Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Domyślnie brak ostrości w 18-70 DX

    Dzień dobry,

    moje pytanie skierowane jest głównie do użytkowników obiektywu Nikkor 18-70 DX. Czy mieliście kiedykolwiek wrażenie, że obiektyw ten nie ostrzy dobrze (nie chodzi oczywiście o zupełnie nieostre zdjęcia, ale taką delikatną stratę ostrości, co objawia się lekko rozmazanym obrazie np. przy włosach fotografowanej osoby). Czasami mam nawet wrażenie, że ostrzejszy był 28-80 G - dodawany swego czasu jako kitowe szkło do F80.

    Czy też mi sie tylko wydaje? A, parametry na jakich robię zdjęcia to: WB zazwyczaj do lampy błyskowej, ustawienia obrazu - wszystko auto.

    Proszę o odpowiedź i pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Hmm może jak masz wszystko na auto (troszkę mogłem nie zrozumieć auto, chodzi o tryb auto ) to czasem ci aparat dobierze wolną migawkę i dlatego masz zdjęcia delikatnie "miękksze"? Zobacz może jaki był czas migawki i ogniskowa na tych zdjęciach, które wydają Ci się lekko rozmazane (w exifie)?
    Pozdrawiam Piotr

  3. #3

    Domyślnie

    Wyraziłem się nieprecyzyjnie: robię zazwyczaj na preselekcji przesłony (F.

    [ Dodano: Sro 07 Wrz, 2005 ]
    miało być f8, czas na tych zdjęciach to od 1/30 do 1/90...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez qwerty
    Wyraziłem się nieprecyzyjnie: robię zazwyczaj na preselekcji przesłony (F.

    [ Dodano: Sro 07 Wrz, 2005 ]
    miało być f8, czas na tych zdjęciach to od 1/30 do 1/90...
    No to może wyjaśniać problem poruszenia. Nie podałeś jeszcze przy jakich ogniskowych robiłeś zdjęcia, ale jeśli przy dłuższych, to przyczyną mogła być drżąca ręka i za krótki czas
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  5. #5

    Domyślnie

    Ja mogę tylko dodać, że zauważyłem to samo. Wynika to w moim przypadku właśnie z poruszeń. Niestety mam bardzo niestabilną rękę i zasada mówiąca o minimalnym czasie do ogniskowej (30mm=1/30, 105mm=1/125...)[oczywiscie ogniskowych odpowiadajacych małemu obrazkowi] nie sprawdza się w połączeniu ja/cyfra. Analoga jokoś łatwiej było mi utrzymać. Może wynika to z faktu braku ziarna. Ziarno tłumiło efekt minimalnego ruchu. Przyu gładkim obrazie jest gorzej.
    Tak przynajmniej wynika z moich obserwacji. Mogę bredzić, zastrzegam sobie do tego prawo
    Canon 30D + BG-E2 + 17-40L f4 + Sigma 100-300f4 + 580ex + Shoe Cord 2

    | www.maciejkuron.pl |

  6. #6

    Domyślnie

    kitowy obiektyw rysuje miękko i sprawia wrażenie nieostrego. ten typ tak ma.
    FED-2 + Industar 26M f2.8/50mm, FED-5 + Industar 61 L/D f2.8/52mm, Zenit TTL + Helios-44m f2/50mm. Nikon jakiś też się znajdzie.

  7. #7

    Domyślnie

    wg mnie powinno się stosować regułę 1/(1,5*f
    Czy mógłbyś wyjaśnić, o co chodzi?

  8. #8

    Domyślnie

    czas [s] = 1 / (1.5 * f)

    Czyli jesli masz ogniskowa 60mm to czas maksymalny policzysz tak: czas = 1/(1.5*50)
    Wynik operacji: czas = 1/75 [s]

    Dla 300mm ogniskowej czas = 1 / (1.5 * 300) = 1/450 [s]

    Dzialania na jednostkach sie tu zrobic niestety nie da
    Oczywiscie wyliczony czas to czas najdluzszy, nie powodujacy z reguly poruszenia zdjecia.
    Oczywiscie wg Winiego. Ja stosuje nieco mniej drastyczne reguly czyli czas max =1/f chociaz tez sklaniam sie ku zaostrzeniu tych zasad.
    D70 + 28-80, AF 300/4, Kenko 1.4x Teleplus PRO 300 DG

    Galeria: http://www.roznosci.int.pl/www/cpg133
    GG: 1104936 , zawsze niewidoczny

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krzysiekk
    czas [s] = 1 / (1.5 * f)

    Czyli jesli masz ogniskowa 60mm to czas maksymalny policzysz tak: czas = 1/(1.5*50)
    Wynik operacji: czas = 1/75 [s]

    Dla 300mm ogniskowej czas = 1 / (1.5 * 300) = 1/450 [s]
    a z zyciowej praktyki dodalbym tam jeszcze /2. dopiero wtedy na rozmiarze 1:1 jest stuprocentowa pewnosc pelnej ostrosci. przy 1/1.5f zdarzaja sie jeszcze lekkie poruszenia...

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2004
    Miasto
    Białystok
    Posty
    163

    Domyślnie

    Używam tego obiektywu i jak dotąd nie zauważyłam takich "ogólnych" efektów z jedną uwagą - przy czasie 1/30 chyba nie mam żadnego ostrego zdjęcia. Nie wiem czy to efekt trzęsących się rąk, czy czegoś innego, ale zdecydowanie jest to dla mnie za długi czas, żeby zdjęcie wyszło ostre. Co do miękkości, z jaką rysuje obiektyw, mam zdjęcia ostre jak żyletka (niektóre oczywiście ), więc obiektyw potrafi, choć absolutnie nie spieram się, że inne rysują ostrzej. Albo egzemplarz jest lekko trefny, albo ... trening czyni mistrza (choć u mnie to ostatnie jakoś się nie sprawdza ).
    D70|17-55/2.8D|50/1.8D|70-300D|SB-800|ML-L3|...

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •