Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Potrzebuje porady dot domowego małego studia

    Pomocy..!
    Jestem amatorem samoukiem, Mam domowe studio, i paru klientów czekających na świąteczna sesje z dziecmi. Niestety robi sie coraz ciemniej i moje oświetlenie sb 700 do nikona d5300 moze nie wystarczyć. postanowiłam wiec poprosić Mikołaja o wcześniejszy prezent
    Chce juz cos nie typowo dla amatorów a szczebel wyżej. Najwyżej metoda prob i błędów dojdę do perfekcji..
    Polecają Quantuum move 300. Planuje kupić 2 takie lampy, softbox oktagonalny ( tylko 80 czy 120???) i jeden prostokątny ( tylko nie wiem jaki rozmiar..), jakaś blendę,moze 90-120?? No i quantuum Navigator z odbiornikami, tylko ile ich? Na dwie lampy quantuum, na moje sb700 i na aparat ? To łącznie musi ich byc 4?? Do tej pory radziłam sobie sama ale utknęłam. A najgorsze jest to ze mieszkam w Irlandii, na wiosce i nie mam możliwości ich do sklepu i podpytać jak to wszystko działa.

    Poradzcie prosze czy to co sobie wymyśliłam bedzie współgrać ze sobą? czy to dobry wybór lampy? Czy dobry wybór softboxow?
    Fotografuje głownie dzieci i ich rodziców
    Pomocy, bo musze szybko kupić sprzęt by dotarł do grudnia do mnie do Irl.
    Bede bardzo wdzięczna za pomoc.
    NikonD3100, nikkor 35mm 1.8G, nikkor 18-55mm 3.5-5.6 G VR

  2. #2

    Domyślnie

    Pytanie jest o zasobność Mikołaja. Ogólnie to co zaproponowałaś ma sens ale nie ma potrzeby kupować wyzwalania radiowego. W małym studio błysk sprawdzi się bezproblemowo (wydaje mi się, że sb-700 ma tryb SU-4). Oczywiście radiowe wyzwalacza są bardzo przydatne w jasnych pomieszczeniach czy na duże odległości więc warto je mieć. Zaoszczędzone pieniądze możesz wydać jednak na:

    - porządne statywy, statyw z ramieniem i przeciwwagą a zdecydowanie lepiej na mocowanie na suficie (cokolwiek) bo przy małych dzieciach bezpieczeństwo nade wszystko
    - końcówki spot a jeszcze lepiej BD (z plastrem)

    Pozdro
    Wiesiek

  3. #3

    Domyślnie

    Domowe studia są zwykle za małe na cokolwiek montowanego na suficie, wprawdzie z drugiej strony niby dzieci są małe, więc jest zapas, ale pewnie nie tylko dzieci fotografujesz albo będziesz fotografowała.

    Nie napisałaś jakie jest to pomieszczenie, jak duże, czy wysokie, etc.

    Zwykle problemem jest za dużo światła uciekającego bokami, więc poszukaj tych softboxów z gridami/plastrami miodu, to samo dotyczy wszystkich w zasadzie modyfikatorów, których będziesz chciała używać. Zawsze też warto mieć w małym studio parę murzynów, mogą to być blendy z czarną stroną albo choćby kawałki styropianu pomalowane sprejem na czarno.

    Wujnot bardzo słusznie zauważył statywy, wbrew pozorom są co najmniej tak samo ważne jak lampy, kup porządne (to na szczęście nie musi oznaczać tych za 1000zł, AirCośtam od freepersów za 1xx zł w zupełności wystarczą), pomyśl też o dodatkowych statywach na akcesoria, rzeczone murzyny, czy choćby tła jakieś, do dzieci to pewnie jakieś fikuśne tła materiałowe masz czy inne tam dzieciakowe myki, więc zawsze dobrze mieć stabilny statyw, na którym można sobie takie coś powiesić.

    Lampy 300Ws w zupełności wystarczą, dwie + lampa reporterska + blenda/y to super początek.

    Jeśli masz lampę reporterską, której chcesz używać jako trzecią to wyzwalacze radiowe to dobry pomysł ale wystarczą Ci dwa (jeden na aparat, drugi albo na lampę reporterską albo jeśli akurat jej nie będziesz używać to na jedną ze studyjnych) pozostałe lampy (studyjne) spokojnie poradzą sobie wyzwalając się fotocelą równo z błyskiem pierwszej (tej podłączonej radiem).

    No i rozmiary jeszcze, prawie zawsze im większy modyfikator tym lepiej, standardowo przyjmuje się, że żeby osiągnąć 'miękkie' światło, powierzchnia modyfikatora powinna być dwa razy większa od powierzchni fotografowanego obiektu, dzieci są małe (niemowlaki?) więc 80 wystarczy ale jeśli masz miejsce, bierz 120 wystarczy na dłużej...
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez magda86 Zobacz posta
    ..No i quantuum Navigator z odbiornikami, tylko ile ich? Na dwie lampy quantuum, na moje sb700 i na aparat ? To łącznie musi ich byc 4?? .

    Poradzcie prosze czy to co sobie wymyśliłam bedzie współgrać ze sobą?
    Chyba będzie problem. Jak połączyć odbiornik navigatora z sb700.
    Ten system radiowy jest do niektórych lamp Quantuuma.
    SB700 jeśli ma tryb SU-4 to wyzwoli bez Navigatora.

    Musisz kupić 1 nadajnik i 1-2 odbiorniki, nawet jak będziesz miała więcej lamp to wyzwolą się z wbudowanych fotocel.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 17-11-2015 o 02:27
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli aparat ma wbudowaną lampę (a pewnie ma) to najtaniej jest użyć jej jako wyzwalacza do reszty - moc na 1/128 (praktycznie bez wpływu na fotę).

    pozdro
    Wiesiek

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    To po co ludzie kupują radiówki?
    Szkoda lampy wbudowanej - jej mocne używanie może prowadzić do awarii aparatu, a taka naprawa pozbawia nas sprzetu i kosztuje więcej niż całe radyjko.
    (Tańszy) zestaw radiowy to teraz nieco ponad 100 zł.
    Dodatkowe odbiorniki Navigator - 49 zł/szt.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    To po co ludzie kupują radiówki?
    Szkoda lampy wbudowanej - jej mocne używanie może prowadzić do awarii aparatu, a taka naprawa pozbawia nas sprzetu i kosztuje więcej niż całe radyjko.
    (Tańszy) zestaw radiowy to teraz nieco ponad 100 zł.
    Dodatkowe odbiorniki Navigator - 49 zł/szt.
    Jakkolwiek argument o zużyciu lampy użytej na 1/128 w ogóle mnie nie przekonuje to nie neguję zakupu wyzwalaczy w podanej cenie. Moje były sporo droższe mimo tego często ich nie zakładam bo trzeba je wyciągnąć ewentualnie wymienić baterię założyć a potem odłożyć. Podniesienie lampy jakby prostsze. Natomiast w sesjach z ludźmi zawsze je zakładam ale główny powód to fantastyczne podświetlenie do autofocusa. Zaletą jest też możliwość użycia krótkich czasów. Wężyk radiowy to kolejny plus. Nie wiem jakie możliwości mają te tańsze urządzenia ale jak powiedziałem bardzo możliwe, że warto je nabyć

    Pozdro
    Wiesiek

  8. #8

    Domyślnie

    Dziekuję bardzo chłopaki cenne rady, na pewno z nich skorzystam.

    Tła i statywy na tła mam, gadżety dzieciece tez) Teraz tylko oświetlenie.

    Nie mogłam sie doczekać odpowiedzi a czas goni, wiec kupiłam juz lampy.
    Taniej wyszedl mi zestaw kitowy move 300. Zapłaciłam za niego 1149 zł. A same lampy osobno kosztowałyby 1038zl. Zaryzykowałam. W zestawie jest parasolka( której nie cierpię) i mały soft box, chyba 60/90.
    Ciekawa jestem tylko dołączonych statywów. Jak piszecie ze potrzebne dobre, to trzeba bedzie zbierać do skarbonki tak samo softbox, na pewno skorzystam z rad i kupie 120, oby tylko miejsca starczyło.
    Navigator kupiony i jeden dodatkowy odbiornik tez. Aha no i blenda duza 5w 1 wiec i murzyn bedzie )
    Patrzyłam rowniez na ramienie do podtrzymywania blendy na statywie ale nie wiem czy te gadżety pasują do każdego rodzaju statywu. Zobacze co mi przyjdzie.
    W razie gdybym miała problem z lampami zajrzę tu do Was jesteście super!!
    Pozdrawiam Was z Irlandii.. A dzis wichura taka ze urywa łeb
    NikonD3100, nikkor 35mm 1.8G, nikkor 18-55mm 3.5-5.6 G VR

  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Do 300Ws to większy softbox chyba za bardzo zmniejszy ilość światła.

  10. #10

    Domyślnie

    W domowych warunkach nawet przy dużym softboxie nie będzie potrzeby użycia maksymalnej mocy lampy Mam ten zestaw i się sprawdza.

    Statywy dołączone są tragiczne. Dają rade z tym co jest w komplecie, ale z octą 120 ( a nie jest to olbrzym) juz nie

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •