Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Zdjęcia gwiezdnego nieba.

    Witam. Jestem kompletnym amatorem jeśli chodzi o fotografię i nie znam się na tym zbytnio.
    Pewien czas temu byłem na wsi u rodziny, wyszedłem w nocy za zewnątrz i mym oczom ukazało się przepiękne, gwiaździste niebo. Chciałem zrobić zdjęcie swoim smartfonem (który akurat miałem pod ręką), który wydawało mi się ma dobry aparat (13 Mpix). Jednak na na zdjęciach jakie próbowałem zrobić za każdym razem wychodziła mi zwykła czerń bez jakichkolwiek gwiazd. Jaki aparat trzeba mieć by wychodziły zdjęcia nieba? Czy można smartfonem robić takie zdjęcia? Czy to kwestia ustawień czy sprzętu?
    Człowiek szlachetny nie szafuje obietnicami, lecz czyni więcej niż przyrzekł.

  2. #2

    Domyślnie

    Kolega własnie wszedł w bagno, które wciaga i dusi.
    Trzeba zacząc od zakupienia podręcznika podstaw fotografii i dogłebnego wkucia go na pamięc. W miedzyczasie trzeba sobie kupić jakiś aparat z trybem manualnym, statyw i zegarek z sekundnikiem. A potem, wydawać grosiwo na chłodzenia matrycy, systemy śledzenia gwiazd itpd.
    Zajęcie na kilka lat.
    W razie potrzeby, prosze do mnie pisac raczej na e-mail: "mirekkania na yahoo kropka com kropka au"
    www.analogowiortodoksi.pl

  3. #3

    Domyślnie

    1. Dużo Mpix nie znaczy, że to doby aparat. Przy smarfonach jest to przede wszystkim parametr marketingowy.
    2. Do zdjęć w nocy będziesz potrzebować aparatu ze stosunkowo dużo matrycą (nie z dużą ilością pikseli) - telefony mają małe matryce, bo duża matryca wymaga dużego obiektywu.
    3. Do zdjęć nocnego nieba trzeba aparatu, który może robić zdjęcia z długimi czasami (10 i więcej sekund). Smartfony raczej tego nie potrafią. Dodatkowo trzeba będzie statywu, bo nie utrzymasz w rękach aparatu nieruchomo przez ta długi czas.

    Jak chcesz się bawić w zdjęcia nocnego nieba, to minimum zalecam coś z matrycą mikro 4/3 - np. Olympus PEN lub OM-D, Panasonic i do tego jakiś jasny obiektyw (np. f/2.0)
    Albo jakąś lustrzankę i obiektyw minimum f/2.8 - np. Nikon D5300 i Samyang 10/2.8 (ale ten obiektyw nie ma autofocusa i ostrość trzeba ustawiać ręcznie, co przy nocnych zdjęciach nie ma większego znaczenia, bo i tak zazwyczaj jest na tyle ciemno, że AF nie działa).
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2011
    Miasto
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    73

    Domyślnie

    Dodałbym także, że czas otwarcia migawki musi być odpowiedni, aby wyszły gwiazdy a nie białe smugi.

  5. #5
    Sith Hospodar Impaler Awatar Dex
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Alpy Transylwańskie
    Posty
    5 165

    Domyślnie

    Poczytaj troszke porad naszego forumowego kolegi

    http://nightscapes.pl/blog/fotografi...obry-poczatek/

    i reszta:

    http://nightscapes.pl/blog/porady/

Podobne wątki

  1. Zdjęcia nocnego nieba - co i jak?
    By r.pszczolkowski in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 17-03-2016, 09:11
  2. Postacie na tle nieba (poprawa nieba)
    By Aames in forum W trakcie obróbki
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 02-05-2013, 13:15
  3. [ Przyroda ] Zdjęcia nieba... galaktyk, mgławic itd.
    By Tomek96 in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 23-10-2012, 11:29
  4. [ Architektura ] Do nieba...
    By sławek r in forum Architektura
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-01-2012, 22:43
  5. Z nieba...
    By Polsar74 in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 14-05-2009, 22:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •