Close

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 37
  1. #11

    Domyślnie

    To jest znane od dawna.
    Polecam odpowiedni akapit w wiki. W skrócie, halogenki srebra zawarte w filmie cz-b do zimnego procesu odbijają promieniowanie podczerwone tak samo jak cząstki kurzu. ICE będzie działało na filmach cz-b wywołanych w procesie C-41. Ilford pewnie nadal klepie XP2, Nie wiem jak Fuj i Kodak, pewnie nie.

    Dodam tylko, że jak ktoś chce korzystać z ICE, to czeka go zakup coolscana. Digital ICE w Epsą to podróba, potrafi na przykład wyciąć drobne szczegóły, myśląc, że to syfy. Poza tym dwukrotnie wydłuża czas skanowania.
    W przypadku filmów do czerni i bieli polecam wołać samemu, wtedy nie ma problemu z paprochami. Czasem mi się jakiś jeden trafił na klatkę, a w większości wypadków było czysto.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  2. #12

    Domyślnie

    Ja dopiero po zakupie dopatrzyłem się, że ta funkcja nie działa z filmami cz-b, jakoś nie zwróciłem na to uwagi, ale nawet z kolorowymi jej nie używam bo za długo trwa cały ten proces. Jeśli będziesz uważał przy wołaniu w domu to nie będziesz musiał za wiele usuwać tych farfocli. Słyszałem żeby przed suszeniem filmów w łazience dobrze ją zaparować aby kurzu się pozbyć, ale swoje wieszam w pokoju i filmy mam czyste, nie polecam tylko suszenia tam gdzie jest gorąco bo skręcają się jak świńskie ogonki.

    Efekty bardzo dobre, muszę i ja kupić jakiś normalny wywoływacz i popróbować.
    D300, F90x, F401: S17-50, N70-210/4, N35-105
    Praktica MTL 5B, MTL 3 : Helios 44m-4, Revuenon 135 2.8. Pentor 28 2.8, Domiplan 50 2.8
    Zorka 4, Fied 5, Smiena Symbol, Lubitel 166 U, Agfa Isolette II

  3. #13

    Domyślnie

    Ten akurat udało mi się nie uszkodzić po wywołaniu ale obawiałem się czy nie porysuje się w "duplikatorze" ale nic nie musiałem poprawiać na zdjęciach,
    następna będzie ILFORD PAN 400 (najprawdopodobniej naświetlona i wywołana na iso 200) no i sprawdzę współdziałanie aparatu i filmu z lampą
    (z wyzwalaczem Pixel King i Nikon SU-800 nie współpracuje, pozostaje lampa na aparacie lub synchro SC-29)
    informacja o ICE i cz-b filmie troszkę ostudziła mój (i pewnie nie tylko mój) zapał do zakupu skanera.
    100% hobby. ... ... www
    Ami 66 > Smena 8m > Fed 5 > Lubitel 166B > Zenit TTL > Minolta > Sony > Pentacon six TL - Nikon F - Nikon D

  4. #14

    Domyślnie

    ILFORD PAN 400 również zrobiony tak jak pisałem naświetlałem go na iso200 i tak też wywołałem w D-76, ziarno bardziej widoczne niż przy 100, ale może przyczyniło się do tego również to że było robione na iso200.

    Ilford Pan 400 (naświetlany na isi200 i tak wywołany D-76 1:0) Nikon F90x

    Nikkor 50/1.8 + lampa na aparacie w ścianę z tyłu

    Nikkor 85/1.8

    Nikkor 85/1.8

    Nikkor 50/1.8 z ręki

    Nikkor 85/1.8

    Następna czeka w kolejce "Rollei Retro 80s"
    100% hobby. ... ... www
    Ami 66 > Smena 8m > Fed 5 > Lubitel 166B > Zenit TTL > Minolta > Sony > Pentacon six TL - Nikon F - Nikon D

  5. #15

    Domyślnie

    Masz i tak mniejsze ziarno niż ja po Caffenolu, na ostatnim zdjęciu najbardziej je widać, ale ogólnie efekt mi się podoba. W swoim body mam jeszcze rolkę Agfy APX 100, naświetlanej na iso50, zobaczymy co wyjdzie.
    D300, F90x, F401: S17-50, N70-210/4, N35-105
    Praktica MTL 5B, MTL 3 : Helios 44m-4, Revuenon 135 2.8. Pentor 28 2.8, Domiplan 50 2.8
    Zorka 4, Fied 5, Smiena Symbol, Lubitel 166 U, Agfa Isolette II

  6. #16

    Domyślnie

    Cześć

    Możecie mi wyjaśnić cel naświetlania filmu ISO400 na ISO200 lub ISO100 na ISO50 itd.? Chyba nie ogarniam i byłbym wdzięczny o wyjaśnienie co to daje. Z góry dzięki.

  7. #17

  8. #18

    Domyślnie

    To nie lepiej uzyć filmu o mniejszej czułości ? Nie wiem, glosno myślę...Zauwazyłem że niektórzy z założenia naświetlają filmy na innych niż nominalne czułości. Ja chciałbym poznać ich motywację. Wchodze w temat i chciałbym poznać różne techniki.

  9. #19

    Domyślnie

    Zmiana nominalnej czułości filmu i modyfikacja procesu jego wywołania miła raczej na celu dążenie do zarejestrowania sceny o dużej rozpiętości tonalnej.
    Film obficiej naświetlony i wywołany krócej lub w mniej energicznym wywoływaczu rejestrował obraz w niskich światłach, a w wysokich światłach nie powodowało
    to mocnego zaczernienia umożliwiając reprodukcję wysokich świateł. Efekt końcowy w dużym stopniu zależał od rodzaju użytego wywoływacza i sposobu poruszania
    wywoływanego filmu w kąpiel. Filmy o nominalnej niskiej czułości charakteryzują się małym ziarnem ale i dość dużym kontrastem, w przeciwieństwie do filmów
    wysokoczułych. Druga część tej magii to kopiowane tak wywołanego filmu na papier.

  10. #20

    Domyślnie

    Hmmm z tego co wiem co negatyw pozwala na rejestrowanie scen o dużo większej ropiętości tonalnej niż matryca. Czy stosując sztuczę z naświetlaniem na czułości niższej niżnominalna i zastosowaniu tego sposobu wołania (krócej i mniej energicznie) potęguje jeszcze bardziej możliwości co do rejestracji takich scen? Czyli zakładająć że mam w aparacie film ISO400 i zajdzie potrzeba aby wykonać zdjęcia wielce kontrastoych to śmiało mogę naświetlać na ISO200 i wołać wyżej opisanym techniką i otrzymam opisany efekt? Sorry za pewnie oczywsite dla was pytania ale dopiero wgryzam się w to wszystko po wielu latach cyfrowych poprzedzonych kilkoma analogowymi ale raczej mniej świadomymi (bo za szczeniaka jeszcze).

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Portret ] Pierwsze kroki - ciąg dalszy
    By malypio in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 12-08-2014, 13:28
  2. Wywołanie starego filmu
    By p.przybylski1 in forum Tradycyjne techniki wołania - ciemnia
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-11-2013, 09:08
  3. POMOC KOLEŻEŃSKA - wywołanie zniszczonego filmu.
    By hostman22 in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 21-07-2010, 11:43
  4. [ Krajobraz ] Ciąg dalszy...
    By darek_d in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 07-06-2010, 22:38
  5. [ Glamour/Beauty ] Lidia - ciąg dalszy
    By jendryn in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 01-03-2009, 21:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •