Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Dlaczego filtry a nie PS? Lub odwrotnie

    No właśnie dlaczego?
    Jaką przewagę daje stosowanie filtrów nad obróbką w PS? Lub jaka przewagę dale PS nad stosowaniem filtrów?
    Pytanie dla zwolenników i przeciwników obu rozwiązań

  2. #2

    Domyślnie

    No np. działanie filtra polaryzacyjnego ciężko byłoby odtworzyć w PSie
    Panowie pozwolą, że się przedstawię: Zdzisław Dyrman... zasadniczo...
    D700 Tokina ATX AF 17mm , T28-75/2,8, 50/1.8G, 85/1.8D, SB900
    XT-10 16-50,

  3. #3

    Domyślnie

    W przypadku pełnego szarego i polaryzatora, myślę że rzecz jest oczywista.
    W przypadku filtrów połówkowych, możesz otrzymać scenę o mniejszej rozpiętości tonalnej. Łatwiej wtedy zapanować na światłem, gdyż masz mniejsze kontrasty. Obróbka staje się prostsza i mniej musisz wyciągać z cieni. Często rozpiętość świateł i cieni przekracza możliwości matrycy. Wtedy albo robisz kilka klatek i składasz (pracochłonne), albo używasz filtra. Oczywiście zawsze można połączyć oba rozwiązania.
    Używam filtrów tylko sporadycznie, ale miałem sytuacje, że przy jasnym niebie, nie dało się wyciągnąć szczegółów z cienia na ziemi, bo nie użyłem szarej połówki .
    Programem nie odtworzysz tego czego matryca nie zarejestrowała, bo był za jasne lub za ciemne.

  4. #4

    Domyślnie

    Szary i polar - pełna zgoda - rzecz oczywista - powinienem to zaznaczyć w pytaniu... ale połówkowe?
    Do tej pory mierzyłem scenę gdzie trzeba w 2, 3, 4 punktach robiłem tyleż klatek i składałem w PS - pracochłonne ale bardzo skuteczne.
    Czy widzicie jakieś inne zalety i powody dla których filtr 1/2 na obiektywie daje przewagę w końcowym wyniku?

  5. #5

    Domyślnie

    Robienie kilku klatek średnio sprawdzi się w przypadku mniej lub bardziej ruchomych obiektów

  6. #6

    Domyślnie

    Filtry szare (obojętnie jakie - 1/2, gradient, pełne) w dużej gamie zastosowań nie do zrobienia cyfrowo.
    Polary - nie do zrobienia cyfrowo.
    filtry IR, UV - nie do zrobienia cyfrowo

    filtry barwne - niemal w całości można zrobić w postprocesie.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7

    Domyślnie

    He, he, jak wysyłasz fotki na konkursy, to zwykle musisz pokazać pojedyncze zdjęcie źródłowe, które nie jest fotomontażem

    Moim zdaniem, rozważać można tylko cztery rodzaje filtrów do zamocowania na obiektywie: szary, IR, połówkowy i polaryzacyjny - pozostałe, czyli np. filtry kolorowe, na cyfrze trochę straciły rację bytu. Szary, IR i polar, jak wspomniano wyżej, trudno zasymulować, więc należy pamiętać o nich w momencie robienia zdjęcia. Z połówkowym zależy od podejścia - jeśli chcesz mieć pojedyncze ujęcie, to działasz z fizycznym filtrem. Jeśli wolisz robić sklejkę z kilku fotografii, to robisz bracketing ekspozycji i sobie później sklejasz w PSie. I jedyne, co mi przychodzi do głowy, jeśli chodzi o "niezbędność" połówki, to fotografowanie dynamicznych kadrów (np. zachód słońca z bardzo dynamicznym niebem), gdzie sklejka może się po prostu nie udać albo być mocno kłopotliwa.

  8. #8

    Domyślnie

    Co do polara zgodzę się tylko w kontekście wody. Niebo już można bardzo łatwo obrobić z rawów.
    Nikon Z5, Nikon D610 - Nikkor 85 1.8 G, Tamron 28-75 2.8, Tamron 70-200 2.8 Di VC USD
    Miałem: Sony A55, Nikon D7000, Pancolar 50 1.8, Tamron SP AF 60mm f/2.0 Di II LD (IF) Macro, Samyang 85 1.4, Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED, Nikon Nikkor 80-200 2.8 D ED, Tamron AF 70-300 mm f/4-5.6 Di LD Macro, Samyang 500mm F8.0

  9. #9

    Domyślnie

    Nie tylko wody. Każda powierzchnia niemetaliczna odbija światło częściowo lub całkowicie je polaryzując.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Podobne wątki

  1. Łaczenie obiektywów, ale nie odwrotnie.
    By melko126 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 13-03-2013, 22:16
  2. PS nie widzi całego RAM-u,dlaczego?
    By Valdek_Tychy in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 29-01-2010, 20:05
  3. PS 3 i filtry
    By Tomas24 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-10-2009, 20:04
  4. Dlaczego PS Elements nie pokazuje EXIF?
    By żółto-czarny in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 23-05-2005, 13:40
  5. Dlaczego PS 7.0 CE nie otwiera NEF-ow ??
    By Zorba in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 20-04-2005, 23:45

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •