Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Po cyknięciu na matrycy ładne zdjęcie, po zgraniu zaciemnione? JPG/RAW?

    Witam,

    Mam 2 pytania.

    1. Czemu jak robię zdjęcia, to po pstryknięciu na matrycy widzę ładny, jasny obraz, wyraźny, a po zaimportowaniu na dysk komputera i odpaleniu w lightroomie, zdjęcie automatycznie jest ciemniejsze. Dobrze, rozumiem, że po pstryknięciu aparat pokazuje mi na matrycy najlepszą opcję w JPG? A po zgraniu mam obraz RAW? Nie mam ustawionych opcji robienia w JPG, tylko RAW, dlatego mnie to zastanawia.

    2. Znacie jakieś adresy www, z fajnymi gotowymi darmowymi presetami?

    Pzdr.
    Dzięki
    Nikon D5100 Nikor 18-105 VR, Nikkor AF-S DX 35 mm f/1.8G, Samyang 8mm F3.5 Fisheye, Nikon SB-700

  2. #2

    Domyślnie

    Jasnos wyswietacza masz na jakiej wartości? Najlepiej mieć na -1. Albo sugierowac sie histogramem.
    X-T10: xf 35f2, xf90
    D600:

  3. #3

    Domyślnie

    Jasność matrycy miałem na 0.

    Ustawienie na -1 będzie bardziej pomocne?

    Co do histogramu, to nigdy się w to nie bawiłem, z reguły nie kręcę tam w ustawieniach. Bawię się podstawowymi, manual, przesłona, czas.
    Nikon D5100 Nikor 18-105 VR, Nikkor AF-S DX 35 mm f/1.8G, Samyang 8mm F3.5 Fisheye, Nikon SB-700

  4. #4

    Domyślnie

    1. LR pokazuje Ci zdjęcie RAW, a nie JPEG zrobionego przez aparat. Aparat pokazuje JPEGa.

    2. LR ma gdzieś ustawienia aparatów dla wywołania JPEGów (PC, WB, ADL, itp) i jak chcesz RAWy wywoływać w LR, to wszystkie ulepszacze najlepiej wyłączyć lub ustawić najbardziej neutralnie.

    3. Jasność wyświetlacza musi być zawsze dostosowana do ilości światła w otoczeniu.

    4. Jasność zdjęć określa się na podstawie histogramu, a nie tego jak wyglądają na LCD aparatu.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #5

    Domyślnie

    1. Wiem, że LR pokazuje i RAW i ma gdzieś jpg
    2. O jakich ulepszaczach mówisz i gdzie je mam wyłączyć?
    3. Jasność wyświetlacza dostosowana hmm, żebym jeszcze miał odbicie w jakim miejscu ile. Przestawiłem na -1.
    4. Hmmm nie mam pojęcia. Gdzie na histogramie mam to odczytać?
    Nikon D5100 Nikor 18-105 VR, Nikkor AF-S DX 35 mm f/1.8G, Samyang 8mm F3.5 Fisheye, Nikon SB-700

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Marek_? Zobacz posta
    2. O jakich ulepszaczach mówisz i gdzie je mam wyłączyć?
    Przecież napisane:
    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    (...) (PC, WB, ADL, itp) (...)
    I w aparacie.

    Cytat Zamieszczone przez Marek_? Zobacz posta
    3. Jasność wyświetlacza dostosowana hmm, żebym jeszcze miał odbicie w jakim miejscu ile. Przestawiłem na -1.
    Ma być ustawiona tak, aby była zgodna z ilością światła w otoczeniu. Miejsce nie ma tu żadnego znaczenia.
    Jak chcesz bardziej szczegółowo, to trzeba by zrobić dokładne pomiary jasności wyświetlacza na każdym ustawieniu, a następnie chodzić ze światłomierzem i sprawdzać jaka jest jasność otoczenia i dostosowywać do tego wyświetlacz...
    Nie pozostaje nic innego jak nauczyć się ustawiać go organoleptycznie. Przy ustawianiu jasności masz wyświetloną skalę szarości i jasność trzeba ustawić tak, aby białe było białe, szare szara, a czarne czarne.

    Cytat Zamieszczone przez Marek_? Zobacz posta
    4. Hmmm nie mam pojęcia. Gdzie na histogramie mam to odczytać?
    Na histogramie - to wykres wg. zdjęcia i tylko razem ze zdjęciem można go poprawnie interpretować.
    >>> TU <<< masz wątki, gdzie jest on opisany.
    Tak samo w google znajdziesz dziesiątki stron, gdzie jest opisane jak czytać histogram.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki wielkie GonzoG. Poczytałem o histogramie już na kilku stronach Będę zwracał teraz na to uwagę.
    Z tą jasnością wyświetlacza to takie chybił trafił
    A co do ulepszaczy w aparacie, to ich nigdy nie używałem, dopiero teraz załapałem o co Ci chodzi

    Dzięki!
    Nikon D5100 Nikor 18-105 VR, Nikkor AF-S DX 35 mm f/1.8G, Samyang 8mm F3.5 Fisheye, Nikon SB-700

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2009
    Miasto
    Wygwizdów-IRL
    Posty
    165

    Domyślnie

    Marek_?, Stawiam na to że masz włączoną funkcję Active D-Lilghting. To ustawienie będzie czytać Capture NX-D i również View NX2. Lightroom i ACR ignorują to i zdjęcia wydaja się być za ciemne.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •