Close

Strona 8 z 8 PierwszyPierwszy ... 678
Pokaż wyniki od 71 do 75 z 75
  1. #71

    Domyślnie

    Nie daj sobie wmówić, że Yashica to inna klasa. Różni się od Rolleiflexa naklejką z przodu, a ponieważ te późne modele mają takie samo mocowanie filtrów, nawet akcesoria z jednego pasują do drugiego.

    TLRy to aparaty tak proste, że (dzisiaj) różnice pomiędzy podobnymi modelami wiodących firm są w zasadzie pomijalne. Mówię 'dzisiaj', kiedy są poza głównym kanałem dystrybucji i wszystko do nich łącznie z samymi aparatami jest do dostania wyłącznie na rynku wtórnym... Kiedyś, aparaty te, będące pełnoprawnymi systemowymi lustrzankami różniły się mało, a różniła je głownie dostępność akcesoriów i serwisu - dziś takich różnic nie ma.

    Kiedyś Rollei był popularniejszy w Europie, a jego niby wyższość i sława brała się z astronomicznych cen, jakie Rollei osiągał w USA, gdzie wszystkie niemieckie aparaty cieszyły się niezasłużenie wysoką renomą. Na przykład Rollei 35, to miniaturowe dzieło sztuki inżynierskiej Heinza Waaske - za które nota bene został wywalony na zbity pysk z jednej firmy* - kultowy jak Mini Cooper małoobrazkowy aparat ma więcej wad niż zalet, jest niewygodny w obsłudze, awaryjny, ma źle ułożone elementy, np. mocowanie do lampy na dole aparatu, co skutkowało tym, że albo fotografując z lampą wychodziły okropne cienei od nosa na pół twarzy, albo mając lampę trzeba było odwracać aparat do góry nogami, żeby lampa był z gory... Ale jednocześnie jest słynne zdjęcie, na którym tym bardzo charakterystycznym z wyglądu aparacikiem fotografuje królowa Elżbieta - ta do dziś aktualna - więc zrozumiałym jest, że każdy Amerykanin, a za nimi każdy Europejczyk i Azjata uznał, że to jest najlepszy aparat pod słońcem, i aparat ten przebił pod względem sprzedaży, renomy i sławy wiele innych, równei małych, równie genialnych a jednocześnie bardziej udanych modeli.

    Podobnie jest z TLRami. Porównując równolegle modele, główna różnica pomiędzy Yashicami i Rolleiflexami to plakietka z nazwą firmy. Ostrzegam jednocześńie, że Rolleicordy były budżetowymi wersjami Rolleiflexów i miały cała masę uproszczeń i oszczędności. Bywały też TLRy o zasadniczo różnej konstrukcji (jak np. aparat Saudka - czeski Flexaret), który był pomyślany świetnie, pierwsze modele kilku japońskich markowych TLRów były jego wiernymi kopiami - niestety dobry projekt został tak fatalnie wykonany, że aparaty te ergonomicznie były okropne. Dość powiedzieć, że do ustawienia ostrości musiała być użyta siła wołu.

    To tyle w sprawie różnic. Oczywiście dziś na rynku wtórnym można kupić świetnei utrzymanego Rolleicorda i źle utrzymaną Yashicę, ale rozumiem, ze to jest jasne, że do fotografowania kupujemy aparaty sprawne, po CLA, i tak dalej.




    -------
    *Historia tak dziwna, że aż chodzą o niej kawały, a sam Waaske zasłynął jako geniusz miniaturyzacji na długo, zanim Japończycy na to wpadli. Furorę na przykład zrobiły dwa jego aparaty, które był mniejsze od pudełka, w jakim sprzedawali film do nich. Mam parę jego konstrukcji, są piękne i budzą szacunek pomysłowością nawet dziś, po wielu latach.
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 11-10-2015 o 14:09
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  2. #72

    Domyślnie

    Jak mi pokazesz Yashice z obiektywem przenoszacym ok 100 pl\mm i gdzie ostrość ustawia się tak miękko jak w R, z taka jakością wykonania i niezawodnoscia, to porozmawiamy. Tak Rolleicord to uproszczona wersja Rolleiflexa, ale bez koncesji jezeli chodzi o jakość wykonania. Jezeli tyle pokoleń zawodowców, Wybierało Rolleiflexa a nie japońskiego klona, to nie przez snobizm, czy atak epidemii slepoty.

    PS
    Dodaj do tego sukces Rolleiflexa na japońskim rynku wewnętrznym.
    Ostatnio edytowane przez kri-kri ; 11-10-2015 o 14:26

  3. #73

    Domyślnie

    Nie mam zamiaru nikomu nic pokazywać, a tak się składa, że mam i Rolleiflexa i Rolleicorda i Yashicę, więć może miałbym co pokazać. Nie zamierzam się wyścigować na jakąś miękkość ustawiania czegokolwie czy podobne rzeczy. Każdy sobie wyciągnei wnioski jakie uważa, natomiast głupoty w rodzaju 'jedno zdecydowanie lepsze, drugie zdecydowanie gorsze' trzeba prostować, bo to jest forum, stąd ludzie czerpią wiedzę.

    Napisz, że Tobie się bardziej podobają Riolleie - i będzie OK; mówieni że to inna połka jest tak samo mądre, jak odwieczna wojna Nikon/Canon. Jak ktoś twierdzi ze jedno to inna półka niż drugie, to też będzie to głupota i też trzeba to prostować. Wszystko.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #74

    Domyślnie

    Wybierając pomiędzy bronicą z kilkoma szkłami, a rolleiflexem co byście wybrali? Żadnego TLR'a nigdy nie widziałem na żywo. Z tymi rolleiami mam teraz lekkie rozdwojenie jaźni.

  5. #75

    Domyślnie

    Właśnie głupoty w stylu " to wszystko jedno i to samo" trzeba prostować. Mam trzy na półce i wszystko wiem. Itd.
    Wojny Nikon/Canon, tez uważam za śmieszne, Hasselblad/Rollei/Bronica tez. Ale stawiać znak równości miedzy Rolleiflexem i Yashicą ? Chyba że serwetki i szmatki tez trzymasz razem. Są "wyjątki" potwierdzające regułę.

Strona 8 z 8 PierwszyPierwszy ... 678

Podobne wątki

  1. [ Hasselblad ] Hasselblad H3D ... H6D
    By Jacek_Z in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 359
    Ostatni post / autor: 30-05-2018, 17:26
  2. Arax vs. Hasselblad
    By tomwidlak in forum Aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 08-08-2011, 18:34
  3. Hasselblad xpan
    By maklipsowaty in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 31-03-2011, 11:13
  4. Hasselblad backfocus :-)
    By Michał Jędrak in forum Tradycyjne techniki wołania - ciemnia
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 27-11-2010, 20:19
  5. [ Hasselblad ] Hasselblad 503CWD
    By Greg_k in forum Aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-03-2006, 20:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •