Close

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 75
  1. #1

    Domyślnie Hasselblad 500ELX

    Witam,
    Szukam średniego formatu. Poluje na hasselblada 500c/m, ale ceny są dość zaporowe. Natknąłem się ostatnio na hasselblada 500 ELX z kasetą i wizjerem za nieco ponad 1000zł. Czym różni się on od innych aparatów z serii V? Może znacie jakąś sensowną alternatywę? Chciałbym móc zabrać go np w góry, więc nie może być zbyt duży/ciężki.
    Ostatnio edytowane przez qbel ; 29-09-2015 o 21:35

  2. #2

    Domyślnie

    W hasselu ELX znaczy że masz na stałe elektryczny winder pod spodem korpusu. Powoduje to, że korpus jest znacznie większy, cięższy i mniej poręczny. I nie da się tego używać opcjonalnie typu bez/z.
    Więc przy twoim himalajski założeniu raczej nie będzie optymalny.

  3. #3

    Domyślnie

    W takim razie jaki średni byłby dobry? Zastanawia mnie, czemu te hassle z elektroniką są dużo tańsze od tych mechanicznych. I jeszcze jedno - bardzo podobają mi się wymienne kasety.

  4. #4

    Domyślnie

    Tam elektroniki to nie ma. Tylko silnik i baterie. To prosta elektryka a nie elektronika. A dlaczego taniej to nie wiem bo nie śledzę tego.
    Ale:
    1. po 500 ELX był 553 ELX który jest starym trupem. więc ten twoj 500 ELX jest egipską mumią.
    2. może się okazać ze ten napęd nie działa a chyba (nie pamietam) były tam dedykowane akumulatory które mogą byc już niedostępne.
    3. wszystkie wersje ELX były zawsze mniej popularne z powodów gabarytów , jako nowe były oczywiście droższe ale nie były specjalnie pożądane na rynku wtórnym.
    Ale nie wiem tak sobie tylko gdybam.
    Jeśli już chcesz się bawic hasselem to upoluj 500 albo 503. Warto 500 z tych nowszych czyli z "dłuzszym" lustrem. 503 miały wszystkie "długie" lustra.
    Cały osprzęt jest kompatybilny do wszystkich modeli.
    500 czy 503 z kominkiem i z 80 była w miarę małym i zgrabnym aparatem, oczywiscie jak na sredni format.
    Inne obiektywy , pryzmat czy motor w 503 oraz wersje ELX robiły z tego aparatu krowę.

  5. #5

    Domyślnie

    Znacie jakąś sensowną alternatywę dla hassla?

  6. #6

    Domyślnie

    Rolleiflex 6008?
    Pozdrawiam,
    Marcin

  7. #7

    Domyślnie

    Wygląda fajnie, ale mocno przekracza założony budżet. Co myślicie o kiev'ie 88?

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Że żartujesz
    Muisi być kwadrat 6x6, czy może być inne MF? Czy mogą być TLR? (Yashica 124, Rolleje)
    Klasyczne 6x6 masz Bronicę SQ (lustrzanka), albo Mamiyę 7 (to dalmierz, nie lustrzanka, obiektywy dość drogie)
    Masz też do wyboru Pentaxa 67 i 6x7 - blisko 6x6 i jeszcze nie tak klockowate jak Mamiye RB i RZ (obie 6x7)
    O dziwo niektóre konstrukcje 6x9 są w miarę lekkie, małe, zgrabne (składane - nie lustrzanki) - Linhoff
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 01-10-2015 o 12:40
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    88 to nie. Juz ciekawsza jest 60 jeśli ma być na budżecie. Jeśli to bronica sq byłaby ok

  10. #10

    Domyślnie

    Tanie w kwadracie będą TLRy. Z SLRów sensowna jest wspomniana Bronica. Ruskie wynalazki bym odpuścił.

    Podstawowe pytanie - jaki ma być format kadru? Koniecznie kwadrat?

Strona 1 z 8 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Hasselblad ] Hasselblad H3D ... H6D
    By Jacek_Z in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 359
    Ostatni post / autor: 30-05-2018, 17:26
  2. Arax vs. Hasselblad
    By tomwidlak in forum Aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 08-08-2011, 18:34
  3. Hasselblad xpan
    By maklipsowaty in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 31-03-2011, 11:13
  4. Hasselblad backfocus :-)
    By Michał Jędrak in forum Tradycyjne techniki wołania - ciemnia
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 27-11-2010, 20:19
  5. [ Hasselblad ] Hasselblad 503CWD
    By Greg_k in forum Aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-03-2006, 20:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •