Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie Dozbrojenie się w góry- Plecak, głowica, filtr szary połówkowy

    Witojcie! Chciałbym się dowiedzieć szczególnie od tatrzańskich tułaczy, czego używacie. Zbliża mi się 2-tygodniowy wypad w Tatry. Chodzę po nich bardzo dużo, od świtu do zmierzchu, od schroniska do schroniska.

    Jaki plecak? ~300zł
    Główny plecak mam 80L + 10, do przemieszczania się pomiędzy schroniskami, ale na jakieś szczyty chciałbym kupić coś dedykowanego pod foto, bo zwykły plecak to katorga. Co byście polecili, lub testowaliście i miło wspominacie? Mam D7100 z gripem, sigmę 10-20, sigmę 18-50, nikkora 50mm manuala, heliosa 50 mm z pierścieniami do makro. Niewykluczone, że pojawi się nikon 70-200, albo tokina 11-16 do tego wszystkiego dodatkowo. Oczywiście będę potrzebował trochę miejsca na jakiś polar/cienką kurtkę, apteczkę i ortalionowe spodnie i picie Bardzo zależy mi na tym, żebym mógł z jednego ramienia zdjąć plecak i bokiem szybko dostać się do body, bo często chowam. Do tego mam jeszcze statyw Sherpa 600R i chciałbym go też przypiąć. I tu pojawia się drugie pytanie:

    Jaka głowica? ~250zł
    Ta standardowa z sherpy jest kiepska. Fajnie byłoby, żebym mógł zablokować poziom- do panoram, żeby robić np. pionowe kadry. Kadrów "góra-dół" nie robię. Może coś w tej cenie się znajdzie z obrotem wokół punktu nodalnego?

    Jaki filtr połówkowy? ~300
    Obiektywy mam o różnej średnicy filtra, więc chyba najrozsądniej będzie zakupić te prostokątne, tylko które? Najczęściej czekam na złote godziny, więc chciałbym wygasić niebo, żeby zoptymalizować rozkład światła na pierwszym i dalszym (szczyty) planie.

    Zdaję sobie sprawę, że z takim budżetem cudów nie będzie, ale uczę się fotografii i pewnie za rok, dwa będę wiedział co zmienić i sam komuś pomogę :P

  2. #2

    Domyślnie

    Filtr połówkowy kołowy nie ma sensu. Jedynie system Cokin. Jak nie oryginał to "zamiennik" z dobrym filtrem. Można kompletować po jednym elemencie lub od razu cały zestaw.
    Sugeruję kompletować: pierścienie do średnicy posiadanych obiektywów, holder, osłona + dobry filtr. Jak pogłówkujesz zmieścisz się w 3 stówkach. Poszukaj tutaj.
    Tutaj jest... podpis

  3. #3

    Domyślnie

    Plecak mam Vertex 300aw, nad Morskie oko spacer szybszym tempem bez problemu i bólu pleców. Świetnie rozkłada ciężar.
    Załadowany był full tym co w stopce mniej więcej bez studyjnej lampy i statywy oczywiście.
    D750 | D750 | N14-24 | N24-70 | N70-200 VRII | N85 1.4D | S35 1,4 | T90 2.8 | Sb900 | Sb910 | Atlas 600TTL| MGA-684

  4. #4

    Domyślnie

    Plecak mam Vertex 300aw, nad Morskie oko spacer szybszym tempem bez problemu i bólu pleców. Świetnie rozkłada ciężar.
    Przeczytaj co napisał OP:
    Główny plecak mam 80L + 10, do przemieszczania się pomiędzy schroniskami, ale na jakieś szczyty chciałbym kupić coś dedykowanego pod foto, bo zwykły plecak to katorga.
    Plecaki foto są zazwyczaj dedykowane do biegania na weselu, po mieście, płaskim terenie, przez co zupełnie nie nadają się na wycieczki w góry. Źle rozkładają wagę na plecach, nie mają odpowiedniego stelaża, nie da się do nich dopakować wszystkich rzeczy które potrzeba na wycieczce.
    Czemu normalny plecak to dla Ciebie katorga? Ja nosiłem sprzęt foto ( body D300s+17-200 ) w Bergahus FreeFlow 35+8, wkładając aparat na samej górze i nie bawiąc się w specjalne futerały, etc. Nic dużo wygodniejszego sobie nie wyobrażam. dla Ciebie pewnie byłby on za mały ( jak chcesz nosić 70-200, filtry i kilka innych szkieł, ale w górskich plecakach wybór jest duży. Prawie każdy plecak z kominem da się zdjąć z jednego ramienia ( zostawiając na pasie biodrowym ) i wyjąć z niego coś z góry, np. body.

    Sugeruję:
    1. Zostawić gripa
    2. Kupić porządny plecak górski i wypracować metodę wygodnego noszenia sprzętu foto :P
    d70s + N18-70 + N55-200

  5. #5

    Domyślnie

    Prawdziwy plecak (a nie wyrób plecakopodobny) z dobrym stelażem i boczną komorą na sprzęt foto we względnie rozsądnej cenie to manfrotto off road hiker (20, 30,40). I właściwie (chyba) na tym koniec. Są jeszcze świetne plecaki f-stop ale to już inna półka cenowa.

    Oddzielną kwestią jest zestaw szklarni który chcesz nosić, proponuję abyś przejrzał exify i zrobił statystykę wykorzystywanych najczęściej. Jest bardzo prawdopodobne, że uda się to zredukować do dwóch: UVA i krótkiego dobrego jakościowo zooma.

    Podobnie w kwestii głowicy - możesz robić z siebie wielbłąda a możesz kupić najprostszą uchylną głowicę manfrotto dającą Ci pozycję pionową. I prawie zawsze to wystarczy. Jeśli chcesz obracać to wokół punktu nodalnego to albo kupujesz mocowanie na pierścieniu albo przygotowujesz dedykowany do swojego obiektywu adapter (wygięty płaskownik). W krajobrazie z reguły nie ma zresztą takiej potrzeby bo pierwszy plan jest oddalony.


    Pozdro
    Wiesiek

    Jeszcze dopiszę o bocznym otwieraniu. To rozwiązanie radykalnie przyspiesza możliwość szybkiego wyciągnięcia aparatu, szczególnie, że nie zawsze jest gdzie wygodnie położyć na ziemi. Jeśli chodzisz z kimś to właściwie w przypadku lustra konieczność. Dużo lepsze są bezlusterkowce bo te można nosić na szelkach plecaka z natychmiastowym wygodnym dostępem. Tak wożę aparat na moich wyjazdach skiturowo-skialpinistycznych. I powiem szczerze, w większych górach to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od lustra. Szczególnie, że jest się wtedy członkiem ekipy a nikt nie będzie czekał zbyt długo na fotografa. Czyli bezlusterkowiec z szerokim kątem i seria zdjęć w pionie, dokładny kadr w postprodukcji.
    Ta mobilność, którą się uzyskuje pozwala na osiągnięcie celów, które tak byłyby nie do zrobienia. U Ciebie widzę trochę inny model - wyjście na świt czy tam zachód z myślą o porządnej robocie w pewnie niezbyt trudnym i odległym punkcie. Ale nawet wtedy mniejszy ciężar pozwala zrobić więcej, przemieścić się na drugi punkt. Dlatego warto rozważyć listę sprzętu i zadać sobie pytanie co jest absolutnie niezbędne a z czego można zrezygnować. Noszenie wszystkiego dowodzi raczej braku planu i przewidywania.
    Napisałem to z punktu kogoś kto dużo czasu spędza w terenie (myślę, że do 100 dni w roku) głównie na nartach ale też na rowerze. Na tym ostatnim plecak z bocznym dostępem to chyba jedyna opcja...

    Pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Rycerz ; 28-04-2017 o 23:25 Powód: nie piszemy posta pod postem

  6. #6
    Oszczędny w słowach Awatar DrAszyr
    Dołączył
    06 2015
    Miasto
    Starogard Gdański
    Posty
    235

    Domyślnie

    Seria Benro Beyond ma szerokie szelki, wentylację pleców, pas biodrowy i piersiowy, aparat z komory głównej można wyjąć przez otwór boczny bez całkowitego zdejmowania plecaka. Na Twój sprzęt wystarczy B200 lub B300. W komorę górną zmiescisz trochę wałówki a nawet dobrze złożoną kurtkę typu packlite (z tych mniejszych - mój mamut się mieści spokojnie). Cena 300-350pln. Pozdrawiam!
    Biały Samsung Galaxy S5 z trybem Live View...
    ... i jakieś Nikony (czarne).

  7. #7

    Domyślnie

    Biorąc listę sprzętu i rzeczy, jakie chcesz wpakować, to żaden plecak foto nie da rady...
    Dokładnie przemysł co napisał Wujot - wycieczka w góry do zabieranie tylko niezbędnego sprzętu. Wymieniony przez ciebie zestaw to razem z plecakiem bylba by waga dochodząca do 10kg... a do komory dodatkowej wiele nie wciśniesz, więc obowiązkowo trzeba brać 2.

    Z plecaków foto, które mogą podołać twojemu założeniu to jest np. Lowepro Fastpack 350AW.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #8

    Domyślnie

    @amirez dzięki, poszukam w tych modelach czegoś dla siebie.
    @Kurtz Wygodne noszenie sprzętu w aktualnym plecaku to fajna uwaga, wcześniej nie zwróciłem na to uwagi Właściwie, to na trasę mogę nosić plecak narzeczonej, który jest mniejszy i jakoś mi specjalnie nie przeszkadza, że fioletowy
    @Wujot Te Road Hikery ciekawe, pooglądam sobie jakie są w ofercie, cenowo też jest ok. Oczywiście nie doprecyzowałem. Napisałem jakie mam szkła, ale nie zamierzam nosić wszystkiego na raz. Na trasę UWA i 18-50 - to wszystko. Tokina będzie na gwiazdy niedaleko schronisk. Możesz wyjaśnić co to "mocowanie na pierścieniu"? Ostatecznie płaskownik jestem w stanie sam zrobić.
    @DrArszyr te plecaki też się zapowiadają fajnie.

    Dziękuję wszystkich za podpowiedzi, wachlarz fraz do google się zawęził i będzie łatwiej

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez animatrix Zobacz posta
    @Wujot Te Road Hikery ciekawe, pooglądam sobie jakie są w ofercie, cenowo też jest ok. Oczywiście nie doprecyzowałem. Napisałem jakie mam szkła, ale nie zamierzam nosić wszystkiego na raz. Na trasę UWA i 18-50 - to wszystko. Tokina będzie na gwiazdy niedaleko schronisk. Możesz wyjaśnić co to "mocowanie na pierścieniu"? Ostatecznie płaskownik jestem w stanie sam zrobić.
    http://fripers.pl/p/mocowanie-obiekt...nt-ring-d-jjc/

    Główny problem polega aby trafić taki pierścień co "pasuje" do Twojego obiektywu. W niektórych przypadkach nawet nie trzeba sanek (czy płaskiej szyny) tylko praktycznie od razu jesteś pod punktem nodalnym. Oczywiście mówię tutaj o robieniu panoramy cylindrycznej a nie sferycznej. Zauważ, że nawet nie trzeba brać głowicy statywowej (choć rotator czasem jednak by się zdał).

    Pozdro
    Wiesiek

  10. #10
    Oszczędny w słowach Awatar DrAszyr
    Dołączył
    06 2015
    Miasto
    Starogard Gdański
    Posty
    235

    Domyślnie

    Noszenie sprzętu w plecaku trekkingowym zwykle jest mało praktyczne, chyba, że wkładamy do plecaka torbę foto, ale wtedy o szybkim dostępie do sprzętu można zapomnieć. Luzem zawsze mi się wszystko mieszało z ciuchami, żarciem, obijało o siebie... Średnia przyjemność, ale jak kto woli.
    PS. Jeśli tylko 2 szkła, to można spróbować body z podstawowym szkłem w kaburze, a dodatkowe szkło w sztywnym futerale do plecaka trekkingowego...
    Ostatnio edytowane przez DrAszyr ; 28-06-2016 o 23:31
    Biały Samsung Galaxy S5 z trybem Live View...
    ... i jakieś Nikony (czarne).

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Filtr szary połówkowy
    By MarcinWysocki in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 08-03-2014, 13:36
  2. Filtr szary połówkowy.
    By mirko33 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 30-03-2011, 20:05
  3. Filtr połówkowy szary
    By Valdek_Tychy in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 08-07-2010, 00:25
  4. filtr połówkowy-szary
    By nychu in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-10-2008, 14:25
  5. Filtr szary, neutralnie szary połówkowy?
    By Carax in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 20-08-2008, 11:39

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •