Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie usuwanie efektu rybiego oka

    Hej,
    jeśli zrobię zdjęcie rybim okiem i później je "wyprostuję"*, to oczywistym jest, że tracę na jakości, ale... skoro mam rozdzielczość 4000x6000, to czy ta utrata jakości będzie widoczna na wydruku rozmiaru ~A4?

    * - narożniki zostają tam gdzie są, ściany zdjęcia wyginam ku środkowi a później kadruję

  2. #2

    Domyślnie

    Nie tracisz jakości, tylko musisz wykadrować, więc zdjęcie nie będzie miało rozdzielczości 6000x4000 tylko mniejszą. Do wydruku A4 nie ma to większego znaczenia. Przy opcji zmiany rozdzielczości możesz przestawić jednostki z pikseli na centymetry i będziesz miał napisane jaki możesz zrobić wydruk

  3. #3

    Domyślnie

    Traci, traci na jakości, to zbyt duże przekształcenia...

    Rzecz jasna można nad tą utratą trochę zapanować, m.in. sposobem, jakim się zdjęcie 'prostuje', czy 'odrybia'. Są do tego specjalistyczne programy, które mają zaimplementowane różne sposoby usuwania efektów rybiego oka - na przykład dobrze to robi program naszego forumowego kolegi Ajta... Jego program o nazwie AnglerFish (do którego się zresztą mini-mini-minimalnie przyłożyłem) ma parę opcji do ustawienia, które diametralnei zmianiają sposób konwersji, a co za tym idzie stopień tych 'utrat jakości'... I pod utratą jakości nei rozumiem zmiany wymiarów obrazka (coś, co błędnie nazywacie rozdzielczością), tylko to, że zdjęcie bywa dość mocno naciągane.

    Można też stosować LRa i odpowiedni profil, choć tu sposób odrybiania jest tylko jeden, i nie ma innego wyboru.

    Napisz do Ajta, może pokaże Ci jak to działa. Ja się od roku zabieram za napisanie recenzji jego AnglerFisha, ale jakoś ciągle nie mogę dokończyć.
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 10-11-2015 o 19:28
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #4

    Domyślnie

    Skoro obiekt w rogu, który miał pierwotnie wymiar 100 pikseli zostaje rozciągniety do 200 pikseli, to musi być strata jakości. W zależności od tego, jakie odwzorowanie ma ryba, może to być nawet dużo więcej.

    Oto zdjęcie z Nikkora 16 na D600


    Po domyślnym wyprostowaniu w ACR


    Róg z fisha


    róg po naprostowaniu


    Ten sam kadr z Samyanga 14

    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •