Close

Strona 63 z 63 PierwszyPierwszy ... 1353616263
Pokaż wyniki od 621 do 627 z 627
  1. #621

    Domyślnie

    no to zerknij wstecz watku. u mnie ma on 620 postow
    podpis nieczytelny

  2. #622

    Domyślnie

    zrobilem takie cos ---> czerwone zdjecie RAW+ edycja w PC


    http://imageshack.us/photo/my-images/507/maleie.jpg/

  3. #623

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poczatkujacy Zobacz posta
    zrobilem takie cos ---> czerwone zdjecie RAW+ edycja w PC
    Możesz udostępnić tego rawa ?

  4. #624

    Domyślnie

    wrzuce rawa jak tylko bede w domu.

  5. #625

    Domyślnie

    Myślę, że pora na małe podsumowanie tej niezwykle ciekawej dyskusji (nie udzielałem się może, ale tutaj można popatrzeć na moje fotki w IR: http://kkokosz.deviantart.com/gallery/38136159). Podsumowanie myślę by się przydało, aby móc np. odsyłać nowych czytelników do już kilka razy wyciągniętych wniosków Co zatem zrobić, aby fotografować w podczerwieni?

    Pogoda:
    - zaleca się fotografowanie w słoneczny dzień, soczystej zieleni skontrastowanej z błękitnym niebem - wprawdzie nie jest to wymóg, ale zwiększa kontrastowość zdjęcia oraz skraca czasy; przy bardzo dobrej pogodzie można jednym z wyróżnionych aparatów robić zdjęcia nawet z ręki (z filtrem nakręcanym)

    Sprzęt:
    - aparat, który ma słaby filtr IR (D100, D50, D70) - innymi da się robić, ale czasy naświetlania drastycznie rosną
    - statyw - nawet dla wymienionych wyżej aparatów czasy są raczej długie, więc warto zadbać o dobre podparcie, tym bardziej, że podnoszenie ISO w IR się nie sprawdza
    - filtr IR - tu jest kilka rozwiązań: albo kupujemy nakręcany filtr Hoya (wariant drogi), albo Cokin (a tutaj albo stosujemy go normalnie w holderze, jedynie zasłaniając boki przed wpadającym światłem, albo wycinamy okrąg i "wklejamy" do ramki jakiegoś taniego filtra nakręcanego)
    - obiektyw bez hot-spota (np. kitowy N18-55, N18-200, pewnie N18-105, Sigma 10-20)
    - dla osób, które zapragną dłużej i lepiej fotografować w IR zalecana jest przeróbka apratu, polegająca na zdjęciu filtra "wycinającego" IR przed matrycą (tutoriale można znaleźć w sieci) - można zamiast niego założyć filtr "wycinający" pasmo widzialne przed matrycą lub normalnie nakręcić filtr IR na obiektyw; w tym przypadku aparat będzie się nadawał w zasadzie tylko do IR, ale za to będzie umożliwiał fotografowanie z krótkimi czasami (np. 1/250s); dodatkowo, gdy ktoś filtr IR zamontuje przed matrycą zamiast na obiektywie, będzie mógł normalnie kadrować (obraz nie będzie czarny); UWAGA - po demontażu filtra sprzed matrycy do IR nadaje się praktycznie każdy aparat cyfrowy

    Technika:
    - najważniejszy wydaje się balans bieli - należy ustawić sobie w aparacie WB na PRE i spróbkować z zielonej trawy lub korony drzewa Z ZAŁOŻONYM FILTREM (jak ustawiać własny balans bieli, odsyłam do instrukcji); można też trzaskać w RAWach na dowolnym WB, a balans bieli ustawić dopiero na etapie obróbki, ale pod warunkiem, że używamy CaptureNX lub ViewNX; pojawiły się głosy, że nie zawsze da to wymaganą jakość, ale osobiście nie robiłem porównań i namawiam po prostu do stosowania odpowiedniego, własnego balansu bieli (oraz tak czy inaczej do używania RAWów )
    - aparat mocujemy na statywie,
    - kadrujemy bez założonego filtra,
    - nastawiamy ostrość i wyłączamy AF; ostrość czasem trzeba skorygować dla niektórych obiektywów (część obiektywów - zgaduję, że te starsze - mają na skali zaznaczenie dotyczące ostrzenia z filtrem IR; nie mam takiego obiektywu, więc nic bliżej nie napiszę)
    - ostrożnie nakręcamy filtr i robimy zdjęcie
    - zdjęcie z prawidłowym WB powinno mieć niebo w odcieniach brązu, a zielenie jaskrawo białe z małą domieszką błękitu

    Obróbka:
    - należy zaopatrzyć się w CaptureNX lub ViewNX - Adobe CameraRAW niestety nie za bardzo się nadaje, brakuje skali temperatury, aby pozbyć się zafarbów; osobiście używałem ViewNX oraz Lightrooma 4 i ładne IR wychodziły mi tylko z ViewNX... Oczywiście, jeśli ktoś robi JPG z prawidłowo ustawionym WB, to może obrabiać od razu w dowolnym programie graficznym z opcją mieszania kanałów
    - korygujemy lekko balans bieli i kontrast (aby "biel była jeszcze bielsza" )
    - otwieramy w Photoshopie (lub innym programie, który umożliwia mieszanie kanałów) - być może CaptureNX umożliwia mieszanie kanałów, nie używałem, ale wówczas nie trzeba nawet go opuszczać
    - wchodzimy do mieszania kanałów i dla kanału czerwonego zmieniamy proporcje czerwonego na 0%, a niebieskiego na 100% - dla kanału niebieskiego robimy odwrotnie (czyli niebieski na 0%, a czerwony 100%); w efekcie niebo powinno stać się niebieskie, a lekkie błękity w roślinności - jasnobrązowe;
    - korygujemy ogólną kolorystykę wg własnego uznania
    - zapisujemy, publikujemy, chwalimy się

    Problemy:
    - zdjęcie wychodzi czarne - zbyt krótki czas naświetlania
    - zdjęcie wychodzi czerwone - zły balans bieli
    - nie można ustawić balansu bieli PRE, zawsze komunikat "no good" - ostatnia deska ratunku to robienie w RAWach i próba balansowania w CaptureNX/ViewNX
    - na środku zdjęcia pojawia się okrągła plama - obiektyw ma hot-spot, trzeba zmienić obiektyw
    - brzegi zdjęcia są zażółcone/przekolorowane - efekt używania Cokina na holderze (przedostaje się światło widzialne), należy uszczelnić połączenie filtru z obiektywem lub zastosować filtr nakręcany
    - bardzo długie czasy - aparat ma (zbyt) dobry filtr odcinający promieniowanie IR; zmienić aparat na jeden ze starszych modeli lub wymontować filtr sprzed matrycy

    Proszę nie traktować tego podsumowania jako jakiejś wyroczni - to zwyczajne podsumowanie wniosków, które wynikły w trakcie kilkudziesięciostronicowej dyskusji. Nikt nikomu nie broni np. ustawiać balansu bieli bez filtra lub obrabiać w Camera RAW. To powyższe w większości pokrywa się po prostu z moją praktyką robienia zdjęć w IR
    Ostatnio edytowane przez kkokosz ; 10-07-2012 o 12:49

  6. #626

    Domyślnie

    kkokosz bardzo fajnie napisane, przeyjrzyscie konkretnie bez zbednego gadania, warto dodac ze bez hot spota(nie zawsze, troche zalezy od warunko) sa tez takie szkla jak kitowiec 18-70 czy sigma 10-20. Dla nowych w temacie na pewno wyszczegolnienie tych zasad bedzie pomoce. Dodam jeszcze za warto by bylo to wrzucic do osobnego watku i przykleić zeby nie przepadlo w czelusciach tego tematu.

  7. #627

    Domyślnie

    Ja tylko dodam jeszcze na podstawie własnego doświadczenia:
    - używanie starych obiektywów pod analoga, szczególnie z marnymi powłokami
    - soft np. Capture One, nie ma ograniczenia do 2000 i od razu zdjęcie jest gotowe jeśli ustawimy balans bieli z filtrem na zieloną trawę.

Strona 63 z 63 PierwszyPierwszy ... 1353616263

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •