Close

Strona 11 z 11 PierwszyPierwszy ... 91011
Pokaż wyniki od 101 do 110 z 110
  1. #101
    Oszczędny w słowach Awatar Monica31
    Dołączył
    08 2016
    Miasto
    Dabrowa gornicza
    Posty
    55

    Domyślnie

    No to trybem A ustawiam przyslone a czas odbiera aparat no i ewentualnie isem mogę jeszcze reulowac

    Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

  2. #102

    Domyślnie

    Brawo! Dobra odpowiedź. Jak będziemy iść dalej w tym tempie to do rana przerobimy całą "Naukę o fotografii" Feningera .

    To ustaw sobie aparat na A. Potem wyjdź z córką w plener lub przed dom i rozejrzyj się. Jak będzie słonecznie to możesz wydedukować prostą zależność, że jak chcesz zrobić zdjęcie z krótką, portretową Głębią Ostrości to musisz ustawić duży względny otwór przesłony np. 2.0 lub 2.2 dla obiektywu 35f1.8 i to się przełoży na co? Na ilość światła padającego na matrycę.
    Aby się nie zastanawiać jaką wartość czułości ustawić ustaw sobie ISO AUTO gdyż aparat (w mojej opinii) i tak zejdzie na wartość najniższą kiedy czas migawki wyjdzie poza minimalny dostępny, gdyż jak już zapewne wiesz - im wyższe ISO dla danej sceny tym krótszy czas migawki niezbędny do jej naświetlenia.

    Wskazówka 1
    Na pewno bardzo podobają Ci się te maziaste plamy świateł w tle więc powinnaś też nauczyć się jeszcze jednej zależności.
    Im bliżej aparatu obiekt fotografowany a im dalej tło za obiektem tym maziaje są większe.
    Im dalej oddalisz się od obiektu a tło będzie bliżej tym bardziej zdjęcie nie będzie tym czego oczekujesz.
    Po to używa się wielu obiektywów o różnych ogniskowych aby maziaje były takie same czyli zachwycające nie mniej niż sam obiekt bez względu na odległość od obiektu.

    Wskazówka 2
    Im tło składa się z większej ilości elementów o zróżnicowanym natężeniu światła tym maziaje są bardziej profi.
    Oświetlone słońcem liście, słońce przeświecające przez drzewa itd to ulubione tła dla bokehonanistów*.
    Jak zrobisz sobie zdjęcie czegokolwiek na tle garnków pokrytych chromonikieliną to zobaczysz o to chodzi.

    Na dziś koniec a Ty zabierz córce pluszowego misia i używając obiektywu 35mm ustaw misia w odległości 2m od czegoś w miarę dobrze oświetlonego nawet TV ale garnki metalowe będą luks.
    Ty stań w odległości 0.5m od misia ustaw przesłonę na 2.0 i wciśnij spust do połowy. Odczytaj czas jaki aparat będzie potrzebował na zrobienie zdjęcia, jeśli dłuższy niż 1/40, 1/50s (dłuższy czyli 1/30, 1/20, 1/15) to podnieś ISO. Jak używasz ISO AUTO to ten punkt pomijasz.
    Zrób sobie kilka zdjęć zmieniając odległość misia od tła i siebie od misia.
    Otwórz sobie zdjęcia do obejrzenia na TV.
    Zobacz jak się zmieniają maziaje i postaraj się wyciągnąć wnioski jaka jest tego zależność.

    dobrej nocy

    *bokehonanista - posiadacz przynajmniej Heliosa 44, którym robi zdjęcia nie dla pierwszego planu jak zdrowy psychicznie fotograf ale dla trzeciego lub czwartego planu czyli maziajów/bigosu w tle.

  3. #103
    Oszczędny w słowach Awatar Monica31
    Dołączył
    08 2016
    Miasto
    Dabrowa gornicza
    Posty
    55

    Domyślnie

    Dziękuję Ci bardzo kolego za obszerny wykład. Wskazowki bardzo przydatne zaraz wypróbuję bo dziecko akurat poszło spać. Miałabym jeszcze lekkie pytanie. Czy duża różnica jest miedzy obiektywem 35mm a 50mm ? Wiem że 50 są 1,8 i 1,4 rozumiem ze 14 jest jaśniejszy. Czasami się tak zastanawiam czy nie zrobiłam llbledu biorąc 35 zamiast 50 bo wyczytałam ze 50 lepsza do typowych portretow.

    Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

  4. #104
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ale w pomieszczeniu 50mm to dodatkowo nauka chodzenia po ścianach przydatna, za wąsko troszkę, 35mm w sam raz, a jasność obiektywu to dość dyskusyjna sprawa bo na f/1.8 ostrość potrafi być na oku, a policzek już będzie rozmyty, dlatego 35mm przymknięty troszkę jest dobry.

  5. #105

    Domyślnie

    Na tej stronie http://dofsimulator.net/en/ ustaw po kolei:
    1. Model "Girl 2"
    2. Background "Park"
    4. Zaznacz "Constant focal length"
    3. Kliknij Portrait
    5. Camera model: Make - Nikon, Model - D7100
    6. Po prawej stronie sekcji Background odznacz nieskończoność i ustaw suwakiem odległość od tła na np. 10 m
    7. Zmień f/1.4 na f/1.8 (trzeba wpisać w pole)
    8 Suwakiem przy f=85 zmień ogniskową na 35, a potem na 50. Obrazek po prawej pokaże Ci, czy różnią się te dwa obiektywy - kątem widzenia, czyli jaki obszar zmieści się w kadrze.

    Tu http://dofsimulator.net/en/?x=AIIAkQBf5OIIY4cBg1C jest jest wszystko poustawiane.

  6. #106

    Domyślnie

    Monica31 Obiektyw 50mm, może w przyszłym semestrze.
    W tym semestrze skoncentrujmy się na 35mm aby opanować podstawową obsługę aparatu i jakąś swobodę w kontrolowaniu głębi ostrości oraz uzyskać poprawną ekspozycję.

    Oczywiście, że 50mm będzie bardzo dobry. Po prostu w domu mogłabyś mieć problem ze zrobieniem całości sylwetki, w plenerze oczywiście ten problem znika.
    Różnica pomiędzy 35 a 50mm w Twoim aparacie to różnica w kącie widzenia, który robi się węższy czyli to tak jakbyś podeszła bliżej.

  7. #107

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Monica31 Zobacz posta
    Dziękuję Ci bardzo kolego za obszerny wykład. Wskazowki bardzo przydatne zaraz wypróbuję bo dziecko akurat poszło spać. Miałabym jeszcze lekkie pytanie. Czy duża różnica jest miedzy obiektywem 35mm a 50mm ? Wiem że 50 są 1,8 i 1,4 rozumiem ze 14 jest jaśniejszy. Czasami się tak zastanawiam czy nie zrobiłam llbledu biorąc 35 zamiast 50 bo wyczytałam ze 50 lepsza do typowych portretow.

    Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
    Możesz zakupić obiektyw o ogniskowej 50 mm. Jest on stosunkowo niedrogi i daje przyjemny obrazek. Jednakowoż cały czas forumowicze namawiają Cie przede wszystkim do intensywnej pracy nad własnym warsztatem i tą drogę powinnaś obecnie obrać. Posiadaną trzydziestka piątka spokojnie jesteś w stanie wykonać przytoczone zdjecie z dzieckiem pod warunkiem opanowania zależności między przesłana, czasem naświetlania oraz ISO. Jeśli koniecznie upierasz sie przy samodzielnym oszacowania parametrów naświetlania klatki to wygugluj sobie tzw. Regułę 16. To tak w kwestii zdjęć plenerowych. Powodzenia!
    D610; D700; D7000; SY 8/3.5; SY14/2.8; SY 24/1.4; SY 35/1.4; SY 50/1.4; SY 85/1.4; SY 135/2.0.

  8. #108

    Domyślnie

    Panowie tak czytam posty i prosze jednoznacznie napisać jaki program dla początkującego? Każdy odradza auto w sumie mało kiedy ustawiam na auto więc jaki? Chodzi o zdjęcia codzienne czyli w domu, na dworze itp.
    D60 + VR 18-105mm + 35mm f/1,8 G + YN 560III
    Kiev 4 + 35mm f/1,8

  9. #109
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jak zrozumiesz zależności między czasem migawki, przysłoną w obiektywie i ISO to spokojnie ustaw tryb A i testuj co się zmienia jak ustawiasz różne wartości przysłony, a jak czasy są za długie i wychodzą poruszone zdjęcia to jaki na to ma wpływ podnoszenie ISO.

  10. #110

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vargas Zobacz posta
    Panowie tak czytam posty i prosze jednoznacznie napisać jaki program dla początkującego? Każdy odradza auto w sumie mało kiedy ustawiam na auto więc jaki? Chodzi o zdjęcia codzienne czyli w domu, na dworze itp.
    To raczej zależy od poziomu Twojej wiedzy na temat fotografii... Nikt nie wie, czy znasz zależności między przysłoną, czasem i czułością, więc nie dostaniesz odpowiedzi który program będzie najlepszy... Dla mnie jest to manual (M) i priorytet przysłony (A), dla Ciebie może być auto... Lustrzanką cyfrową można eksperymentować, nie tracisz klatek na filmie, wyzwoleń migawki masz dziesiątki tysięcy, próbuj i ucz się. Pozdrawiam serdecznie

Strona 11 z 11 PierwszyPierwszy ... 91011

Podobne wątki

  1. nauka fotografii
    By Am113 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 47
    Ostatni post / autor: 09-03-2011, 18:28
  2. [ Portret ] Studyjne raczkowanie...
    By sea21 in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 09-04-2010, 08:54
  3. [ Portret ] Raczkowanie w studio
    By ozon11 in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 09-10-2009, 09:37
  4. [ Makro ] Raczkowanie by 6868
    By 6868 in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 14-07-2009, 23:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •