Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 56
  1. #1

    Domyślnie [D7200 + sigma] AF na skrajnych punktach ostrości

    Cześć wszystkich,

    od dłuższego czasu męczy mnie następujący problem. Posiadam Nikona D7200 wraz z obiektywem Sigma 18-35 f1.8 ART HSM. Często przy fotografowaniu osób używam skrajnych punktów AF (po lewej i prawej stronie). Po zrzuceniu zdjęć na komputer okazuje się, że pomimo ustawienia ostrości na oczy, twarz jest mydlana a ostrość ustawiona tuż przed np. na szalu. W przypadku centralnego punktu AF nie ma tego problemu.

    Np. ostatnio robiłem zdjęcia na f1.8, 35mm, 1/250, iso 100 (obiektyw powyżej), ostrość ustawiona za pomocą skrajnego lewego punkt AF i wyszło mydło na twarzy. Ostrość ustawiło na szaliku pod buzią.

    Proszę o informację co powinienem zrobić. Serwis i kalibracja? Może coś robię źle? To wina obiektywu czy bardziej body?

    Z góry dziękuję za pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Jak na centralnym zawsze trafia to kalibracja nic nie pomoże.
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z6 + Z6II + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + Tokina 100 f/2.8 + SB-910

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MstrG Zobacz posta
    Jak na centralnym zawsze trafia to kalibracja nic nie pomoże.
    W takim razie czy jest to problem z którym muszę się pogodzić? Czy może jest na to jakieś rozwiązanie? Trochę trudno pogodzić mi się z ustawianiem ostrości na obiektach położonych na skrajnych bokach kadru.

  4. #4

    Domyślnie

    U mnie wszystko co poza krzyżowymi w słabych warunkach oświetleniowych łapie na tło (niestety). Dlatego ustawiłem af-on pod ae-l, ostrzę centralnym i przekadrowuję. Tak się do tego przyzwyczaiłem, że chyba nie potrafiłbym inaczej

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez _DsP_ Zobacz posta
    U mnie wszystko co poza krzyżowymi w słabych warunkach oświetleniowych łapie na tło (niestety). Dlatego ustawiłem af-on pod ae-l, ostrzę centralnym i przekadrowuję. Tak się do tego przyzwyczaiłem, że chyba nie potrafiłbym inaczej
    Też w sumie tak można. Zastanawiam się tylko nad jednym. Jeżeli wyostrzę dajmy na to twarz centralnym punktem af, zablokuję ekspozycję i przekadruję, to czy przy przysłonie f/1.8 najmniejsze "kiwnięcie" fotografa w przód/tył nie wpłynie znacząco na zablokowaną ostrość?

  6. #6

    Domyślnie

    Pamiętaj, że przekadrowując zmieniasz płaszczyznę ostrości, rezultatem czego twarz może być mydlana. Czasem nie da się wykonać zdjęcia bez skrajnego punktu AF. Wyobraźmy sobie poruszający się obiekt, który chcemy umieścić w dole kadru kompozycji pionowej.
    Pokaż to mydlane zdjęcie. Generalnie, jeśli układ korpus-obiektyw zachowuje się poprawnie na centralnym punkcie AF, to wina raczej nie leży po stronie obiektywu (np. sławny problem lewych punktów AF w D800).
    Jeśli chodzi o twarze i szaliki, to być może szalik wydaje Ci się bardziej ostry, ponieważ jest bardziej kontrastowy.
    D750 | N 20-35/2.8D, N 28-70/2.8D, S 35/1.4 Art, N 85/1.4D | SB-910 | Flickr

  7. #7

    Domyślnie

    Ten obiektyw tak ma więc lepiej się przyzwyczaj.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lukasz.antoniak Zobacz posta
    Pamiętaj, że przekadrowując zmieniasz płaszczyznę ostrości, rezultatem czego twarz może być mydlana. Czasem nie da się wykonać zdjęcia bez skrajnego punktu AF. Wyobraźmy sobie poruszający się obiekt, który chcemy umieścić w dole kadru kompozycji pionowej.
    Pokaż to mydlane zdjęcie. Generalnie, jeśli układ korpus-obiektyw zachowuje się poprawnie na centralnym punkcie AF, to wina raczej nie leży po stronie obiektywu (np. sławny problem lewych punktów AF w D800).
    Jeśli chodzi o twarze i szaliki, to być może szalik wydaje Ci się bardziej ostry, ponieważ jest bardziej kontrastowy.
    Proszę bardzo. Oto opisywane zdjęcie w full rozdzielczości.

    www.up-side.pl/ft.jpg

  9. #9

    Domyślnie

    Tylko z tym obiektywem masz tak zacny FF na bocznych punktach AF? Skoro esperal twierdzi, że ten obiektyw "tak ma", to widocznie taki jest stan rzeczy :/.
    D750 | N 20-35/2.8D, N 28-70/2.8D, S 35/1.4 Art, N 85/1.4D | SB-910 | Flickr

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lukasz.antoniak Zobacz posta
    Tylko z tym obiektywem masz tak zacny FF na bocznych punktach AF? Skoro esperal twierdzi, że ten obiektyw "tak ma", to widocznie taki jest stan rzeczy :/.
    Sprawdzałem na stałce Nikorra 35mm i nie ma z tym problemu.

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. D7200 + Sigma 18-35/1.8 Art - ocena ostrości
    By marek_bog in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 07-04-2016, 19:43
  2. Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 28-05-2015, 16:11
  3. D700 - pogorszenie AF na bocznych punktach
    By Toma in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 54
    Ostatni post / autor: 16-09-2013, 09:26
  4. Inny punkt ostrości na różnych punktach AF
    By pawulon in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 08-03-2011, 10:11
  5. 50/1.8 D i BF na wybranych punktach
    By coroner in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19-02-2010, 13:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •