Close

Strona 11 z 24 PierwszyPierwszy ... 91011121321 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 101 do 110 z 234
  1. #101

    Domyślnie

    W D750 też niestety nie idzie ustawić pułapki ostrości tak samo jak w D7100
    D750 / D7100 // .. Irix 15/2.4 .. N 20/1,8G .. N 28/1,8G .. N 35/1.8G DX .. N 50/1.4G .. N 60/2.8D .. N 85/1.4G .. SY 135/2 .. N 24-120/4 .. S 70-200/2.8 OS
    X-T20 / .. SY 12/2 .. F 23/1,4 .. F 35/1,4 .. F 56/1,2 .. F 18-55 .. F 55-200 ..
    http://krzysztofstrzelczyk.pl

  2. #102

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bolero Zobacz posta
    W D750 też niestety nie idzie ustawić pułapki ostrości tak samo jak w D7100
    Heh, i to był drugi mój powód dlaczego dałem sobie z przełączaniem AF na drugi guzik. Myślałem, że coś źle robię a tu wychodzi, że "się nie da" w D750 pułapki zrobić.

  3. #103
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Czyli pułapke ostrości da się ustawić w D80, D90, D7200, D800, D810, pewnie D300 i D700 też.

  4. #104

    Domyślnie

    Pora chyba wygłosić krótkie podsumowanie, podzielę je na trzy części.




    1. Zdanie odrębne Zelbera. Zacytuję go:

    Cytat Zamieszczone przez Zelber Zobacz posta
    I nie ma tu mowy o osobistych preferencjach, rozwiązanie z priorytetem migawki pod sport jest po prostu do dupy.
    Otóż zadałem sobie wiele trudu i przejrzałem niemal wszystkie dostępne na stronie Nikona instrukcje obsługi do lustrzanek, najstarsza to bodaj D2x/H, najnowsza D3300/5300. Piszę niemal, bo przy końcu poszukiwań (nei szedłem chronologicznie) witryna chyba uznała że coś próbuję tu mataczyć i odmówiła współpracy (nei sprawdzilem np. modelu Df). Dostępnych instrukcji jest 42, opuściłem kilka pod koniec.

    Jak zakończył się ten risercz (z akcentem na ercz )? We wszystkich aparatach, w których da się to ustawić, Nikon defaultowo ustawia dokładnie to co Zelber uznaje za, cytuję, 'do dupy', natomiast tam, gdzie nei można tego samodzielnie przełączyć sama fabryka ustawienia 'do dupy' wszczepia na sztywno.

    Wszystko to mówi mi, że jeśli tylko Zelber ma rację, to Nikon od lat jest w tym względzie straszliwie wprost niedoinformowany.







    2. Dla kogo jest AF na tylnym guziku, czy go stosować i kiedy

    Przełączenie AFa na tylny guzik jest wyłącznie dla ludzi, którzy chcą fotografować świadomie. Od razu zrobię zastrzeżenie (bo na ogół ludzie się obrażają) - nie znaczy to w najmniejszym stopniu, że ci, którym się to nie podoba są fotografami nieświadomymi. Nie. Po prostu chodzi o to, że do tego sposobu trzeba po pierwsze dojrzeć, po drugie mieć świadomość jak działa AF i kiedy oraz do czego on jest potrzebny, po trzecie umieć go stosować z rozsądkiem (to znaczy nie automatycznie za każdym razem).

    Czy to jest sposób dla wszystkich? Zdecydowanie nie. Jest to sposób, który ma UŁATWIAĆ fotografowanie, jeśli więc ktoś sam stwierdza, że to dla niego za trudne, niewygodne, lubi mieć ustawione inaczej, lubi używać AFa pod spustem lub ma setkę innych powodów, które całkiem spokojnie może mieć, bo to jego życie - to dla takiej osoby te sposób nei będzie przydatny.

    Dla kogo zatem? Dla wszystkich tych, którzy z otwartą głową i bez uprzedzeń uznają, że się przyda.

    Kiedy stosować? W zasadzie nei ma ograniczeń, wszędzei tam, gdzie uznamy to za wygodne. Dla niektórych to będzie sport czy jakieś szybkie rzeczy, dla innych studio na statywie czy krajobraz... Ograniczeniem jest tylko nasza własna wygoda. Ten sposób to alternatywa: można, ale nie ma musu.







    3. Pułapka ostrości

    Czy przełączenie AF-a na tylny guzik ma coś wspólnego z tzw. pułapką ostrości, a której skądinąd wiadomo, że jej wykonanie na nowszych modelach Nikonów jest problematyczne?

    Na szczęście nie. To, że pułapka ostrości nei działa szczęśliwie nie ma na 'tylny AF' żadnego wpływu. Można spokojnie stosować wszędzie tam, gdzie można ustawić rzeczy wymienione w poście pierwszym.

    No i to chyba tyle z mojej strony. Dziekuję za uwagę!
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #105
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Dokładnie bo powiązano dwie rzeczy ze sobą jakby to było główne zastosowanie i ze sobą powiązane, pułapka ostrości to inna sprawa, a używania AF-ON na tylnym przycisku to inna.

  6. #106

    Domyślnie

    To ja swoje 3 grosze: stosuję metodę wyłącznie w przypadku gdy wiem, że będę dużo rzadziej zmieniał ostrość niż robił zdjęcia. Nie stosuję jej zawsze wyłącznie ze względu na ergonomię D7100 - jak zmienię uchwyt tak, aby wygodniej mi się operowało tylnym przyciskiem AF to trudniej mi się przestawia pola AF wybierakiem i odwrotnie. Generalnie, jak dla mnie, dobrze wiedzieć, mieć, ustawić pod U1/2 i używać wtedy gdy jest potrzeba.
    ['O]

  7. #107

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bolero Zobacz posta
    W D750 też niestety nie idzie ustawić pułapki ostrości tak samo jak w D7100
    Da radę. Miałem i testowałem.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  8. #108

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PiKa Zobacz posta
    Aha. Nawet jest to (poniekąd) opisane w instrukcji - str 77
    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    Raczej nie, skoro instrukcja wspomina, że migawkę da się wyzwolić bez względu na ustawione opcje...
    W instrukcji jest opisane co innego. Aparat robi zdjęcia niezależnie od ustawień a1 i a2 i bez zielonej kropki kiedy pod przycisk AE-L/AF-L podepniemy funkcję blokowania ostrości. Włączanie AF dalej jest pod spustem migawki, tylko po naciśnięciu przycisku ostrość jest blokowana tak długo, jak długo przycisk jest wciśnięty (a nie - jak opisuje instrukcja - do ponownego wciśnięcia; takiej funkcji nie ma w D7100). To nie jest to samo co włączanie AF przyciskiem AE-L/AF-L albo AF-ON.

    To co opisujecie, to ewidentny błąd w oprogramowaniu, który całkowicie uniemożliwia stosowanie priorytetu ostrości w D7100. Czy zamierzony, czy nie, tego już nie wiem, ale wg Nikona jest to działanie zgodne ze specyfikacją https://nikonasia-en.custhelp.com/ap...7497/related/1 nawet w przypadku D800 czy D4. Skoro wszystko było w porządku to dlaczego zmienili to potem w kolejnych poprawkach oprogramowania?
    Nie sądzę, żeby błędne działanie priorytetu ostrości było kwestią różnicowania modeli, bo to nie jest kluczowa funkcja. Nikon po prostu wypuścił bublowate oprogramowanie, a ponieważ ta firma ma w dużym poważaniu użytkowników swoich produktów (Tom Hogan opisuje to regularnie od lat) i nigdy do niczego się nie przyznaje o ile nie postraszy się jej pozwem zbiorowym, to zwyczajnie zostawili użytkowników D7100 na lodzie. Bo mogli.

    Znalazłem niby rozwiązanie problemu pułapki ostrości w D7100 ale, jak na razie, nie udało mi się ani razu.
    Ostatnio edytowane przez Jarkod ; 21-09-2016 o 19:26

  9. #109

    Domyślnie

    TOP67 czytałem Twój wpis w wątku o D750 " Da się, Przypisz AF do guzika AE-L i ustaw priorytet ostrości w AF-S " Mam ustawiony AF punktowy, priorytet ostrości w AF-S (AF ustawiony oczywiście na AF-S) w menu elementy sterujące f4 Rola przycisku AE-L/AF-L włączenie autofokusa AF-ON. Po naciśnięciu spustu aparat wali zdjęcia czy ma ostrość czy nie. Wychodzi piękny bokeh. W D90 pamiętam że ustawienie pułapki ostrości nie sprawiało mi problemu. Chyba że teraz robię coś nie tak ???
    D750 / D7100 // .. Irix 15/2.4 .. N 20/1,8G .. N 28/1,8G .. N 35/1.8G DX .. N 50/1.4G .. N 60/2.8D .. N 85/1.4G .. SY 135/2 .. N 24-120/4 .. S 70-200/2.8 OS
    X-T20 / .. SY 12/2 .. F 23/1,4 .. F 35/1,4 .. F 56/1,2 .. F 18-55 .. F 55-200 ..
    http://krzysztofstrzelczyk.pl

  10. #110

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Już od paru postów wiemy Zelber, że jesteś niedościgle naj i najmądrzejszy, a nawet jeszcze bardziej.
    Cieszy mnie to, że się zgadzamy

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Jeśli nie sprawiłoby ci trudności powstrzymanie się od udowadniania tego co chwilkę, byłoby ogólnie dużo prościej w tym wątku.
    Na logikę: która opcja będzie szybsza?
    A.) Wciskamy AF-ON, czekamy na pojawienie się zielonej kropki, w momencie gdy ją zobaczymy wciskamy spust migawki(z 300 ms czasu reakcji).
    B.) Wciskamy AF-ON i spust migawki, czekamy aż aparat potwierdzi ostrość, w momencie gdy ją potwierdzi od razu zaczyna robić zdjęcia (z 0-10 ms opóźnienia).

    Problem jest tego typu, że zaczynasz pisać o sporcie, a potem okazuje się, że twoje doświadczenie w tej kwestii dynamicznych kadrów kończy się na zdjęciach prawie nieruchomych kotów, w momencie gdy ja piszę o zdjęciach typu: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=275795
    Nie wiem, czy dalsza rozmowa ma jakikolwiek sens.

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    Interesujące, bo akurat korzystam z priorytetu migawki z powodu opisanego wcześniej. Odnoszę wrażenie, że nie przyjmujesz do wiadomości rzeczy, które komuś się sprawdzają a Tobie (z pewnych powodów) nie... Może troszkę więcej zrozumienia i nie patrzenia na wszystko przez własny pryzmat...
    Dużej filozofii tutaj nie ma
    Najlepsze jest to rozwiązanie, które daje najlepsze rezultaty zdjęciowe, jeżeli dwie różne metody dają takie same rezultaty to są one równoważne, zobaczę zdjęcia to uwierzę, ale na chwilę obecną to ja wrzucam na forum więcej zdjęć typu piłka na głowie/bucie wymagających sprawnego i dobrze opanowanego AF/aparatu.

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Nikon defaultowo ustawia dokładnie to co Zelber uznaje za, cytuję, 'do dupy', natomiast tam, gdzie nei można tego samodzielnie przełączyć sama fabryka ustawienia 'do dupy' wszczepia na sztywno.

    Wszystko to mówi mi, że jeśli tylko Zelber ma rację, to Nikon od lat jest w tym względzie straszliwie wprost niedoinformowany.
    Zdajesz sobie sprawę ile by mieli zgłoszeń serwisowych(aparat nie robi zdjęć gdy wciskam spust migawki) gdyby priorytet ostrości był ustawiony domyślnie?
    Ostatnio edytowane przez Zelber ; 21-09-2016 o 20:53

Strona 11 z 24 PierwszyPierwszy ... 91011121321 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Wołanie NEF do wiekszej ilości MPX? jak zrobić to dobrze
    By milczek77 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 30-01-2011, 13:20
  2. Panoramowanie w nocy - jak to zrobić dobrze
    By gn0m in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26-01-2011, 20:12
  3. Zdjęcie kija bilardowego - jak dobrze je zrobić
    By 100ksik in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 09-08-2010, 19:33
  4. Jak dobrze zrobić zachód słońca?
    By asche in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 26-06-2009, 19:06
  5. Blurowanie tła - jak zrobić dobrze
    By FalconPL in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 02-03-2008, 14:46

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •