Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    To przy okazji zapytam. Mam LR4 i z różnych względów w nim pozostanę. Są pliki RAW (jest i będzie ich coraz więcej zapewne), których LR4 nie otworzy. Konwertuję wówczas taki RAW przed obróbką do uniwersalnego formatu .DNG
    Pytanie brzmi, czy da radę wygenerować z pliku .DNG, plik.xmp. Z tego co mi wiadomo przy obróbce pliku/formatu .dng takie informacje zapisywane są w samym pliku .DNG. Pytam dlatego iż regulamin zabawy w RAW-ki wymaga dołączenia pliku z ustawieniami obróbki (przykładowo.xmp).

    dlatego w regulaminie należało by zmienić, że xmp tylko dla nefów a reszta wysyłamy jako dng czy tif czy coś innego (a może już to jest dopuszczone przez regulamin)
    Ostatnio edytowane przez notdot ; 25-08-2016 o 21:01
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    To przy okazji zapytam. Mam LR4 i z różnych względów w nim pozostanę. Są pliki RAW (jest i będzie ich coraz więcej zapewne), których LR4 nie otworzy. Konwertuję wówczas taki RAW przed obróbką do uniwersalnego formatu .DNG
    Pytanie brzmi, czy da radę wygenerować z pliku .DNG, plik.xmp. Z tego co mi wiadomo przy obróbce pliku/formatu .dng takie informacje zapisywane są w samym pliku .DNG. Pytam dlatego iż regulamin zabawy w RAW-ki wymaga dołączenia pliku z ustawieniami obróbki (przykładowo.xmp).
    Proponuję po skończeniu edycji zdjęcia w LR zrobić z niego preset ze swoim Nickiem i go wyeksportować. Ma on rozszerzenie .irtemplate i ten preset załączyć do zdjęcia.
    Sam tak robiłem kilka razy i nikt na mnie nie krzyczał . To chyba tak można.

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez notdot Zobacz posta

    dlatego w regulaminie należało by zmienić, że xmp tylko dla nefów a reszta wysyłamy jako dng czy tif czy coś innego (a może już to jest dopuszczone przez regulamin)
    Jakbym miał się czepić to tylko ewentualnie .dng wchodziłby w rachubę bo w nim jest zawarta informacja (tak sądzę) co do obróbki, w TIF, raczej nie ma takowej, albo o czymś nie wiem

    Cytat Zamieszczone przez Banderas Zobacz posta
    Proponuję po skończeniu edycji zdjęcia w LR zrobić z niego preset ze swoim Nickiem i go wyeksportować. Ma on rozszerzenie .irtemplate i ten preset załączyć do zdjęcia.
    Sam tak robiłem kilka razy i nikt na mnie nie krzyczał . To chyba tak można.
    I to jest dobra rada Zawsze lepiej (znaczy dużo szybciej) wysłać preset z ustawieniami, znaczy ten plik .irtemplate, który waży powiedzmy ok. 3 KB, niż plik .DNG, który może ważyć ok. 30 MB.

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    Jakbym miał się czepić to tylko ewentualnie .dng wchodziłby w rachubę bo w nim jest zawarta informacja (tak sądzę) co do obróbki, w TIF, raczej nie ma takowej, albo o czymś nie wiem.
    ale o czym piszesz? bo nie rozumiem, lr zapisuje xmp (jako osobny plik) tylko dla rawów (w tym samym katalogu co raw/nef), reszta plików która może być obrabiana przez lr ma wszelkie zmiany zapisane w danym pliku (czyli w sobie samych)
    inaczej: raw/nef nie jest w żaden sposób zmieniany przez lr, dlatego zmiany są zapisywane w xmp (i nie tylko), natomiast jak dodasz/zmienisz choćby jeden piksel w plikach typu jpg czy dng czy tiff to te zmiany będą zapisane w tychże plikach
    zmiany, nie historia zmian
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez notdot Zobacz posta
    ale o czym piszesz? bo nie rozumiem, lr zapisuje xmp (jako osobny plik) tylko dla rawów (w tym samym katalogu co raw/nef), reszta plików która może być obrabiana przez lr ma wszelkie zmiany zapisane w danym pliku (czyli w sobie samych)
    inaczej: raw/nef nie jest w żaden sposób zmieniany przez lr, dlatego zmiany są zapisywane w xmp (i nie tylko), natomiast jak dodasz/zmienisz choćby jeden piksel w plikach typu jpg czy dng czy tiff to te zmiany będą zapisane w tychże plikach
    zmiany, nie historia zmian
    Piszę o tym, że w pliku .DNG są zawarte podobne informacje jak w pliku .xmp. Innymi słowy. Plik dng poddany obróbce (wysłany komuś, jak tu w tej zabawie) i gdy otworzy się go później w LR (bądź ACR) wówczas suwaki w LR automatycznie ustawią się tak jak były przy końcowym etapie obróbki. Ba, nawet korekcje lokalne(Adjustment Bursh) będą i można zobaczyć co, gdzie i z jakimi ustawieniami pędzla było zmienione na zdjęciu. Chodzi chyba o to aby prowadzący zabawę mógł zweryfikować (w razie jakichś tam wątpliwości) czy obróbka była wykonana w programie do wywołania RAW, w jaki sposób, itp....
    Plik TIF nie ma takich opcji i po wczytaniu do LR wszystkie suwaki będą wyzerowane. Dlatego uważam, że nie ma sensu wysyłać pliku TIF.

  6. #16

    Domyślnie

    Jak jest z kompatybilnością plików xmp z LR i ACR? Wszystkie przekształcenia są przetwarzana poprawnie? Nie mam LR i nie mam jak sprawdzić.
    Ponieważ nie mam Tapatalka, to post dodałem poprzez kliknięcie ZAMIEŚĆ SZYBKĄ ODPOWIEDŹ na dole strony otworzonej w domyślnej przeglądarce mojego laptopa. Podobno też tak można

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    Piszę o tym, że w pliku .DNG są zawarte podobne informacje jak w pliku .xmp. Innymi słowy. Plik dng poddany obróbce (wysłany komuś, jak tu w tej zabawie) i gdy otworzy się go później w LR (bądź ACR) wówczas suwaki w LR automatycznie ustawią się tak jak były przy końcowym etapie obróbki. Ba, nawet korekcje lokalne(Adjustment Bursh) będą i można zobaczyć co, gdzie i z jakimi ustawieniami pędzla było zmienione na zdjęciu. Chodzi chyba o to aby prowadzący zabawę mógł zweryfikować (w razie jakichś tam wątpliwości) czy obróbka była wykonana w programie do wywołania RAW, w jaki sposób, itp....
    Plik TIF nie ma takich opcji i po wczytaniu do LR wszystkie suwaki będą wyzerowane. Dlatego uważam, że nie ma sensu wysyłać pliku TIF.
    a widzisz no to się nie zrozumieliśmy, owszem dng ma takie coś, jpg czy tiffy nie - masz rację, przy czym źle napisałem by wysyłać tify, się odnosiłem bardziej do tego jak zapisuje to LR, a źle to opisałem w kwestii zabawy w rawki
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  8. #18
    C_K
    Gość

    Domyślnie

    To w Adobe Camera Raw jest prościej, obok każdego pliku raw program zapisuje automatycznie xmp

  9. #19

    Domyślnie

    ale w LR też, patrz post 7
    poza tym w LR xmp nie zawiera wszystkich danych
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Efekt jak z komiksu Max Payne - jak uzyskać?
    By FrankWoody in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 07-04-2013, 05:10
  2. jak uzyskac...
    By sanderus in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 25-07-2011, 22:56
  3. efekt-jak uzyskac
    By zz_ania in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 24-01-2011, 13:05
  4. Jak zrobić takie zdjęcie? Jak uzyskać taki efekt?
    By prezes_m in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 12-11-2009, 19:11
  5. Jak uzyskac wyoblenie?
    By lolejko in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 16-03-2009, 11:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •