Close

Strona 1 z 63 1231151 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 627
  1. #1
    puchbeary
    Gość

    Domyślnie Fotografia w podczerwieni. Filtr Hoya IR

    Tutek napisany przez amatora dla amatorów. wszelkie uwagi kolegów znających temat lepiej mile widziane. Nie bijcie jak coś będzie niejasne - rzekłbym że w dziedzinie tutkowania właśnie straciłem dziewictwo .

    W związku z tym że udało mi się popełnić jakieś znośne fotografie wreszcie na tym forum spieszę napisac jakim cudem to osiągnąłem. Chodzi mianowicie o zdjęcia z wątku Click .
    Teoria:
    Potrzebujemy aparatu fotograficznego – cyfrowego bo jak wiadomo analogi są przestarzałe i nadają się tylko do muzeum , statywu (nie mam – ubolewam i odbija się to na moich zdjęciach) i co najważniejsze filtru do fotografii podczerwonej. Osobiście używam Hoya IR R72 – jego działanie jest następujące - filtr przepuszcza promieniowanie podczerwone o długości fali powyżej 720nm a nie przepuszcza poniżej.

    zdjęcie pochodzi ze strony http://www.fotografovani.cz/art/fote...nfraphoto.html.
    Teorii tyle.
    Praktyka.
    Idziemy robić zdjęcia. Pierwsze co należy zrobić chcąc pstrykać z filtrem podczerwieni to złapać właściwy WB – podstawa całej zabawy. Aby to uczynić przestawiamy w aparacie WB na opcję „Pre” i pstrykamy fotkę soczystej zieleni. Może to być trawnik, może być zielona karta wcześniej wydrukowana, może być zielona koszula nocna sąsiadki. Ja osobiście łapę WB z założonym filtrem choć czytałem że bez też można.
    Tak wygląda fotka pstryknięta z automatycznym balansem bieli:

    tak z ustawieniem na światło żarowe(dlaczego akurat żarowe? Bo podpowiadano mi początkowo aby tak ustawiać WB )

    a tak z Wb ustawionym na PRE na zielonym trawniczku


    Gdy już mamy nasz balans bieli ustawiony prawidłowo szukamy sobie celu do sfotografowania. Dobrze jest gdy nasz kadr będzie zawierał dużo zielonego. Zawarty w roślinach chlorofil dość intensywnie odbija promienie podczerwone co daje na zdjęciach efekt wręcz oślepiającej bieli. To 50% magii fotek w IR – białe, bajkowe krajobrazy. Drugie 50% to kolor nieba – bezpośrednio z aparatu – brązowy jak mleczna czekolada. Po zamianie kanałów brązy ustępują miejsca zimnym błękitom. Otrzymujemy zimowe, mroźne niebo.
    Znaleźliśmy sobie nasz cel – ustawiamy statyw, mocujemy aparat, ustawiamy sobie kadr, blokujemy ostrość ustawioną najlepiej na nieskończoność bo promienie podczerwieni załamują sie inaczej niż zwykłe światło co powoduje przesunięcie ostrości i zakładamy filtr. Dlaczego w takiej kolejności? Otóż po założeniu filtra IR w wizjerze widzimy ciemność i zielone cyferki .

    Filtr odcina nam całe światło widzialne. Można oczywiście pstrykać w ciemno – pierwsze zdjęcia właśnie tak wykonałem (nie mam wciąż statywu). Celujemy wtedy na ślepo. Co do naświetlania to przyznam się że robiłem fotki na pomiarze matrycowym i zaufałem wskazaniom światłomierza w D50 – okazało się że słusznie. Czasy wychodzą – przy dobrze nasłonecznionej scenie, przy przysłonie w granicach 5,6-7,1 w granicach 1 sekundy najmniej. Stąd konieczność posiadania statywu. Na 40 zdjęć w pierwszej sesji tylko 8 nadaje się żeby je pokazać.
    Pstrykamy zdjęcie. Aparat wypluwa nam na LCD coś na podobieństwo tego:

    i na tym koniec roli aparatu. Idziemy do domu i uruchamiamy PeCeta i odpalamy jedynie słuszny program do obróbki zdjęć
    otwieramy w nim nasze zdjęcie.
    Dajemy mu autopoziomy

    zrobiło nam sie jakby jaśniej

    Idziemy merdać kanały

    w kanale wyjściowym czerwonym ustawiamy wartość czerwonego na „0” a niebieskiego na „100”
    zdjęcie zielenieje nam jak wędlina z Constaru

    Idziemy do kanału wyjściowego niebieski i robimy to samo co w czerwony tylko odwrotnie . Można powiedzieć że jesteśmy w domu.

    teraz już tylko ostatnie dopieszczenia nasyceniem, jasnością, kontrastem, krzywymi, itd. - jak kto lubi. Mnie wyszło cuś takiego


    Warto wiedzieć.


    Ustawianie ostrości jest tu obłożone koniecznością ręcznej korekty – jak wspomniałem wcześniej podczerwień inaczej się załamuje (nie to żebym rozumiał co piszę – powtarzam co czytałem ). Starszego typu obiektywy miały podobno specjalne oznaczenie pozwalające na korektę ostrości przy użyciu materiałów uczulonych na podczerwień.


    Hotspot – przy niektórych obiektywach w środku kadru możemy otrzymac coś co MZ przypomina blik słoneczny ale w jednym miejscu.

    Zdjęcie pochodzi ze strony photo.net/bboard/q-and-a-fetch-msg?msg_id=007ewk


    Nie każdy aparat pozwala nam fotografować w podczerwieni. Większość współczesnych lustrzanek (nie tylko z resztą) ma na matrycach filtry odcinające podczerwień. Wtedy jedynym wyjściem jest wymontowanie tego filtra (odpada nam konieczność zakupu filtra do obiektywu ) Dla odważnych podaje link
    Click
    Aby sprawdzić czy aparat jest w stanie widzieć cokolwiek w podczerwieni zalecane jest pstryknięcie fotki pracującemu pilotowi do telewizora lub innemu urządzeniu działającemu w podczerwieni. Jeśli na zdjęciu będzie widać białą diodę z rozbłyskiem światła to znaczy że można spróbować powalczyć z fotkami IR. Na pocieszeni - D50 i d70 podobno nadaje się świetnie .

    Uff.... i tyle. Koniec i bomba. Kto nie słuchał ten trąba .


    Ps: Polecam pobawić się tą technika fotografowania w portret. Efekt murowany i dość ... nieoczekiwany . Ale to już zostawiam do odkrycia chętnym na ta zabawę
    Ostatnio edytowane przez puchbeary ; 16-05-2007 o 14:11

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    coś pokręciłeś z linkowaniem zdjęć
    jak wysyłasz na imageshack.us to po prostu kopiuj pozycję hotlink for forums i wklejaj to tutaj tak jakby to był tekst - wtedy tu wyświetlą się zdjęcia.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3
    puchbeary
    Gość

    Domyślnie

    cholera tak robie ale pisałem to najpierw w edytorze (OpenOffice), a później przekleiłem i zaczał się beret

    edit

    Juz jest wszystko ok. . Zawinęły sie podwójnie tagi. Uff...

    Mam nadzieję że się komuś tutek przyda
    Ostatnio edytowane przez puchbeary ; 15-05-2007 o 20:19

  4. #4

    Domyślnie

    "Większość współczesnych lustrzanek (nie tylko z resztą) ma na matrycach filtry odcinające podczerwień. Wtedy jedynym wyjściem jest wymontowanie tego filtra (odpada nam konieczność zakupu filtra do obiektywu ) "

    Tego nie rozumiem....
    Al "CAPONE" Bundy
    Puszka, słoik, świeczka... tylko brak talentu.

  5. #5
    puchbeary
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Al Bundy Zobacz posta
    "Większość współczesnych lustrzanek (nie tylko z resztą) ma na matrycach filtry odcinające podczerwień. Wtedy jedynym wyjściem jest wymontowanie tego filtra (odpada nam konieczność zakupu filtra do obiektywu ) "

    Tego nie rozumiem....
    Al, sam bazuje na wiedzy zdobytej w sieci. Ni mniej ni więcej z tego co wyczytałem wynika że w niektórych aparatach filtr na matrycy przepuszcza więcej promieniowania IR niż w innych. Zerknij na link który podałem na koniec - do stronki lifepixel. Jest tam pokazane demontowanie tego właśnie filtra z matrycy d70. Dzięki temu aparat zaczyna "widzieć" IR bez żadnych filtrów na obiektywie - może nie tak jakby była to błona czuła na IR ale dużo lepiej niż z samym filtrem na obiektywie. Na szczęście d50 i d70(s) reagują jakoś tam na promienie IR mimo filtrów na matrycy czego efektem są fotki posiadaczy filtrów IR . uch... ale namotałem

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez puchbeary Zobacz posta
    Al, sam bazuje na wiedzy zdobytej w sieci. Ni mniej ni więcej z tego co wyczytałem wynika że w niektórych aparatach filtr na matrycy przepuszcza więcej promieniowania IR niż w innych. Zerknij na link który podałem na koniec - do stronki lifepixel. Jest tam pokazane demontowanie tego właśnie filtra z matrycy d70. Dzięki temu aparat zaczyna "widzieć" IR bez żadnych filtrów na obiektywie - może nie tak jakby była to błona czuła na IR ale dużo lepiej niż z samym filtrem na obiektywie. Na szczęście d50 i d70(s) reagują jakoś tam na promienie IR mimo filtrów na matrycy czego efektem są fotki posiadaczy filtrów IR . uch... ale namotałem
    heh, problem wynika z tego ze filtr IR drugiemu nie rowny : )

    troche generalizujac:
    ten co na obiektyw - przepuszcza podczerwien, odcina widzialne
    ten co na matryce - przepuszcza widzialne, odcina podczerwien

    obydwa to filtry IR, tylko ze dzialaja zupelnie odwrotnie

    To co zapewne chciales napisac, to ze w D50/D70 filtr odcinajacy IR jest 'slabszy' niz np w D200, czyli PO ZASTOSOWANIU filtra na obiektywie (odcinajacego wiekszosc swiatla widzialnego) bedziez mogl wciaz zarejestrowac widmo IR. Oczywiscie zdjecie filtra z matrycy zaowocuje duzo silniejszym spektrum IR, ale wciaz trzeba odciac to co widzialne (czyli nakrecic IRke na obiektyw).

    w zadnym z wypadkow nie odpada nam nakrecanie filtru na obiektyw (chyba, ze ktos dysponuje filtrem IR - odcinajacym widzialne, przepuszczajacym IR - ktory mozna nalozyc na matryce... tylko po co? )

    jak sie myle to prosze o korekte

    pozdr.
    Art.
    Ostatnio edytowane przez ArtX ; 16-05-2007 o 04:40
    jakies tam fotki : trzymać ręce na piersiach panienek i patrzeć na chmury typu cumulus w kolorze białym...

  7. #7
    puchbeary
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ArtX Zobacz posta

    w zadnym z wypadkow nie odpada nam nakrecanie filtru na obiektyw
    Art.
    Za to stwierdzenie to nie dałbym sobie głowy uciąć. Ale ja się nie znam
    ale co do reszty twojej wypowiedzi to właśnie to chciałem napisać tyle że juz zaspany byłem i nie wyszło ....

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    puchbeary - ArtX dobrze napisał.

    Przy okazji - próbowałem się bawić IR z D200, ale mam problemy by uzyskac cos takiego jak ty pokazujesz.
    Na matrycy za dobrze odcięta jest podczerwień, a z kolei mam dobry filtr IR (nie wiem jaką ma wartość - firmy Rollei) i w efekcie - jest kiepsko. Kiedys wkleję zdjęcia - może ktoś wpadnie na pomysł co z tym zrobić. A może przyczyna u mnie jest inna?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9
    puchbeary
    Gość

    Domyślnie

    Jacku - bardzo możliwe. Dopiero raczkuję w IR. Stworzyłem toto powyżej żeby pomóc tym którzy ewentualnie chcą zacząć raczkować. Może komuś oszczędzę choć trochę szukania po sieci.
    O twoich problemach z D200 mogę napisać jedynie tyle że zapewne znów masz rację i bez wymontowania filtra anty-IR z matrycy wiele nie podziałasz.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez puchbeary Zobacz posta
    tak z ustawieniem na światło żarowe(dlaczego akurat żarowe? Bo podpowiadano mi początkowo aby tak ustawiać WB )
    1. Po publikacji 5 fotek - napisać tutorial - respect
    2. Drogi kolego, możesz smiało napisać kto Ci tak podpowiedział.. (czyt. damus - sam robię na takim wb) - trzymając się tutków zdjęcia będą wychodziły takie a nie inne.

Strona 1 z 63 1231151 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •