Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 44
  1. #21

    Domyślnie

    Na jakiej zasadzie zakładasz, że wszyscy trzej (a takich filmów jest więcej)
    celowo pomijają zakładanie zaślepki?
    W taki sposób wszystko można "udowodnić".
    Ja również fotografowałem Zenitem i potrafię wywołać film w koreksie.
    Robiłem Zenitem zdjęcia nocne (B$W) i plam światła nie było.

    Nie che mi się toczyć dłużej tego sporu.
    Temat przecieków światła powinien być dostatecznie jasno
    opisany przez producenta.
    To minimum, skoro firma nie potrafi tak skonstruować lustra, by zasłaniało szczelnie wizjer.
    Dla inżyniera to nie jest niewykonalne.

  2. #22

    Domyślnie

    Tylko, że nie robiłeś tych zdjęć z filtrem ND 3.0. A w ten sposób 1000x wzmacniasz problem.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  3. #23

    Domyślnie

    Zwróć uwagę że w wyższych body jest taka zaślepka "na stałe" pod wajcha

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czb Zobacz posta
    Właściwie to jestem zadowolony, że nie szukałem porady tutaj.Styl wypowiedzi, który pojawił się po moim poście, nie świadczy raczej o chęci niesienia pomocy użytkownikom.Dla tych, którzy twierdzą, że to elementarz i występuje w każdym aparacie, filmy na YT.https://www.youtube.com/watch?v=06wzD-S0jL0https://www.youtube.com/watch?v=1UwYiHdMKPohttps://www.youtube.com/watch?v=iOhfsVAfPv0Ktoś kto z tych filmów czerpał swą wiedzę, z pewnością nie pomyśli o zaślepce wizjera.To, co występuje w tym modelu Nikona, to wada fabryczna, błąd konstrukcyjny.Nie dyskwalifikuje to oczywiście aparatu, ale powinno być jasno i precyzyjnie opisane.Powinny być wyszczególnione sytuacje, w których ta wada może się ujawnić.Tego nie zrobiono, a instrukcja jest nieprecyzyjna i może wprowadzić w błąd.Na zakończenie jedna uwaga.Dlaczego post przeniesiono do działu filtrów?To jest problem aparatu, a nie filtra.Wada może ujawnić się np. podczas zdjęć nocnych w mieście,kiedy za plecami mamy latarnie, lub jakąś witrynę sklepową.
    Obejrzałem 2 pierwsze filmiki. W pierwszym pierwsze zdjęcie jest z czasem 1/15 s więc raczej nie ma potrzeby stosowania zaślepki wizjera, przy drugim zdjęciu fotograf zasłania sobą wizjer, więc zaślepka też nie jest potrzebna. To, że nie powiedział o niej ani słowa, nie znaczy, że nie zastosowałby jej przy dłuższych czasach. Może to dla niego tak oczywiste, że nie czuł potrzeby, żeby o tym wspominać?W drugim filmie w 3 min i 11 s fotograf zasłania wizjer zaślepką, która jest zamontowana na stałe - jej dźwigienkę widać w 3 min i 37 s po prawej stronie wizjera. Po prostu nie zwróciłeś na to uwagi, bo nie wiedziałeś na co patrzeć. Też bym tego nie zauważył, gdybym specjalnie się nie przyglądał. Aha, aparat to Canon, czyli nie tylko Nikon ma z tym "problem".Co do instrukcji, to na str. 60 jest jasno napisane: "W przypadku robienia zdjęć bez przykładania oka do wizjera, zdejmij gumową muszlę oczną DK-21 i włóż na wizjer dołączoną do aparatu pokrywkę okularu DK-5 [...]. Zapobiegnie to zakłócaniu ekspozycji przez światło wpadające przez wizjer." Czyli w każdej sytuacji, kiedy nie przykładasz oka do wizjera, powinieneś go zasłonić zaślepką. Od siebie dodam, że nie jest tak źle. Podczas gdy rzeczywiście przy stosowaniu filtra ND 1000 trzeba tak robić (sam widziałem efekty braku zaślepki), to przy czasach rzędu kilku sekund niekoniecznie. Czasem wystarczy zbliżyć dłoń do wizjera nie dotykając aparatu, a przy zdjęciach nocą to już w ogóle można sobie darować zasłanianie. Oczywiście o ile nie ma z tyłu jakiegoś źródła światła, ale i wtedy wystarczy np. stanąć blisko aparatu.

  5. #25

    Domyślnie

    O zakłóceniach pomiaru wiedziałem. Pomiar światła i ustawienie ostrości dokonałem z okiem przy wizjerze.
    Potem przełączyłem aparat w tryb całkowicie manualny i przeliczyłem ekspozycję.
    Pierwsze zdjęcia robiłem z czasem ok. 15 s. nie są to jakieś ekstremalne czasy.
    Zaślepkę wizjera z dźwigienką mają tylko Nikony pro, nie widziałem tego wynalazku w żadnym Canonie.
    Jeśli się mylę, to podaj typ tego Canona.

    Wpisz sobie ww Google zapytania:
    canon long exposure light leaks
    nikon long exposure light leaks
    i porównaj wyniki.
    Nawet D800 za 10k ma przecieki światła.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czb Zobacz posta
    Wpisz sobie ww Google zapytania:
    canon long exposure light leaks
    nikon long exposure light leaks
    i porównaj wyniki.
    Wpisałem, wynik dla canona: "Około 69 800 wyników (0,35 s) "
    a dla nikona: "Około 45 300 wyników (0,36 s) "

    Tak z ciekawości zajrzałem do instrukcji obsługi Canona 5D III.

    Też kiedyś miałem problem przy robieniu zdjęć z gęstym filtrem. Co było skutkiem stosowania zasady "czytam instrukcję tylko jak coś nie działa"

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czb Zobacz posta
    O zakłóceniach pomiaru wiedziałem. Pomiar światła i ustawienie ostrości dokonałem z okiem przy wizjerze.
    Potem przełączyłem aparat w tryb całkowicie manualny i przeliczyłem ekspozycję.
    Pierwsze zdjęcia robiłem z czasem ok. 15 s. nie są to jakieś ekstremalne czasy.
    Zaślepkę wizjera z dźwigienką mają tylko Nikony pro, nie widziałem tego wynalazku w żadnym Canonie.
    Jeśli się mylę, to podaj typ tego Canona.

    Wpisz sobie ww Google zapytania:
    canon long exposure light leaks
    nikon long exposure light leaks
    i porównaj wyniki.
    Nawet D800 za 10k ma przecieki światła.
    No to masz już przyczynę Twojego niepowodzenia: instrukcja pisze o zakłóceniach ekspozycji, nie pomiaru (ekspozycji - bo chyba o to Ci chodzi?).
    To, że Ty nie widziałeś, nie znaczy, że nie ma. Instrukcja do EOS 1Dx, str. 179:
    If you use the self-timer or bulb and take a picture without looking through the viewfinder, stray light entering the eyepiece can throw off the exposure and result in a dark picture. To prevent this, slide the eyepiece shutter lever as shown by the arrow to shutter the eyepiece.
    Na stronie 20 pokazane jest jej położenie (Eyepiece shutter lever).
    Zacietrzewiłeś się i na siłę chcesz udowodnić swoją błędną tezę, ale po prostu nie masz racji. Oczywiście możesz się dalej upierać, tylko po co?
    Ostatnio edytowane przez Jarkod ; 17-11-2015 o 13:46

  8. #28
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czb Zobacz posta
    Robiłem Zenitem zdjęcia nocne (B$W) i plam światła nie było.

    Nie che mi się toczyć dłużej tego sporu.
    Temat przecieków światła powinien być dostatecznie jasno
    opisany przez producenta.
    To minimum, skoro firma nie potrafi tak skonstruować lustra, by zasłaniało szczelnie wizjer.
    Dla inżyniera to nie jest niewykonalne.
    Nie kompromituj się. Czy jak robiłeś zdjęcia nocne tym zenitem to zakładałeś na obiektyw mocny filtr szary? Powatpiewam
    Problem jest w proporcji ilości światła wpadającego przez obiektyw do ilości światła wpadającego przez wizjer. Jeśli nałożysz mocne filtry to robi się problem, stąd zaślepki i kurtynki. Tu nie chodzi o długie czasy naświetlania, a o proporcje.
    Zdjęcia nocne (te co robiłeś Zenitem) nie były robione z mocnym filtrem szarym bo by ci czasy szły w godziny.
    To nie jest jakaś tajemna wiedza, a prawie podstawy. Tego uczono w szkołach od zawsze. Ta wiedza jest dostępna na forach. Nie pisz, że szukałes informacji. Chyba, że słabo szukałeś.

    Problem występował zawsze. W wyższych modelach aparatów (przeróżnych modelki i marek) były wbudowane kurtynki. Popatrz nawet na lepsze aparaty z lat 70-tych. Jak widać łatwiej jest dodac taką kurtynę niż zrobić szczelne lustro. Lustro nie może być szczelne, bo musi pracować lekko (szybko). Szczelne - to problem z przepływam powietrza przy ruchu lustra.

    Dwie ciekawostki - wyłapano, że światło (mozliwe do zarejestrowania na matrycy) przepuszcza ... szybka nad skalą odległości w Nikkorze 24-70/2.8 oraz górny LCD w Canonie 5D (chyba MK2) - to są błędy konstrukcyjne, tego być nie powinno.

    Przy okazji - skupiłeś się na zaświetleniu od strony wizjera. A nie wiem czy nagle nie wpadniesz na kolejne odkrycie - że bardzo gęste filtry szare (np ND1000) wcale nie chcą być takie szare i dają zafarby (na całej powierzchni zdjęcia). O tym też się wiele pisze. Na tym forum da radę znaleźć takie info. Nawet dokłdne - jaki filtr daje jaki zafarb. Są przykładowe zdjęcia itd. Tu w tym dziale o filtrach.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 17-11-2015 o 15:11
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Problem występował zawsze. W wyższych modelach aparatów (przeróżnych modelki i marek) były wbudowane kurtynki. Popatrz nawet na lepsze aparaty z lat 70-tych.
    One nadal są we współczesnych aparatach z jedynkowych serii (D3, D4 etc.).

  10. #30
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Oczywiście. I nie tylko w jedynkowych, w semipro FX też - w D700, D800 itd
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 17-11-2015 o 15:45
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •