Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
Ja jestem zdania, że jak najbardziej można porównywać różne systemy. I nie widzę tu nadużycia a jedynie właśnie sprowadzenie do wspólnego mianownika, którym jest jakość obrazka. W praktyce używa się tego tak samo, trzeba jedynie zależnie od potrzeb, otworzyć lub odpowiednio przymknąć oba obiektywy lub np podbić ISO bez straty na jakości względem apsc, bo pełna klatka daje takie możliwości. To oczywiście w razie gdybyśmy potrzebowali odpowiednio skrócić czas naświetlania. Jeśli już to w pewnych sytuacjach może wyjść konieczność użycia filtra przy w pełni otwartym 56 podczas gdy odpowiednio ciemniejszy 85 zapewni podobne rozmycie a jednocześnie nie przepali obrazka. A co do osobistych preferencji to nie rozumiem, bo jeśli to nadal w temacie bezpośredniego odpowiednika to nawet wspomniana przez Ciebie Sigma ma inną wagę i rozmiar, inny kąt obrotu pierścienia, inaczej pracuje AF itd (w porównaniu np z systemówkami od C i N). Idąc tym tropem niczego się nie da z niczym porównać, bo zawsze będą jakieś drobne różnice, niuanse, które dla kogoś mogą się okazać kluczowym ficzerem.
Obawiam się kolego sympatyczny, że miewasz skłonności do "odjeżdżania"
Tłumaczysz mi jak się używa obiektywy, potem mylisz określenia "porównywalny" i "taki sam" itd.
Porównywanie obiektywów projektowanych na inne matryce jest trochę jak porównywanie skuterów z chopperami i tu też można użyć formułki o "sprowadzeniu do wspólnego mianownika, którym jest jakość" prowadzenia.