Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Nikon d5200 kit 18-105 - dźwięk przy wykonywaniu zdjęcia

    Witam,
    Rok temu kupiłem d5200 z kitem 18-105. Zrobiłem nim około 1000 zdjęć, głównie na wyjazdach, czasem na imprezach rodzinnych. Zebrałem pewien fundusz, który planowałem przeznaczyć na obiektyw stałoogniskowy(prawdopodobnie nikkor 35mm 1.8G). Stwierdziłem, że przed kupnem porobię parę fotek ustawiając obecny obiektyw na 35mm oraz 50mm aby się upewnić co do wyboru nowego obiektywu. Grzebiąc w opcjach aparatu natknąłem się na wersję oprogramowania i z ciekawości sprawdziłem na stronie producenta czy przypadkiem nie ma nowszej wersji. Pijąc poranną kawę zrobiłem update softu aparatu na C:Ver.1.03 (wcześniej 1.02) oraz Distortion Control Data Ver.2.015(wcześniej 2.009). I właśnie.. Nagle coś usłyszałem robiąc zdjęcie, nie jestem pewien czy to przez update czy tak było wcześniej(może nie zwracałem uwagi na to) ale przy zrobieniu zdjęcia słychać jakby jakaś sprężyna hałasowała, jakby wpadała w 1-2s rezonans. Fakt, że dzisiaj w pomieszczeniu w którym robiłem zdjęcia było i nadal jest wyjątkowo cicho, a jak wcześniej pisałem korzystałem z niego na wyjazdach(miejsca publiczne zazwyczaj głośno) jak i na imprezach rodzinnych(muzyka + głośne rozmowy bez jakiegoś szczególnego pozowania).

    Czy to normalne, że pojawia się ten dźwięk? Jaki dźwięk? Jakby uderzenie sprężyny trwający max 2s, dźwięk słychać z odległości ~ 10-15cm.

    Pozdrawiam!

  2. #2

    Domyślnie

    To nie jest dźwięki stabilizacji w obiektywie? Wyłącz VR i sprawdź czy dalej słychać.
    D7100 | Samyang 8 | S17-50 | S50-150 | S150-600C | N35

  3. #3

    Domyślnie

    Takie "brzęczenie" sprężyn jest raczej normalne.
    W moich D90 też to występuje. Ale trzeba się dobrze wsłuchiwać aby to usłyszeć.
    D7000+S17-50/2.8+S70-200/2.8+S30/1.4
    było: D90, N18-105, N50/1,8D, N70-210D

  4. #4

    Domyślnie

    Wyłączenie VR nic nie zmienia. Jak wybieram tryb cicha migawka to ten dźwięk jest prawie nie słyszalny.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez badnews20 Zobacz posta
    Wyłączenie VR nic nie zmienia. Jak wybieram tryb cicha migawka to ten dźwięk jest prawie nie słyszalny.
    To co słyszysz to silnik AF, dźwięk jest wydawany podczas ustawiania ostrości a nie w trakcie robienia zdjęcia.
    Zrób prosty test, ustaw przełącznik na obiektywie na pozycję M i żadnego dźwięku nie będzie, lub przełącznik na obiektywie na pozycję A, ustaw ostrość na określonym obiekcie za pomocą spustu migawki, nie zmieniaj obiektu i wykonaj kilka zdjęć, na kolejnych zdjęciach nie powinieneś nic usłyszeć.
    Ten dźwięk o którym piszesz jest bardzo dobrze słyszalny gdy obiektyw przelatuje całą skalę ostrości, mniej lub wcale nie słyszalny gdy przelatuje krótki zakres.
    Aktualizacja oprogramowania aparatu nie ma z tym nic wspólnego, wcześniej też tak musiało być tylko pewnie nie zwróciłeś na to uwagi.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź, ale ten dźwięk ustawiania ostrości był dla mnie oczywisty. Najpierw ustawiam fokus, chwile czekam patrze czy jest ostro tak jak chce i dopiero robię zdjęcie i w tym momencie jest "brzdęk" jak w starym łóżku sprężyna poszła. Wszelkie zmiana fokusa na M cz A, nie zmienia tego dźwięku. Gdzieś czytałem że może to być dźwięk podnoszenia i opuszczania lustra.. z ciekawości po pracy pójdę do sklepu z optyką i sprawdzę czy jest ten dźwięk na innym modelu. (Choc ostatnio sprawdzajac obiektywy w sklepie na d3100 nie slyszalem takiego dzwieku przy robieniu fotki).
    Tym czasem dzięki za zainteresowanie!

    P.s. widzę że posiadasz d5100 i ten sam obiektyw, czy jak zlapiesz AF i dociskasz spust do konca to czy w tym momecie (oprocz programowego dzwieku) slyszych jakis mechaniczny wydźwięk?
    Ostatnio edytowane przez badnews20 ; 10-10-2016 o 08:31 Powód: Nie powtarzanie postow

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez badnews20 Zobacz posta
    Gdzieś czytałem że może to być dźwięk podnoszenia i opuszczania lustra..
    Jak lustro się podniesie, to musi też opaść.
    Jak czas naświetlania jest bardzo krótki, to cztery dźwięki (otwarcia migawki+podniesienia lustra+zamknięcia migawki+opuszczenia lustra) mogą zlać się w jeden. Kiedy czas otwarcia migawki staje się zauważalny - możesz rozróżniać poszczególne dźwięki.

    Cytat Zamieszczone przez badnews20 Zobacz posta
    czy jak zlapiesz AF i dociskasz spust do konca to czy w tym momecie (oprocz programowego dzwieku) slyszych jakis mechaniczny wydźwięk?
    O jakim programowym dźwięku piszesz?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sl011 Zobacz posta
    Jak lustro się podniesie, to musi też opaść.
    Jak czas naświetlania jest bardzo krótki, to cztery dźwięki (otwarcia migawki+podniesienia lustra+zamknięcia migawki+opuszczenia lustra) mogą zlać się w jeden. Kiedy czas otwarcia migawki staje się zauważalny - możesz rozróżniać poszczególne dźwięki.


    O jakim programowym dźwięku piszesz?
    Ten który mozna wyłączyć, dźwięk migawki (sa 3 opcje, wysoki, niski i brak). Hm, aż z ciekawości sprawdzę dłuższy czas naświetlania czy jest ten sam wydźwięk, czy rozbity na kilka.
    Z tym dźwiękiem tak dopytuje bo mam pecha do elektroniki, zazwyczaj jakas wada sie trafia, która odkrywam dopiero po dłuższym czasie(albo po gwarancji).. dlatego dmucham na zimne z tym aparatem bo trochę kosztował(poprzednie 5 aparatow kompaktowych padalo po roku, naprawa przewyzszala cene nowego).


    Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Podobne wątki

  1. Przykładowe zdjęcia D5200 + kit 18-105.
    By KrystianQ in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 24-02-2016, 00:41
  2. D5300 + 18-105 kit vs D5200 + Sigma 18-200 macro
    By szymen13 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-06-2015, 14:34
  3. D5200 + KIT 18-105 : problem przy ostrzeniu AF
    By faust1985 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-05-2015, 19:52

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •