Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Jaki filtr? Co wybrać?

    Witam wszystkich

    Może polecicie jaki filtr kupić, ostatnio fotografowałam auta a z pewnością jeszcze nie raz będę, najczęściej będą to pory dnia kiedy jest bardzo słonecznie i jasno albo wieczorem i w nocy, wtedy chodzi o kwestie rozpraszania się świateł i wysokie ISO (przy włączonych postojowych nie ma żadnego problemu)

    A druga rzecz to fotografowanie, ludzi coś typu reportaż ze zlotów, grupy ASG itd

    Do tego dochodzą zwierzęta co się wiąże często z kurzem, pyłem, błotem itp więc można byłoby wypróbować filtr ochronny na obiektyw.


    Nikon d5100 i chodzi mi o filtry do obiektywu 18-105mm nikkor, bo do sonnara 200mm nie wiem czy jakieś znajdę z taką średnicą

  2. #2

    Domyślnie

    Ok, ale co to niby ma być za filtr ??
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    GonzoG, nie doczytałeś ? - jakiś filtr
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  4. #4

    Domyślnie

    Proponuję 67mm, jest szansa że będzie pasował
    D7000+S17-50/2.8+S70-200/2.8+S30/1.4
    było: D90, N18-105, N50/1,8D, N70-210D

  5. #5

    Domyślnie

    Autorze jak będziesz potrzebował filtr uv lub polaryzacyjny do 18-105, pisz Pw, mam na sprzedaż

  6. #6

    Domyślnie

    Och jakie to zabawne, jakby nie było to chodzi o jakiś filtr więc po co ta ironia?
    Czytałam o filtrach i po prostu jest tego sporo więc zapytałam jeszcze na forum, w celu uzyskania jakiejś sensownej podpowiedzi.

    Myślałam właśnie o filtrze polaryzacyjnym, powinien spisać się podczas mocno słonecznych dni albo o szarym połówkowym.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ewenement Zobacz posta
    Witam wszystkich

    Może polecicie jaki filtr kupić, ostatnio fotografowałam auta a z pewnością jeszcze nie raz będę, najczęściej będą to pory dnia kiedy jest bardzo słonecznie i jasno albo wieczorem i w nocy, wtedy chodzi o kwestie rozpraszania się świateł i wysokie ISO (przy włączonych postojowych nie ma żadnego problemu)

    A druga rzecz to fotografowanie, ludzi coś typu reportaż ze zlotów, grupy ASG itd

    Do tego dochodzą zwierzęta co się wiąże często z kurzem, pyłem, błotem itp więc można byłoby wypróbować filtr ochronny na obiektyw.


    Nikon d5100 i chodzi mi o filtry do obiektywu 18-105mm nikkor, bo do sonnara 200mm nie wiem czy jakieś znajdę z taką średnicą
    W epoce cyfrowej nie używa się filtrów do ludzi, zwierząt itp. Te rzeczy załatwia się w programach graficznych. Jedyne przydatne filtry to polaryzacyjny, szary i szary połówkowy. Jeśli chodzi o filtr ochronny, to zdania są podzielone. Porządny "ochraniacz" kosztuje niemało: http://www.fotoplus.pl/obiektywy/fil...l-Color-Filter

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ewenement Zobacz posta
    Och jakie to zabawne, jakby nie było to chodzi o jakiś filtr więc po co ta ironia?
    Czytałam o filtrach i po prostu jest tego sporo więc zapytałam jeszcze na forum, w celu uzyskania jakiejś sensownej podpowiedzi.

    Myślałam właśnie o filtrze polaryzacyjnym, powinien spisać się podczas mocno słonecznych dni albo o szarym połówkowym.
    To trzeba było tak od razu, a nie pisać jakiś wymyślonych efektów.

    Filtr polaryzacyjny jest od redukowania odbić światła od powierzchni niemetalicznych (np. lakier samochodowy, szyby, woda).
    Szara połówka jest od przyciemnienia części kadru.
    Żaden z tych filtrów nie ma nic wspólnego rozpraszaniem świateł samochodów. Od tego są odpowiednie techniki fotografii i obróbki zdjęć.

    Co do filtrów ochronnych - masz np. Marumi Protector DHG Super 67mm: http://allegro.pl/marumi-lens-protec...206079618.html - czy warto ?? wątpię. Kurz soczewce z zewnątrz nie zaszkodzi, bardziej szkodliwe będzie używanie 18-105 w takich warunkach, bo zassie on kurz do wnętrza, a tam żaden filtr nie pomoże.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 19-05-2016 o 16:47
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  9. #9

    Domyślnie

    Akurat do nocnych zdjęć nie używa się żadnych filtrów, bo właśnie powstają bliki, rozproszenia światła i inne cuda. W takich warunkach tylko idealnie czysta przednia soczewka i przymykanie obiektywu do f/9 i ciemniej zrobi porządek ze światłem na zdjęciu.
    Co do polara Gonzo wszystko napisał. Pamiętaj jedynie, że polar nie za bardzo się sprawdza na obiektywach, w których obraca się przednia soczewka podczas ustawiania ostrości (do polara potrzebujesz obiektyw IF - internal focusing). I już zupełnie na marginesie: im szerzej, tym mniej "działa" polar - na bardzo szerokim kącie nie zauważysz praktycznie różnicy, albo, co gorsze, będziesz miał ciemniejsze plamy/partie na zdjęciach. Filtrów też trzeba używać z głową
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi i rady

    Kupię filtr polaryzacyjny, zobaczę jak się sprawdzi, nic nie tracę sprawdzić zawsze można.

    Właśnie chodziło mi o to, że nie chcę tego efektu rozproszonego światła... Na światłach postojowych tego nie ma jest fajnie. Ale już na mijania robi się rozbłysk. Chyba że tak jak pisze SerU pokombinuję z przysłoną.

Podobne wątki

  1. Filtr polaryzacyjny - jaki wybrać?
    By kasix in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 30-04-2014, 14:29
  2. Jaki wybrać filtr 77mm
    By Fraglesso in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 04-03-2014, 17:32
  3. Jaki filtr polaryzacyjny wybrac?
    By kacperrykis in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 27-07-2010, 20:56
  4. Jaki filtr wybrac?
    By Ozborn in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 18-07-2008, 12:56
  5. Przepalenia - jaki konkretnie wybrać filtr??
    By szoton in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 01-11-2006, 00:48

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •