Close

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 26 z 26
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Trudnoonazwe Zobacz posta
    Koledzy dobrze podpowiadają. Należałoby pokombinować z czarnymi powierzchniami po bokach namiotu za butelką. Chociaż ja w takim przypadku zacząłbym od 2 softów po bokach + oczywiście światło na tło (tło oddalone od butelki żeby nie oświetlało jej z tyłu).
    Właśnie tak ostatnio zacząłem robić i jest lepiej

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    M
    Aby to zrobić naprawdę dobrze trzeba wydać ok 600 zł bo na bank nie masz tego co trzeba. W tym kontekście podejmowanie się zlecenia (a przede wszystkim rozmowy o stawce) jest... nieprofesjonalne??? Tak wiem, klientowi podoba się to z namiotu ale w takim razie po co piszesz na forum?
    Wydałem więcej niż 600zł ale akurat sprzęt nie był do końca trafiony bo był pod inną pracę. Teraz np. kupiłbym zestaw światła ciągłego ale akurat już na stanie miałem lampy błyskowe.
    Klient nie obstawał za namiotem ale np. obstawał za robieniem zdjęć w sklepie gdzie nie było szans ustawienia dużej ilości sprzętu.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    >Zamawiający chce mieć zdjęcia trochę lepsze niż teraz, jak rozumiem bez pośpiechu - w tej sytuacji obie strony (uczący się fotograf i zamawiający) są do przodu. Zamawiający wie czego może się spodziewać.

    Moim zdaniem osądzanie mnie czy całej sytuacji jest trochę nie na miejscu, wszyscy zakładają że wiedzą jak wygląda sprawa u klienta typu 'producenta nie stać na dobre zdjęcia' - to nie jest żaden producent a firma niszowa która sprzedaje wina.


    >To nie były pytania zawodowca, który podjął się zadania ponad siły - to pytanie dobrze się bawiącego (jak sądzę) przy tej robocie amatora.

    Dokładnie tak jest.

    >Koledze dziwię się, że nie zaczął od youtube - naprawdę jest tam dużo świetnych tutoriali dotyczący fotografowania butelek.

    Zaczął i obejrzał parę filmów jednak nie do końca one odpowiedziały na wszystkie moje pytania (poza tym nie mam takiego sprzętu / studia jak te osoby które to pokazują).

    Pozwolę sobie przy okazji wtrącić parę słów komentarza (akurat nie do Pana postu bo Pana wpis był bardzo trafny a do wpisów innych kolegów).

    Nie pierwszy raz kieruje pytanie na forum Nikoniarze.pl z nadzieją, że dostanę konstruktywną odpowiedź albo przynajmniej typu 'zerknij do książki / na stronę ... temat tam został szczegółowo opisany'. Natomiast rezultat jest taki, że jest szereg wpisów typu - jesteś nieodpowiedzialny, głupi, zupełnie się nie znasz, jak można o to pytać.

    Mogę się tylko domyślać z czego wynika ten ton - moja diagnoza jest taka, że środowisko fotografów (jak mniemam profesjonalistów) jest wewnętrznie skłócone i sfrustrowane. Zapewne wynika to z dużej konkurencji na rynku, słabych stawek i wzajemnego podgryzania i walki 'z nowymi'. Może faktycznie kiedyś było tak, że fotograf to był ktoś wyjątkowy bo oferował niszową usługę za duże pieniądze teraz sytuacja jest taka, że większość rynku została przejęta przez średnich a nawet słabych fotografów amatorów albo przez fotografów rodzinnych.
    Rezultat jest taki, że dla 'prawdziwych profesjonalistów' pracy jest mniej..nawet zapotrzebowanie na fotografie ślubną podobno spada a to była fajna fucha. Czasy się zmieniają i należy z tym się pogodzić.

    Moja rada jest taka dla niektórych osób z tego forum aby zobaczyli jak wygląda 'etyka' odpowiedzi na innych forach - zapraszam na fora informatyków.
    Dużo pomocnych wpisów, nikt nie piszę postów typu 'jesteś kompletnym nieudacznikiem' pomimo, że jest naprawdę sporo amatorów na rynku i nikt nie upatruje kolegi który zaczyna swoją karierę w informatyce jako wroga.

    Dziękuje tym którzy mi konstruktywnie odpowiedzieli i uważam, że można zamknąć ten wątek. Teraz zapewne czas aby dać upust swojej złości na odpowiedzi poniżej

    Michał

  2. #22

    Domyślnie

    Polar na szkle, pen tool w PS.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez szymic1 Zobacz posta
    Wydałem więcej niż 600zł ale akurat sprzęt nie był do końca trafiony bo był pod inną pracę. Teraz np. kupiłbym zestaw światła ciągłego ale akurat już na stanie miałem lampy błyskowe.
    A dlaczego światło ciągłe. To pytanie z ciekawości

    Cytat Zamieszczone przez szymic1 Zobacz posta
    >Koledze dziwię się, że nie zaczął od youtube - naprawdę jest tam dużo świetnych tutoriali dotyczący fotografowania butelek.

    Zaczął i obejrzał parę filmów jednak nie do końca one odpowiedziały na wszystkie moje pytania (poza tym nie mam takiego sprzętu / studia jak te osoby które to pokazują).
    Wczoraj lekko sprowokowany przez kolegę proszącego o linki do filmów-tutoriali z ciekawości poszukałem czegoś na youtube, trafiłem m.in. na zdjęcia robione przy użyciu dwóch lampek "biurkowych" (na zwykłe żarówki), jakie jeszcze niedawno można było kupić za kilkanaście zł w wielu marketach (lampki były uzupełnione o ekrany rozpraszające).
    Po raz kolejny pokazujesz, że nie do końca rozumiesz o co chodzi w fotografii, i stąd wiele Twoich problemów.
    Skupiasz się na sprzęcie, a nie zwracasz uwagi na efekt, jaki jest nim osiągany: jeśli musisz mieć wąskie i długie źródło światła, może to być generator z głowicą marki Profoto, z softboxem typu "strip", za kilkanaście tys. zł, ale może to być świetlówka za kilkanaście zł. Możesz próbować zastąpić to odpowiedniej wielkości ekranem rozpraszającym (kalka techniczna, biała szmatka, pasek plexi). Tylko takie kombinowanie zabiera czas, i jest jak najbardziej na miejscu u amatora zdobywającego doświadczenie, bawiącego się fotografią, ale może się nie sprawdzić u fotografa, który podejmuje się zlecenia dla klienta (bo efekt jest niepewny, pracochłonność może być o wiele większa, czas wykonania może być o wiele dłuższy niż przy użyciu innego sprzętu). Osoba która nie ma doświadczenia może błędnie ocenić stopień trudności zlecenia, i w konsekwencji podać nierealną cenę; potem, w trakcie wykonania, nagle się okazuje, że nie da się uzyskać szybko i prosto oczekiwanego rezultatu - i co wtedy robi fotograf? Osoba robiąca dla przyjemności, zdobywająca doświadczenie może rzucić wszystko w kąt, albo tak długo siedzieć przy pierwszej butelce, aż (na podstawie poprzednich prób i tutoriali z sieci) uda się osiągnąć zadowalający efekt. Osoba robiąca zlecenie pisze na forum "pomóżcie, bo nie mam czasu na nauczenie się, muszę zrobić dużo zdjęć dla klienta"


    Cytat Zamieszczone przez szymic1 Zobacz posta
    Nie pierwszy raz kieruje pytanie na forum Nikoniarze.pl z nadzieją, że dostanę konstruktywną odpowiedź albo przynajmniej typu 'zerknij do książki / na stronę ... temat tam został szczegółowo opisany'. Natomiast rezultat jest taki, że jest szereg wpisów typu - jesteś nieodpowiedzialny, głupi, zupełnie się nie znasz, jak można o to pytać.
    Może nie aż tak ostro, ale to podkreślone pasuje do takiego podejścia (moim zdaniem).
    Zwłaszcza w połączeniu z Twoim poprzednim wątkiem o kulistej błyszczącej czekoladzie. I w tamtym i w tym przypadku chodzi o odpowiedni kształt (i rodzaj) odbić źródła światła (i "odbić braku światła") w fotografowanej powierzchni. Tutaj poziom poszedł oczko wyżej, chodzi o etykietę, które też może być różna. Amator, któremu zależy na efekcie, i ma braki sprzętowe, może np. zrobić dwie ekspozycje, jedną "butelki", drugą "etykiety" i połączyć je w postprodukcji, tylko to nie jest metoda, gdy ktoś nie ma czasu z powodu dużej ilości zdjęć do zrobienia.

    Cytat Zamieszczone przez szymic1 Zobacz posta
    moja diagnoza jest taka, że środowisko fotografów (jak mniemam profesjonalistów) jest wewnętrznie skłócone i sfrustrowane
    Ciekawa diagnoza na podstawie wypowiedzi mniej niż 10 osób, na jednym forum, które jest odwiedzane codziennie przez setki jak nie tysiące użytkowników


    Cytat Zamieszczone przez szymic1 Zobacz posta
    Dziękuje tym którzy mi konstruktywnie odpowiedzieli i uważam, że można zamknąć ten wątek
    W każdym wątku dostajesz konstruktywne odpowiedzi, kłopot w tym, że nie wiadomo, na ile chcesz z nich skorzystać :/
    Szkoda, że traktujesz forum "jednokierunkowo", tzn. "mam problem - macie mi odpowiedzieć - mam odpowiedź, koniec rozmowy".

  4. #24

    Domyślnie

    > Osoba robiąca zlecenie pisze na forum "pomóżcie, bo nie mam czasu na nauczenie się, muszę zrobić dużo zdjęć dla klienta"

    Tego nigdzie tak nie napisałem - to było dopowiedziane przez forumowiczów.

    >Ciekawa diagnoza na podstawie wypowiedzi mniej niż 10 osób, na jednym forum, które jest odwiedzane codziennie przez setki jak nie tysiące użytkowników

    Nie jest to pierwszy kontakt, po drugie czytam też posty innych. Jest to hipoteza czy słuszna nie wiem, to jest po prostu moje prywatne zdanie z którym można ale nie trzeba się zgadzać.



    >Szkoda, że traktujesz forum "jednokierunkowo", tzn. "mam problem - macie mi odpowiedzieć - mam odpowiedź, koniec rozmowy

    Nigdzie nie napisałem że tak traktuje tak więc taki wniosek jest błędny - mam wiele przykładów w swoim życiu gdzie dzieliłem się swoją wiedzą z zakresu fotografii i informatyki i to nieodpłatnie. W przypadku informatyki nawet mam na to dowody

    Michał

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez szymic1 Zobacz posta
    Mogę się tylko domyślać z czego wynika ten ton - moja diagnoza jest taka, że środowisko fotografów (jak mniemam profesjonalistów) jest wewnętrznie skłócone i sfrustrowane. Zapewne wynika to z dużej konkurencji na rynku, słabych stawek i wzajemnego podgryzania i walki 'z nowymi'. Może faktycznie kiedyś było tak, że fotograf to był ktoś wyjątkowy bo oferował niszową usługę za duże pieniądze teraz sytuacja jest taka, że większość rynku została przejęta przez średnich a nawet słabych fotografów amatorów albo przez fotografów rodzinnych.
    Rezultat jest taki, że dla 'prawdziwych profesjonalistów' pracy jest mniej..nawet zapotrzebowanie na fotografie ślubną podobno spada a to była fajna fucha. Czasy się zmieniają i należy z tym się pogodzić.
    sytuacja o ktorej piszesz spowodowana jest przez januszy biznesu ktorzy wpadaja na forum i z fochem zadaja szybkiej porady bo nie maja czasu - zlecenie czeka.
    niestety nadal sa na forum ludzie ktorzy takim osobnikom udzelaja rad zamiast kopnac ich tam gdzie plecy traca swa szlachetna nazwe.

    ale jeszcze troche i miarka sie przeleje. w sumei lepiej pozno niz wcale

    chcesz zaczac zarabiac na zdjeciach? to cie najpierw naucz je robic w stopniu zadowolajacym klienta. nie umiesz? nie bierz zlecena - poczezkaj. studiuj, idz na kurs. ucz sie na forach jako amator a nie gosc ktory czeka az mu podadza na tacy i to szybko bo juz wziales zlecenie.

    potrzebujesz zawodowej wiedzy? nie ma sprawy - wszystko da sie zrobic. w kilka godzin moge ci pokazac jak to sie robi. bedziesz mial takie butelki ze klient bedize pial z zachwytu. za jedyne 10kpln netto. idziesz na to?
    Odpowiadam jedynie za to co napisalem - nie za to co zrozumiales

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sailor Zobacz posta
    potrzebujesz zawodowej wiedzy? nie ma sprawy - wszystko da sie zrobic. w kilka godzin moge ci pokazac jak to sie robi. bedziesz mial takie butelki ze klient bedize pial z zachwytu. za jedyne 10kpln netto. idziesz na to?
    Przesadziłeś - 10.000 netto żeby usłyszeć efekt "piania"...?
    Taniej będzie koledze pójśc do kurnika w jakiejś wiosce...
    A tak poważnie, to dobrze napisałeś - tylko weź pod uwagę że dla klienta który zlecił koledze robotę najważniejszym kryterium jest "TANIO".
    I w tym momencie rozmowa o jakości nie ma sensu.
    Leica M9 + MP + Summilux 35/1.4 ASPH + Noctilux 50/0,95

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Podobne wątki

  1. Nikon D80, problem z spadkiem czułości matrycy
    By Martin'88 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 08-10-2016, 01:29
  2. Fotografia ślubna reportażowo (ze Starego Sącza) plenerowa (z Wawelu ;) ).
    By Kanghoy in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 09-02-2015, 22:00
  3. Problem ze zrzucaniem filmów na pc
    By Rdest88 in forum Serwis
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 29-12-2011, 14:47
  4. photoshop - zmiana kontrastu na kanale alfa
    By grzes73 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18-06-2009, 20:25
  5. Jak pozbyć się kontrastu na slajdach?
    By bobroy in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 03-06-2006, 00:36

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •