Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Lightbulb Lightroom - kopia bezpieczeństwa/backup na drugim dysku.

    Witam,
    Pytanie dotyczy jak zrobić kopię bezpieczeństwa/backup już posiadanych zdjęć na dysku twardym komputera stacjonarnego.
    Do tej pory robię to tak że wkładam co jakiś czas drugi dysk twardy do kieszeni i po prostu robię kopię poprzez kopiuj/wklej.
    Nie jest to wygodne bo zdjęć przybywa a robię od nowa kopię wszystkich katalogów zdjęć oraz katalogu ustawień LR wchodząc bezpośrednio do folderów w Windows i wszystko odbywa się poza LR.

    mam pytanie czy są jakieś opcję bezpośrednio w LR lub inne programy które by wspomagały cały ten proces łatwo i przyjemnie?
    czyli dogrywały nowe zdjęcia od ostatniego wykonanego back-apu oczywiście wraz z pamięcią edycji każdego zdjęcia.

  2. #2

    Domyślnie

    Skorzystaj z programów do synchronizacji danych.
    Ja korzystam z SyncBreeze

    Program podczas backupu skanuje foldery sprawdza zmiany i kopiuje tylko to co się zmieniło lub zostało dodane do katalogu.
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Borat1979 Zobacz posta
    Skorzystaj z programów do synchronizacji danych.
    Ja korzystam z SyncBreeze

    Program podczas backupu skanuje foldery sprawdza zmiany i kopiuje tylko to co się zmieniło lub zostało dodane do katalogu.
    Borat1979 dziękuję za szybką odpowiedź.

    czyli rozumiem że LR nie ma takich opcji lub żadnych dodatkowych plugin-ów?

  4. #4

    Domyślnie

    Masz przy exporcie opcje - 'make second copy' - wybierasz folder docelowy i Ci tam zapisuje kopie zdjęć. Nie sprawdzałem tego dokładnie, ale chyba nawet nie trwa to dłużej, niż eksport bez tej opcji.
    A konkretne ustawienia zdjęć - chyba najlepiej zrobić kopię całego katalogu --> Edit -> catalog settings -> zakladka 'general' i tam masz backup katalogu, ja sobie zaznaczyłem 'every time lr exit' i jak wychodzę to decyduję czy robić czy nie backup. A folder na zapasowy katalog wybrałem chmurę google.
    D610 | 20 1.8 | 35 1.8 | 50 1.8 | 85 1.8

  5. #5

    Domyślnie

    @ maxwawa

    Możesz użyć też darmowego Free File Sync (posiada język polski) : http://www.freefilesync.org/
    D7100 NIKKOR AF-S 18-55 mm, TAMRON SP 70-300 mm, SIGMA DC 17-50 mm EX HSM
    PC : ASUS Z170, Procesor : i5-6500, Pamięć : 16 GB, Dysk : SSD 250 GB + HDD 1 TB, Karta grafiki : Gigabyte Nvidia GTX1050 Ti System operacyjny : Windows 10 Home 64-bit.

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję za pomoc.

    Zastanawiam się który sposób na backup będzie lepszy, czy synchronizacja danych czy za pomocą opcji "make second copy"?

    Na pewno chyba warto jeszcze zaznaczyć opcję która faktycznie jest standardowo wyłączona w LR

    Kolejną ważną opcją, która nie wiedzieć czemu jest wyjściowo wyłączona przez Lightroom (w innych programach jest ona włączona jako opcja standardowa), jest możliwość utworzenia plików XMP. Przechowują one informacje o wszelkich ustawieniach oraz parametrach nałożonych na edytowane fotografie. Jeśli skopiujemy taki duet plików (źródłowe zdjęcie oraz plik XMP) do jakiejkolwiek innej lokalizacji, obróbka będzie zawsze widoczna. Jest to o tyle funkcjonalne, że w momencie podłączenie dysku zewnętrznego ze zdjęciami oraz plikami XMP do innego komputera, będziemy mogli kontynuować edycję bez utraty wcześniejszych zmian nie tylko w programie Lightroom, lecz także w innym programie służącym do tego celu, na przykład Photoshop czy Camera RAW
    LINK

  7. #7

    Domyślnie

    Nie ma sensu się bawić w jakieś eksporty katalogów, pliki xmp. Zwykły program do synchronizacji danych to dwa kliknięcia i po sprawie. Korzystam z tego od kilku lat znakomicie się sprawdza, szybko prosto i bez cudowania.
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maxwawa Zobacz posta
    Na pewno chyba warto jeszcze zaznaczyć opcję która faktycznie jest standardowo wyłączona w LR

    [I]Kolejną ważną opcją, która nie wiedzieć czemu jest wyjściowo wyłączona przez Lightroom (w innych programach jest ona włączona jako opcja standardowa), jest możliwość utworzenia plików XMP. Przechowują one informacje o wszelkich ustawieniach oraz parametrach nałożonych na edytowane fotografie.
    Pisał to jakiś niewątpliwie wyjątkowo kiepsko zorientowany kretyn wprowadzający jak widać ludzi w spory błąd, bo od dawna wiadomo, co i czego pliki xmp NIE przechowują. Bo oczywiście jest całkowitym kłamstwem i bezczelnością twierdzenie, jakoby pliki xmp zawierały wszelkie informacje o obróbce. Zawierają tylko niektóre, a cała masę innych nie.

    Pliki te (mowa o xmp) są ogólnie pomocne i przydatne, ale akurat zupełnie nie do tego, o czym piszesz - to znaczy nei do backupu. Jeśli ktoś będzie się nimi posługiwać jako backupem ustawień, może się gorzko zawieść, bo straci mnóstwo swojej pracy, jeśli uwierzy, że pliki xmp zachowają mu całość informacji. Nie zachowają.



    Maxwawa - jeśli mowa o backupie pracy w LR, musisz odróżnić dwie rzeczy: backup samych plików RAW, czyli samych zdjęć i po drugie - backup swojej pracy w LRze, czyli obróbki, kopii wirtualnych, snapshotów, tagów, danych GPS i całej reszty, którą się edytuje w LRze. Do obu tych backupów wystarczą według mnie zwykłe procedury, jakie każdy sobie wypracował i stosuje. Nie potrzeba nic robićw samym LRze - dla przykładu robienie kopii przy imporcie uważam za kiepski pomysł, chyba, że importujesz tylko zdjęcia już przeglądnięte i po selekcji. Jeśli importujesz jak wszyscy - całą zawartość karty od razu - to potem dokonuje się selekcji i niektóre nieudane ujęcia wyrzuca, a jeśli nieopatrznie wcześniej zrobiłeś kopię przy imporcie - zawartość folderu po selekcji i kopii jest różna. Dla mnie to błąd w pojmowaniu backupu (bo oryginał jets inny niż jego kopia w backupie), ale może dla Ciebie nie.

    Do backupowania oby typów backupu użyj jednego z tysiąca programów, byle na tyle mądrego, żeby nie kopiował bezmyślnie całego foldery raz po raz, tylko badał, czy plik się zmienił i kopiował ewentualnie tylko zmienione, lub nowe. Jeśli zbackupujesz sobie po pierwsze same RAWy, a po drugie Catalog/Catalogi LRa - będziesz miał wszystko co wymagane. żeby odtworzyć z backupu całość tego, co kiedykolwiek zrobiłeś pod LRem.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #9

    Domyślnie

    Eksport katalogu do chmury (po konfiguracji) to jedno kliknięcie przy wychodzeniu z LR.
    D610 | 20 1.8 | 35 1.8 | 50 1.8 | 85 1.8

  10. #10

    Domyślnie

    ta informacja o pliku .xmp trochę mnie zmyliła bo myślałem że zapamiętuję moją edycję w zdjęciacha więc ja wyłączam.

    Potrzebuję backup zdjęć oraz backup ich edycji, metadanych, tagów, GPS i ocen zdjęć.
    rozumiem że jak skopiuje katalog ze zdjęciami oraz cały katalog LR (z --> Edit -> catalog settings -> zakladka 'general) to wystarczy?
    Zastosowałem się do rady Borat1979 i paveu żeby to zsynchronizować co wydaję się najlepszym pomysłem bo własnie nie trzeba od nowa kopiować całych katalogów.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez B_Marcin Zobacz posta
    Eksport katalogu do chmury (po konfiguracji) to jedno kliknięcie przy wychodzeniu z LR.
    Dzięki
    ...i dodatkowo jeszcze wyślę to w niebiosa, jak napisałeś.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Dzięki również
    to bardzo ważne informacje przydadzą się wielu użytkownikom
    bo dziwię się ze w najpopularniejszym programie foto na świecie nie jest to wbudowany backup zdjęć w aplikację.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •