ostry, zdjęcie jest poruszone, ale ostre.

    2. Widać logo Fiat (strzałka pomarańczowa) i literkę F z widocznym ostrym cieniem powyżej. Ten cień jest ostry, bo zdjęcie jest ostre, ale poruszone.

    3. Widać ostre i wyraźne jasne duszki nad cyframi na tablicy rejestracyjnej. Widać też ostre (i podwójne literki w napisie Mobill 1), co jest wynikiem poruszenia ostrego zdjęcia. To samo z napisem Warszawa, czy tymi najbardziej na lewo w dolnym rzędzie tablicy rejestracyjnej.



    I to wszystko nie przeszkadza na wygłąszanie bredni o kompletnie przeciwnym znaczeniu - że to zdjęćie nie jest poruszone! Wbrew podstawiowym obserwacjom! Jak można być tak ślepym, czy tak mało ostrym w myśleniu? Pozwolę sobie podkreślić odpowiednią wypowiedź:

    Cytat Zamieszczone przez Xavier80 Zobacz posta
    Pierwsze trzy zdjęcia nie są poruszone. Są mało ostre, bo zapewne robione na pełnej dziurze? Czwarte wygląda dla mnie na poruszone, ale mogę się mylić. Na pierwszych dwóch w trochę innych miejscach jest ostrość, ale poruszone nie są.

    Autorze, słuchaj dalej takich znafcuf, to daleko zajdziesz.





    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Ponizej zamieszczam wyimki z pierwszego zdjęcia, żeby pokazać, jaka jest prawda.



    1. Widać ostry i ciągły ślad wzdłuż wycieraczki (czerwone strzałki). To efekt poruszenia. A ponieważ ślad jest ostry, zdjęcie jest poruszone, ale ostre.

    2. Widać logo Fiat (strzałka pomarańczowa) i literkę F z widocznym ostrym cieniem powyżej. Ten cień jest ostry, bo zdjęcie jest ostre, ale poruszone.

    3. Widać ostre i wyraźne jasne duszki nad cyframi na tablicy rejestracyjnej. Widać też ostre (i podwójne literki w napisie Mobill 1), co jest wynikiem poruszenia ostrego zdjęcia. To samo z napisem Warszawa, czy tymi najbardziej na lewo w dolnym rzędzie tablicy rejestracyjnej.



    I to wszystko nie przeszkadza na wygłąszanie bredni o kompletnie przeciwnym znaczeniu - że to zdjęćie nie jest poruszone! Wbrew podstawiowym obserwacjom! Jak można być tak ślepym, czy tak mało ostrym w myśleniu? Pozwolę sobie podkreślić odpowiednią wypowiedź:




    Autorze, słuchaj dalej takich znafcuf, to daleko zajdziesz.





    Niestety 2pompony, ale jesteś w błędzie. Zanim zaczniesz rzucać epitetami w stylu "znafca" itp ( swoją drogą jestem ciekaw czy takie ataki ad personam pozostaną bez ostrzeżenia) zwróć uwagę na kilka istotnych faktów, które być może w natłoku negatywnych emocji gdzieś Tobie umknęły. Otóz:

    Zarówno pierwsze jak i drugie zdjęcie nie jest wcale poruszone. Twoje analizy dotyczące zdjęcia numer jeden są całkowicie błędne, gdyż na omawianym zdjęciu ostrość znajduje się na słupkach bramy a nie na aucie. Auto jest na granicy GO, stąd nieostre elementy. Z kolei na zdjęciu numer dwa ostrość znajduje się na aucie, stąd znacznie wyraźniejszy np napis Fiat.

    Oba zdjęcia na moje oko są robione na pełnej dziurze z ostrością w różnym miejscu. Ja tu nie widzę żadnego poruszenia. Powiem więcej, moim zdaniem użyte tu były czasy rzędu 1/1000 i krótsze. Autorze wątku, mógłbyś podać parametry ekspozycji obu zdjęć?
    Sony A7III + SY AF 35 1.4 + SY AF 85 1.4 + S 135 1.8 A

  8. #8

    Domyślnie

    Wiem że nie widzisz poruszenia, dlatego ci je pokazuję, ale brniesz dalej. Ja je widzę i pokazuję strzałkami, ale jedyne co potrafisz powiedzieć nawet na pokazane dowody - to to, że poruszone nei jest. Jest to jedyny znany mi na świecie przykład nieporuszonego zdjęcia, w którym są poruszone literki samodrgającej rejestracji, samodgrającej maski samochpodu wraz z wycieraczką i samodrgającego logo.

    Pręty też są poruszone, ale ponieważ są pionowe (podobnie jak poruszenie, co widać najlepiej po logo czy napisie Mobil1) - więc ich poruszenie nie rzuca się w oczy. Jakby poruszenie było poziome, poruszone byłyby prety kraty, ale wycioeraczka pewnie wydawałaby się ostra.

    Taka jest bolesna prawda, ale trzeba się umieć przyznać albo do niewiedzy, albo do błędu.

    A ty brniesz dalej. Nie dziwi mnie to, bo czasm czytam co piszesz i mam wyrobione zdanie, ale zniesmaczać to i owszem.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #9

    Domyślnie

    Jak dla mnie pierwsze dwa nie są poruszone co widać po tabliczce na bramie. Nieostrości w tle to wyjście z GO. Podobnie jak zdj samochodu z boku gdzie klamka jest ostra a przednia felga już nie.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Wiem że nie widzisz poruszenia, dlatego ci je pokazuję, ale brniesz dalej. Ja je widzę i pokazuję strzałkami, ale jedyne co potrafisz powiedzieć nawet na pokazane dowody - to to, że poruszone nei jest. Jest to jedyny znany mi na świecie przykład nieporuszonego zdjęcia, w którym są poruszone literki samodrgającej rejestracji, samodgrającej maski samochpodu wraz z wycieraczką i samodrgającego logo.

    Pręty też są poruszone, ale ponieważ są pionowe (podobnie jak poruszenie, co widać najlepiej po logo czy napisie Mobil1) - więc ich poruszenie nie rzuca się w oczy. Jakby poruszenie było poziome, poruszone byłyby prety kraty, ale wycioeraczka pewnie wydawałaby się ostra.

    Taka jest bolesna prawda, ale trzeba się umieć przyznać albo do niewiedzy, albo do błędu.

    A ty brniesz dalej. Nie dziwi mnie to, bo czasm czytam co piszesz i mam wyrobione zdanie, ale zniesmaczać to i owszem.
    Nie, nie brnę Nie interesuje mnie również Twoje zdanie, nie o nim jest poza tym ten wątek. Nie muszę wklejać strzałek, gdyż autor posta podszedł do tematu sumiennie i zamieścił zdjęcia w pełnej rozdzielczości po kliknięciu. Wobec powyższego każdy zainteresowany może te zdjęcia otworzyć i obejrzeć, prawda?

    Ty twierdzisz, że są poruszone, ja twierdzę, że są nieostre z powodu pełnej dziury i innego punktu ostrości na obu zdjęciach. Niestety, ale cała Twoja analiza opiera się na omawianiu obszaru większej lub mniejszej nieostrości na zdjęciu. Tablica z Mobil 1 na 1ce nie znajduje się na ogrodzeniu, tylko na samochodzie.

    Rozwiejmy wątpliwości i rzućmy okiem na czas naświetlania, autorze, podasz?

    EDIT:

    Sprawdziłem parametry: zdjęcie 1: f4 1/1000, zdjęcie 2: f4 1/1600.

    Poruszone powiadasz?
    Ostatnio edytowane przez Xavier80 ; 26-10-2016 o 21:19
    Sony A7III + SY AF 35 1.4 + SY AF 85 1.4 + S 135 1.8 A

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon D3100 nie ostre, poruszone ?
    By DawidW in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 07-09-2016, 18:51
  2. poruszone zdjęcia przy użyciu lampy błyskowej
    By Biedrona2013 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 16-08-2014, 00:42
  3. BF/FF czy poruszone?
    By milczek77 in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 08-08-2011, 02:33
  4. poruszone zdjęcia z Axalp ;)
    By hesja in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 25-10-2009, 15:17
  5. Poruszone zdjęcia
    By żółto-czarny in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 12-07-2005, 16:00

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •