Close

Strona 9 z 9 PierwszyPierwszy ... 789
Pokaż wyniki od 81 do 82 z 82
  1. #81

    Domyślnie

    dziękuję za uwagi. Czy mogę prosić o doprecyzowanie co oznacza wyciąganie za bardzo cieni? Faktycznie zdjęcia robione były w ciężkich warunkach, słońca było zdecydowanie zbyt dużo. Jeśli chodzi o Clarity to w pierwszym zdjęciu +16 w drugim 0. Co oznacza że wyglądają na "brudne" Będę wdzięczny za dodatkowe uwagi. A jeśli chodzi o kadrowanie czy w tym temacie jest przyzwoicie?

  2. #82

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez robertklein Zobacz posta
    Czy mogę prosić o doprecyzowanie co oznacza wyciąganie za bardzo cieni? Faktycznie zdjęcia robione były w ciężkich warunkach, słońca było zdecydowanie zbyt dużo.
    Myślę, że generalnie chodzi o to, żebyś zrozumiał, że głównym czynnikiem budującym nastrój zdjęcia jest światło i traktował je jako swojego sprzymierzeńca, a nie wroga, lub ewentualnie "zmusił" je do współpracy

    Jeżeli ustawiasz portretowane osoby w cieniu np. ściany budynku, albo ich własnym cieniu (tak jak zrobiłeś na drugim zdjęciu) światło będzie bardziej rozproszone, ale też zimne.

    Jeżeli ustawisz te same osoby w cieniu np. drzewa, efekt będzie podobny, i może dojść do tego jeszcze zielony zafarb (ze światła przedostającego się przez liście), który będzie trudno usunąć.

    Jeżeli fotografujesz w silnym, ostrym słońcu, możesz mieć głębokie cienie. Programowo da się je rozjaśnić, ale efekt będzie daleki od naturalnego (to może miał na myśli Aeon88 mówiąc "brudne").

    Moim zdaniem zbawienna mogłaby być w tej sytuacji blenda. Jeśli nie zamierzasz zarabiać takim fotografowaniem na życie, na początek wystarczy "po taniości", np. kilkudziesięciocentymetrowa w kształcie koła, tak żebyś mógł doświetlać same twarze i skumał ideę odbijania istniejącego światła.

    Bez blendy na Twoim miejscu nie ustawiałbym państwa młodych tyłem do słońca, bo wtedy najlepsze światełko masz na ramieniu i karku pana młodego - czyli elementach dość mało istotnych dla fotki. Raczej spróbowałbym ze światłem pod kątem z boku i patrzył, co z tego wyniknie.

    Obronną ręką z tej sytuacji wyszli państwo młodzi - ich uśmiechy nie mają sztuczności i zachowują się całkiem naturalnie. Powodzenia

Strona 9 z 9 PierwszyPierwszy ... 789

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 472
    Ostatni post / autor: 20-12-2023, 17:20
  2. Odpowiedzi: 91
    Ostatni post / autor: 23-06-2020, 21:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •