Close

Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 84
  1. #1

    Domyślnie chcę zdjęć ostrych jak żyleta

    Fotografuję od niedawna, czysto hobbystycznie. Mam d3100 + 55 1.8 G
    Mam pewien problem- zdjęcia nie są ostre. Raz- czasami obiektyw nie trafia (ustawiam punkt ostrości np. na oko- on niby złapie ostrość, robię zdjęcie a tam cała twarz za mgłą). A dwa- nawet gdy niby zdjęcie jest ostre to... nie jest (jakkolwiek głupio to brzmi). Ale już tłumaczę, o co mi chodzi. Zdjęcie po pomniejszeniu wygląda dobrze, po wywołaniu wygląda dobrze ale w powiększeniu 100% (czy nawet nie 100%, w jakimkolwiek powiększeniu) wygląda źle. O ciasnym portrecie, gdzie widać wszystkie detale twarzy nie ma mowy.
    To ja coś robię źle, mam za słaby sprzęt czy po prostu jestem za bardzo zboczona na punkcie ostrości zdjęć?
    W załączniku: 1- zdjęcie niby- ostre, 2- zdjęcie w powiększeniu 3- efekt, który bym bardzo chciała uzyskać ale nie wiem, jak.
    http://zapodaj.net/images/bf1833dd53d42.jpg
    Ktoś mnie oświeci?
    I proszę nie cytować, jak problem się rozwiąże to usunę zdjęcia, nie chcę, żeby krążyły po sieci.

  2. #2

    Domyślnie

    Chyba chciałbyś uzyskać efekt z jakiegoś przynajmniej D810 z Nikkorem 85 1.4 czy 105 DC zestawem D3100 plus 50 (raczej nie 55) 1.8... To trochę niemożliwe. Jakbyś się szarpnął na Sigmę 50 1.4 Art i ją perfekcyjnie skalibrował po swoje body, to może miałbyś namiastkę tego zdjęcia nr 3...
    Ps. Wygląda na to, że Twoja 50 ma BF z 3100...

  3. #3

    Domyślnie

    1. Na f/1.8 żaden obiektyw nie jest idealnie ostry.2. Przy osadzeniu przez wizjer obiektyw może źle trafiać z ostrością, takie są wady AF w lustrzankach
    3. Pierwsze słyszę o obiektywie 55/1.8G.
    4. Przy takim szerokim kadrze nigdy nie będziesz mieć szczegółów twarzy. Zrób samą twarz, to taki efekt uzyskasz.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie

    50 1.8, zapędziłam się przy pisaniu.
    Przy robieniu samej twarzy też jest dość słabo.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Co w takim razie począć z tym BF? Gdzie to można skalibrować i ile takie coś może kosztować?
    Nie wiem, czy to istotne ale obiektyw jest jeszcze na gwarancji.

  5. #5

    Domyślnie

    Kalibrację robi tylko serwis Nikona.I jeśli problem jest z AF w obiektywie, to taka kalibrację jest darmowa na gwarancji, natomiast jeśli to problem aparatu to trzeba będzie zapłacić.
    Niestety Nikon nie kalibru je obiektywu pod aparat, a jedynie do wzorca, więc nie da się ominąć kalibracji body, jeśli obiektyw jest OK.


    A... i przy ciasnych portretach zazwyczaj trzeba przymknąć przesłonę, aby mieć większą część twarzy ostrą. Przy f/1.8 GO jest na tyle mała, że ostry będzie tylko bardzo mały obszar.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    Ja mam bardzo ostre zdjęcia z SEL 50/1.8 i a6000, ale też się zdarza, że nie trafi.

  7. #7

    Domyślnie

    Witaj. Swego czasu używałem zestawu D3200 i N35 1.8(ostry egzemplarz) i rezultaty miałem dużo lepsze, oczywiście D3200 to trochę lepsza puszka, ale bez przesady. Moim zdaniem masz w 50 problem z bf lub ff, dla porównania moja znajoma kompletna amatorka robi foty tym samym zestawem, co prawda jakość FB, ale możesz sobie porównać ostro https://www.facebook.com/ZuzaKubowic...c_location=ufi

  8. #8

    Domyślnie

    Oddam go do skalibrowania w takim razie i zobaczymy, czy to coś pomoże. Dzięki za pomoc

  9. #9

    Domyślnie

    Zrób zdjęcie portretowe ale ostrość ustaw w trybie live view, czyli włącz podgląd na ekranie i niech wtedy aparat ustawi ostrość. Nie ma opcji żeby aparat wtedy się*pomylił, więc sprawdzisz faktyczną jakość swojego obiektywu. Szkło może miec*BF/FF z tym aparatem i przy normalnym ostrzeniu w zależności od odległości będzie mniej lub bardziej ostrość odchodzić od miejsca gdzie ostro być powinno.

    Jestem z Rzeszowa, jak chcesz to możemy się spotkać i zrobić kilka zdjęć rzucę okiem co i jak.
    ;]

  10. #10

    Domyślnie

    Zrób kilka testów, wystarczy coś na czym łatwo sprawdzić ostrość (coś nieruchomego, niekoniecznie modelka ) i statyw lub inne stabilne ustawienie aparatu. W trybie A (priorytetu przesłony) pstryknij fotki dla różnych ustawień przesłony (1.8, 2, 2.8, 4, etc.), tak jak pisze Aeon88 w trybie LV. Ew. później w trybie "z lustrem". Dzięki temu będziesz wiedziała, gdzi obiektyw ma najlepszą ostrość i czy problem wynika z toru optycznego autofocusa (łapanie BF/FF).

Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. NIKON D90- nie chce robić zdjęć
    By bauns in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 22-03-2015, 00:04
  2. Zdjęcia jak żyleta
    By magdaityle in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 11-06-2013, 20:26
  3. Karolinka nie chce zdjęć...
    By SADPUNK44 in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 16-07-2009, 21:34
  4. [ Pozostałe ] Chcę być taki jak on
    By jarecky in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-06-2009, 03:40
  5. Chcę być jak On...
    By arturjb in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 17-02-2009, 00:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •