Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23
  1. #1

    Question Problemy z orkiestrami i nagrywaniem dźwięku

    Zaczyna mnie pewna sprawa wpieniać... Nagrałem kilka imprez i niestety często trafiam na orkiestry, które wyrównanie dźwięku na wyjściu mają głęboko w poważaniu, wokal jest czasem kilkanaście dB głośniej od reszty, nie dają wszystkiego na sumę, podpinają kilka wzmacniaczy i puszczają część instrumentów na lewą kolumnę, część na prawą, a część ma w ogóle osobne głośniki. Jednym słowem masakra. Utwierdziło mnie to w przekonaniu że dźwięk muszę zawsze nagrywać z kilku źródeł na kilka rejestratorów, bo ciul wie co od orkiestry na mikserze wyjdzie.

    Wracając do moich pytań, na początek:

    1. Podpinam Zoom H1 do miksera na wyjście liniowe lub słuchawkowe, czułość input level mam w zoomie ustawioną nisko (np 10) przez co wskaźniki skaczą do max -6dB a więc rejestrator nie wskazuje przesterów a dioda nie miga (więc ich być nie powinno) - niestety podpinam słuchawki do zooma i słyszę przestery. Zakładając że rejestrator jest ok i moje kable też są ok, rozumiem że wina leży na zbyt mocnym ustawieniu dźwięku na mikserze?

    2. Czy jest możliwe aby zwykłe kable chinch->jack kupione np w media markt były jakimś cudem za słabe na podpięcie zooma do wyjścia line-out miksera? W sensie jest możliwe że sygnał idzie na line-out zbyt mocny i kable nie dają rady przez co są przestery na nagrywanym dźwięku mimo że zoom ma niską czułość ustawioną i nie wskazuje żeby przestery jakiekolwiek były?
    ;]

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli sygnał jest zbyt mocny, to przesterowania mogą powstać na wejściu rejestratora. Tylko analogowy tłumik (potencjometr) może to wyeliminować.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli H1 nie wskazuje Ci zbyt mocnego sygnału, a słyszysz przester, to znaczy, że taki trafia do rejestratora. Nic z tym się już nie zrobi - dokładnie tak samo jak z przepaleniami, możesz obniżać ekspozycję, ale jedyne co uzyskasz, to jednolicie szary - więc jakiekolwiek manewry sprawią jedynie, że będzie ciszej, ale przester będzie dalej.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie

    Pisałem o tym wielokrotnie ale warto napisać to jeszcze raz.
    Rejestratory dźwięku nie dają gwarancji poprawnego nagrania!
    Jedynym rozwiązaniem jest zestaw bezprzewodowy który daje możliwość:
    1. kontroli wizualnej i odsłuchowej w czasie wykonywania nagrania.
    2. niezależne sterowanie kanałami w czasie nagrywania.

    W praktyce wygląda to tak że jeden kanał podpinam do miksera, drugi do mikrofonu kamery lub lustrzanki. Sprawdza się to w 99,9%!!!
    Nawet jeśli orkiestra ma tylko część instrumentów nagłośnionych to trzeba się wpiąć tak, żeby był wokal. Mikrofon nakamerowy nagra w miarę poprawnie resztę.
    Najważniejsze jest sterowanie!
    Są sytuacje w których ktoś weźmie mikrofon i w stresie mówi szeptem. Zdarza się że orkiestra zmienia poziom nagłośnienia. To wszystko można skorygować w trakcie nagrania.
    Dodatkową zaletą jest to, że dźwięk nagrany jest na ścieżkę wideo to skraca czas pracy w postprodukcji.
    Nie ma problemów z synchronizacją.
    Nie ma problemów z przesterami!
    Najbardziej popularne i sprawdzone zestawy robi: Sennheiser i SONY
    Odradzam zestawy marki Azden. Tam przestery są częste

    Lepszym rozwiązaniem będzie osobny dźwiękowiec jeśli komuś budżet pozwala...
    Ostatnio edytowane przez Maciek N ; 16-06-2015 o 09:24

  5. #5

    Domyślnie

    MaciekN zależałoby mi aby z miksera orkiestry nagrywać obydwa kanały. Czasem muzykanci część sprzętu i jeden wokal wpinają na jedną stronę, a drugą część instrumentów i drugi wokal (często śpiewa nie tylko jedna osoba lub jest akompaniament) na drugi kanał. Nie chcę się pozbywać możliwości rejestrowania całości, dlatego do orkiestry wpinam jeden rejestrator stereo H1, drugi zbiera z sali (przed kolumnami np) a dodatkowo lustrzanka nagrywa z mikrofonu nakamerowego. Synchronizacja to najmniejszy problem, z rejestratorów wychodzą pliki dwugodzinne więc jak je ze sobą połączę raz to 2h materiału audio mam ok (mixer + sala), pozostaje zsynchronizować video z lustrzanki co trudne przecież nie jest i można to zrobić szybko i dokładnie (jak by robić to na czas to pewnie pół minuty i piosenka jest zsynchronizowana). Bezprzewodowo nagrywasz odrazu na ścieżkę video ale tylko jednej kamery. My nagrywamy we dwoje, nie chciałbym żeby materiał audio był tylko wtedy nagrany kiedy ja mam włączone nagrywanie. Co do szeptów to podbicie dźwięku cyfrowego to żaden problem, gorzej z przesterami, dlatego ustawiam rejestratory z bezpiecznym zapasem (max -6dB).

    TOP67 właśnie gdzieś czytałem na jakimś forum że gość właśnie tak sobie radzi z przesterami na line-out. Mi ostatnio też goście z orkiestry powiedzieli że nie mają jak podgłosić/ściszyć sygnału na line out bo nie mają od tego żadnego pokrętła, więc to ja muszę regulować sobie czułość w rejestratorze. Problem był niestety taki że rejestrator mógł mieć czułość na 10/100 i nagrywać dźwięk na poziomie -20dB a przestery i tak były, więc ewidentnie sygnał był za mocny. Zastanawiałem się tylko czy taki potencjometr faktycznie zda egzamin czy tylko uciszy trochę głośność a przestery będą nadal? Czy jednak zmniejszy moc sygnału i to załatwi sprawę?
    ;]

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli na wyjściu miksera nie ma przesterowań (a raczej nie ma, bo ich nie słychać w głośnikach), to potencjometr lub cztery rezystory załatwią sprawę. Przesterowania powstają na elementach nieliniowych (jak półprzewodniki na wejściu rejestratora).
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  7. #7

    Domyślnie

    Gadałem ze znajomym który kapkę więcej lat siedzi przy filmie i mówi że przewaznie jak na wyjściu jest przester to dlatego że jest on wcześniej, a nie dopiero na wejściu do rejestratora, tyle, że większość orkiestr unika tematu i udaje że wszystko jest ok, bo przecież parenaście lat grali i nikt się nie skarżył (cotygodniowa wymówka). Potencjometr załatwić i mieć przy sobie to nie problem, pewnie jakieś tanie są w przedaży albo i samemu można to zlutować, przynajmniej mając coś takiego można pokazać geniuszom dźwięku z orkiestry że jednak u nich coś jest nie tak.

    Tyle, że z niektórymi się nie dogadasz i i tak ostatecznie trzeba będzie zbierać z sali :/
    ;]

  8. #8

    Domyślnie

    ech, zrobisz jak zechcesz. Napiszę tylko że nagrywam wideo już prawie 20 lat i nigdy nie miałem przesteru z miksera. Robię też wiele produkcji z kilku kamer (lustrzanek)
    Raz kapela spaliła mi zestaw bezprzewodowy bo mieli coś uszkodzone.
    Jest tak jak pisze TOP67. Jeśli w głośnikach nie ma przesteru to znaczy że go nie ma na wyjściu. Problem jest w rejestratorze! Zwalanie tego na kapelę nie rozwiąże problemu.
    Moim zdaniem powinieneś zainwestować raz w porządny sprzęt bezprzewodowy i pozbyć się problemu. Tam też jest wiele możliwości łączenia.
    Rejestrator traktuj tylko jako dodatek do zbierania dźwięku z sali.
    Powodzenia

  9. #9

    Domyślnie

    Maciek jeśli problem leży faktycznie na wejściu do rejestratora to nie zestaw bezprzewodowy mi pomoże tylko potencjometr. Bo czy do miksera podepnę H1 czy bezprzewodówkę to będą na tym przestery, zarówno na h1 jak i na Twoim zestawie można obniżyć czułość wejścia ale to nic nie zmienia - przester dalej jest. Więc albo idzie za mocny sygnał do rej. i potencjometr załatwi sprawę albo faktycznie kapela ma za mocno ustawiony dźwięk (wtedy powinno być słychać przestery na głośnikach).

    Można gdzieś kupić gotowe potencjometry z wejściem i wyjściem audio na jack lub chinch? Alle pokazuje mi tylko gołe pokrętła do samodzielnego lutowania..
    ;]

  10. #10

    Domyślnie

    nie czytasz tego co napisałem wyżej więc powtórzę. Nie miałem nigdy przesterów podłączając się do miksera.
    Wyjaśnienie jest proste i logiczne: ,,są urządzenia specjalnie do tego stworzone i nie"

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •