Close

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 37
  1. #21

    Domyślnie

    Tak to w skrócie wygląda jak opisałeś. W praktyce to fotograf sam doświadczalnie musiał dobrać sobie film, wywoływacz i sposób poruszania w tanku. Pośród fotoamatorów to chyba
    mało kto stosował ten sposób wywoływania, gdyż raczej nie zdarzało się poświęcić całego filmu na jedną scenę. Jaki był zysk w porównaniu do wywołania standardowego to Ci nie powiem,
    bo nigdy nie wywoływałem filmu w ten sposób. Jak wspomniałeś, prawidłowo naświetlony i wywołany negatyw daje również duży zakres tonalny, a dysponując wielogradacyjnymi papierami
    do odbitek i stosując maskowanie,doświetlanie czy inne tricki ciemniowe również można było wiele osiągnąć. W razie niepowodzenia robiło się po prostu kolejna odbitkę.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kazzi Zobacz posta
    mało kto stosował ten sposób wywoływania, gdyż raczej nie zdarzało się poświęcić całego filmu na jedną scenę.
    Dlaczego cały film... Można przewinąć i włożyć następnym razem, kiedy będzie potrzebny Bawiłem się w takie numery, w F90x i F100 dało się ustawić, żeby nie przewijał do końca, a w FE trzeba było wyczuć moment

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kazzi Zobacz posta
    Tak to w skrócie wygląda jak opisałeś. W praktyce to fotograf sam doświadczalnie musiał dobrać sobie film, wywoływacz i sposób poruszania w tanku. Pośród fotoamatorów to chyba
    mało kto stosował ten sposób wywoływania, gdyż raczej nie zdarzało się poświęcić całego filmu na jedną scenę. Jaki był zysk w porównaniu do wywołania standardowego to Ci nie powiem,
    bo nigdy nie wywoływałem filmu w ten sposób. Jak wspomniałeś, prawidłowo naświetlony i wywołany negatyw daje również duży zakres tonalny, a dysponując wielogradacyjnymi papierami
    do odbitek i stosując maskowanie,doświetlanie czy inne tricki ciemniowe również można było wiele osiągnąć. W razie niepowodzenia robiło się po prostu kolejna odbitkę.
    Poruszanie filmem podczas wywoływania to osobna dziedzina sztuki. Przy nieprawidłowym poruszaniu można "zaobserwować" jak świeży roztwór przepływał przez otwory perforacyjne na filmie 35mm.

  4. #24

    Domyślnie

    Naświetliłem i wywołałem ponad 1000 filmów czarno-białych.
    Standardowo używałem Hydrofenu (1:1), ale najbardziej lubiłem Rodinal (1:20 do 1:200).
    W zależności od rozcieńczenia uzyskiwało się różny efekt (ziarno, kontrast itd). Przy 1:200 Rodinal pracował jako wywoływacz akutacyjny.
    Przy Rodinalu jest bardzo ważne jak porusza się negatywem w koreksie.
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  5. #25
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2020
    Miasto
    Piotrków Tryb.
    Posty
    101

    Domyślnie

    Witam. Nie będę rozpoczynał nowego wątku, bo chodzi mnie o ostatnią wypowiedź - a mianowicie, jaki film 135/36 ( z przedziału 100-200) dobrać do wywoływacza Adox Rodinal (nie R09) przy rozcieńczeniu 1:50 lub 1:100, aby negatyw był lekko kontrasowy i nie posiadał dużego ziarna, chociaż będę robić max wielkość odbitek 13x18 to chciałbym dobrą jakość obrazka ?

  6. #26

    Domyślnie

    Ilford FP4 plus ; Ilford Delta 100 ;
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  7. #27
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2020
    Miasto
    Piotrków Tryb.
    Posty
    101

    Domyślnie

    Nie wiem, jak traktować tą odpowiedź, nigdzie nie spotkałem takiej podpowiedzi, jak pisałem w innych wątkach, miałem przerwę w "analogach" stąd moje pytanie, aby Ilford był tak wdzięcznym materiałem dla Rodinala.

  8. #28

    Domyślnie

    Ja wywoływałem prawie wszystko w Rodinalu 1:100 i byłem zadowolony. Wyniki były powtarzalne, ponieważ wywoływacz jest jednorazowy.
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  9. #29
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2020
    Miasto
    Piotrków Tryb.
    Posty
    101

    Domyślnie

    A jeszcze pytanie odnośnie wywołania filmu, czy istnieje jakiś wzór, może kolorystyka w tabeli, chodzi mnie po czym poznać czy wywołanie filmu trwało poprawnie w czasie, kolorystyka filmu na perforacji daje poznać - jasna lub ciemna,, ale jaka kolorystyka jest prawidłowa ?

  10. #30

    Domyślnie

    Mówimy o filmie czarno-białym. Wg mnie film jest poprawnie wywołany gdy perforacja jest przeźroczysta, napisy na niej czarne i dobrze czytelne. Na klatkach musza być widoczne szczegóły w światłach i cieniach.
    Gdy pilnuje się dokładnie temperatury, czasu i okresowego mieszania wywoływacza i wywoływacz jest jednorazowy to ciężko popełnić błąd. W razie błędu są wzmacniacze i osłabiacze.
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Portret ] Pierwsze kroki - ciąg dalszy
    By malypio in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 12-08-2014, 13:28
  2. Wywołanie starego filmu
    By p.przybylski1 in forum Tradycyjne techniki wołania - ciemnia
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-11-2013, 09:08
  3. POMOC KOLEŻEŃSKA - wywołanie zniszczonego filmu.
    By hostman22 in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 21-07-2010, 11:43
  4. [ Krajobraz ] Ciąg dalszy...
    By darek_d in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 07-06-2010, 22:38
  5. [ Glamour/Beauty ] Lidia - ciąg dalszy
    By jendryn in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 01-03-2009, 21:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •