Close

Strona 12 z 23 PierwszyPierwszy ... 2101112131422 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 111 do 120 z 227
  1. #111
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2016
    Miasto
    grodzisk mazowiecki
    Posty
    38

    Domyślnie

    Ło jezu, bo trzeba uważnie czytać Piszę o d5000 bo go mam i chce (albo nie chce, zaraz się dowiem mam nadzieję) wymienić na pl5 lub sony/fuji

    A czemu piszesz że fuji lepszy do krajobrazu? Chodzi ci o to że łatwiej uzyskać szeroki kąt? Samayanga mogę też w olku zamontować przecie

    Zaznaczam też - ma być budżetowo. Obiektywy po 5 tysi nie wchodzą w grę

    Ps. a gdyby się okazało że szkła na m4/3 są ciężko dostępne używane i/lub gorsze jakościowo, to zawsze można pozostać przy kicie gdy potrzebna mobilność i mała waga, a do bardziej wymagających zastosowań kupić szkło szerokokątne zwykłe do lustrzanki (tyle że 10mm to w pełnej klatce 20, ale to chyba i tak wystarczająco), i mieć takie pół na pół, trochę mobilności i trochę jakośći haha. Zgadza się? Aha no i do tego jasnego manuala stałkę 28mm do wszystkiego, tak samo tele kupiłbym pewnie manualne 200mm, ale o tele narazie nie myślę.


    - - - - kolejny post - - - - - -

    No właśnie ubiegłeś mnie, bo też się nad tym zastanawiam, jak uzyskać w x2 ultraszeroki kąt? Obiektyw 8mm byłby potrzebny... Chyba takich nie ma w systemie m4/3? Jakiś manual stary to może by się znalazł... Jest ten 9-18mm, też spoko ogniskowa, ale czy to jest dobry obiektyw?

    A x-e1 też wart grzechu?

    Ogólnie to co, raczej radzicie brać sony/fuji niż m4/3?
    Ostatnio edytowane przez paldolini ; 15-03-2016 o 12:13

  2. #112

    Domyślnie

    Nie ma "uniwersalnego" (do wszystkiego) bezlusterkowca i "w dobrej cenie". Niezły był Samsung NX1 ale zaprzestali produkcji.
    Sam miałem takie dylematy, po pół roku uciekłem z m43, a teraz jaram się N1 J5, który z każdym zapiętym obiektywem mieści mi się do kieszeni kurtki.

  3. #113

    Domyślnie

    Na twoim miejscu brałbym chyba Fuji z 16-50 i tele. Jak Ci się zachce portretu - masz opcje (56/1.2), jak Ci się zachce makro, też masz opcje (60/2.. Fajny system. W Sony na razie masz w miarę tanią 50 z AF, kity chyba słabsze od tych w Fuji. Makro tylko mega drogie, portretówki pod APS-C w zasadzie nie ma, a 85 jest, ale mega drogie. Można się ratować Samyangami, ale one są też dostępne dla Fuji. Sony bym sobie odpuścił na twoim miejscu.

  4. #114
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2016
    Miasto
    grodzisk mazowiecki
    Posty
    38

    Domyślnie

    No ja też może brałbym fuji, gdyby nie... cena!. Niestety fuji jest kilka razy droższy z tego co widzę, ew. mógłbym sobie pozwolić na starszy model x-e1, ale info o nim nie dostałem, a i tak droższy od olka, wątpię, że lepszy. Sony też sobie darowałem, wg. mnie gorszy. Popatrzyłem na sample olka i sonego i wg mnie mimo większej matrycy to... Nie wiem może to kwestia postprodukcji lub bardziej obiektywu, ale patrząc na zdjęcia z tematu o nexie to jakiś taki bardziej plastik mi się wydaje, niektóre zdjęcia wyglądają jakby ktoś zrobił fotomontaż, kolory nierzeczywiste, przejaskrawione, za duży kontrastu, więc nie widzę sensu inwestycje w sony bo akurat af ma gorszy, ergonomię też (mówię o nex5 gdzie jest jeden przycisk na górze o koniec) no i gorszy wybór szkieł, które są podobno słabsze (co z tego że mają tanią stałkę, jak jest słabej jakości?) no i foty z olka bardziej mi przypadły do gustu, w sumie jedyne co może nie odpowiadać to bokeh, ale też bez przesady... Takim koneserem fotografii nie jestem, aby to miało większe znaczenie, niż pół kilo mniej w plecaku

    To mówiąc, muszę się pochwalić - zakupiłem e-pl5! Mam nadzieję, że to będzie dobra inwestycja. Tym samym mój d5000 idzie na sel, no chyba że jednak olek nie przypadnie mi do gustu.

    Docelowo dokupię tylko samayanga 8mm (np z mocowaniem do nikona) i to będzie moje główne szkło wypadowe do krajobrazów, a także na miasto, a do wszystkiego innego będzie kit i nic mi więcej nie potrzeba. Może jeszcze jasną manualną stałkę 28mm kiedyś kupię, za 200-300zł coś już można wyrwać. Aha i byłbym zapomniał że będę miał sigmę 70-300 (czy jakoś tak) od koleżanki pożyczoną, także temat tele też załatwiony

    Powiem, że miałem przogromne wątpliwości czy brać tego olka. Początkowa koncepcja była taka: olek pl1 + kit lub szerokokątna stałka na wypady bardziej ekstremalne gdzie każdy gram się liczy i gdzie lustro może się łatwo popsuć, a do reszty nikon. Ale, skoro moje najważniejsze foty to foty wyjazdowe, no to w sumie po co targać ciężkie lustro? Myślę, że to była dobra decyzja. Zresztą złapałem się na tym, że często w ogóle aparatu nie zabierałem, np. na rower nigdy nie biorę nikona, a teraz będę mógł aparat zabierać wszędzie i to jest największy plus, chyba przewyższający niewielkie rożnice w jakości obrazu w stosunku do nikona, jeśli w ogóle takie są...?

    btw. Znacie może jakiś inne obiektywy 8mm (do tysiąca zł używany), ale nie rybie oko? Chyba takich nie ma, nie? Bo rozumiem, że mimo większego powiększenia to nadal będzie rybie oko? Jest pełno tych filmowych 8mm pod c-mount, ale one chyba zawsze dają czarne rogi i duże zniekształcenia na brzegach, bo zdjęcie się nie mieści w kadr. Czy są wyjątki?

    Kolejne pytanie: samayng z mocowaniem nikon/cianon + przejściówka vs ten pod m4/3? Tych pierwszych jest wysyp na allegro, drugiego nie ma, a jak będzie, to na pewno droższy. Czy opcja z przejściówką oprócz kilka g więcej będzie w czymkolwiek gorsza?
    Ostatnio edytowane przez paldolini ; 16-03-2016 o 15:27

  5. #115

    Domyślnie

    Miałem ponad dwa lata E-PL5 i jako aparat wyjazdowy super się sprawdził, ale cieszył mnie dopiero z lepszą optyką. Kit mnie rozczarowywał. Mam teraz M10 II i też jest fajny, chociaż wolę Fufu X-E2. E-PL5 kupił ode mnie kolega i jest bardzo zadowolony.

  6. #116
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2016
    Miasto
    grodzisk mazowiecki
    Posty
    38

    Domyślnie

    No dlatego u mnie wyląduje samayang, chyba że coś innego polecicie? Jest jeszcze to szkło m.zuikio 9-18, wersja starsza (ciemniejsza) w dobrej kasie się czasem pojawia na allegro, ale coś wątpię, że dorówna ona jakością obrazu samayangowi, choć może się mylę?

    A co do omd - dla mnie to po prostu strata kasy, dopłacać 50% ceny do wizjera i kilku więcej pokręteł, które wiadomo, że fajnie mieć, ale bez nich też się przeżyje. No jeszcze dochodzi pewnie lepsza jakość wykonania i ergonomia, no ale jak mówię, dla mnie nie warta dopłacania aż tyle, szczególnie że i tak planowałem epl1 A no i omd nie jest już taki kompaktowy, więc coś za coś...

    No i nikt mi jeszcze nie odpowiedział na pytanie o optykę m zuikio vs nikkor. Ma ktoś porównanie?

    - - - - kolejny post - - - - - -

    I jeszcze takie głupie pytanie ale chciałem się upewnić - z adapterem do nikon f za 30zł z ebaya af nie będzie działał, ale auto-ekspozycja tak? Czy tylko tryb manual wchodzi w grę? Adapter nie ma znaczenia?

  7. #117

    Domyślnie

    Włączę się do tematu skoro jestem jego założycielem. Jeśli chodzi o porównanie optyki to myślę, że mam takowe go trochę w nikonie siedziałem. Co mogę powiedzieć o szkłach Olka to z pewnością prezentują mniejszy rozrzut pomiędzy brzegiem kadru, a jego centrum (choć to pewnie wynika z mniejszego pola jakie mają do pokrycia). Przyznaję jednak uczciwie iż wielu szkieł jeszcze nie testowałem bo sam dysponuję jedynie 45/1.8 (genialne!). W kity Olka bym się nie pchał wcale chyba, że nie ma wyjścia (u mnie tym wyjściem jest Fuji X20). Jeśli chodzi o szeroki kąt to patrz w stronę Panasa 7-14/4 ale tani nie jest.
    Czy nie warto dopłacać do OM-D? Dla mnie ergonomia stała się ostatnio bardzo ważna i tu deklasują E-PL ale gabarytowo są większe to fakt choć to nadal niewielki aparat (konkretnie to mam na myśli E-M10 i E-M5).
    Co do adaptera to Ci nie odpowiem bo nawet się nim nie interesowałem.
    Fujik z pewnością wychodzi drożej (a i większy będzie) ale to porządna maszyna, a obrazowanie tych aparatów to jak dla mnie majstersztyk (kolory nie do osiągnięcia dla innych).
    Z punktu widzenia jutra na dzień dzisiejszy patrzycie z wczoraj

  8. #118
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2016
    Miasto
    grodzisk mazowiecki
    Posty
    38

    Domyślnie

    No to dzięki za info? Ten kit jest aż tak słaby, czy słaby w porównaniu do pro obiektywów? Dużo słabszy od kitów nikona?

    No i powtórzę najważniejsze pytanie: z adapterem do nikon f za 30zł z ebaya af nie będzie działał, ale auto-ekspozycja tak? Czy tylko tryb manual wchodzi w grę? Adapter nie ma znaczenia? Ile kosztują takie adaptery z przeniesieniem af?

  9. #119

    Domyślnie

    Na adapterze N oraz m42 działa nawet auto. Czyli działać beda wszystkie mz. Na epl5.

    Czy sa jakieś z przeniesieniem af, watpię. (Tu juz w sony cos byś znalazł z przeniesieniem af.)

    Kit - poza tym ze ciemny, nie jest zły. Tez mz.
    Jak ktos potrzebuje jakości to i tak kupi cos innego. Puszki i szkła sa przeciez tez inne, duzo lepsze.

    Ps.
    Dziwie sie tez, ze na podstawie fotek z forum podjąłeś decyzje o puszce. Epl5 fajny jest, to fakt. Ale słowa ktore napisałeś o sony zaskakują. Era raw, robisz co zechcesz. Fotki przechodzą przez soft. Kazdy bawi sie obrazkiem inaczej. I nie kazdy lubi kontrast czy ostrosc...

    Co do gabarytów - z zuiko 17/2.8 wkładasz w kieszeń na luzie. A to ekwiwalent 35mm
    Plesniaki smialo teraz kupuj, tylko pamiętaj o przeliczniku x2. Zaleta jest taka, ze z 50mm robi sie fajna ogniskowa w portrecie

    (Ze względu na ceny, trzeba było mz zobaczyc em5. Tanio jak licho teraz mozna kupic...).

    Pokochasz dotykowy ekranik w epl5 na szklach z af !

  10. #120

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez paldolini Zobacz posta
    No to dzięki za info? Ten kit jest aż tak słaby, czy słaby w porównaniu do pro obiektywów? Dużo słabszy od kitów nikona?

    No i powtórzę najważniejsze pytanie: z adapterem do nikon f za 30zł z ebaya af nie będzie działał, ale auto-ekspozycja tak? Czy tylko tryb manual wchodzi w grę? Adapter nie ma znaczenia? Ile kosztują takie adaptery z przeniesieniem af?
    Paldolini tylko nie pakuj się w zakup Samyanga pod N i jeszcze przez przejściówkę bo będzie to miało gabaryty czołgu i będzie strasznie nieporęczne. Tutaj masz Samyanga Fisheye specjalnie pod m4/3, jest sporo mniejszy - http://www.beiks.com.pl/obiektyw-sam...3-id-3428.html
    lustra-brak

Strona 12 z 23 PierwszyPierwszy ... 2101112131422 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •